آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224361
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:56
تعداد بازدید : 769

مرکز ماهر ابزاری برای هک هکرها معرفی کرد

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای با معرفی یک نرم افزار مقابله با هکرها، اعلام کرد که امکان هک مهاجمانی که به شبکه های کامپیوتری نفوذ می کنند، وجود دارد.


فناوران - مرکز ماهر با معرفی نرم افزار جدید طراحی شده ازسوی Cymmetria که MazeHunter نامگذاری شده است، اعلام کرد: این نرم افزار امکان مقابله بیشتر با هکرهایی را فراهم کرده است که به شبکه نفوذ کرده و کنترل دستگاه ها را در دست می گیرند. این موسسه آن را هک قانونی (legal hackback) می داند و در کنار ابزار تولید شده یک چارچوب را به سازمان ها پیشنهاد می کند که تعیین می کند چه عکس العمل های قانونی را می توانند در برابر مهاجمان شبکه خود داشته باشند و هر کدام چه ریسکی را تحمیل خواهد کرد.
ایده طراحی این ابزار از درخواست های دو شرکت بزرگ (که یکی جزء ۵۰۰ شرکت برتر ارتباطات و دیگری از سرویس دهنده های بزرگ مالی است) مبنی بر تمایل این شرکت ها به هک مهاجمانی که قصد نفوذ به شبکه آنها را داشته اند، نشات گرفته است. هدف آنان نفوذ به هکرها و سرقت ابزارهای به کار گرفته شده ازسوی آنان به منظور مقابله فعال است.
هک مهاجمان از مدت ها پیش یک موضوع بحث برانگیز در جامعه امنیت بوده است و در خارج از شبکه داخلی عملی با ریسک بالاست که امکان بالا گرفتن سطح حملات را در پی دارد و اکثر متخصصان آن را توصیه نمی کنند. این عمل نه تنها از لحاظ تکنیکی خطرناک است، بلکه از نظر قانونی نیز در اکثر کشورها نفوذ بدون مجوز محسوب شده و خلاف قانون است.
هکرها می توانند در پشت لایه های متعدد IP مخفی شوند و از شبکه و امکانات قربانیان خود برای حمله استفاده کنند. در این حالت هک مهاجمان می تواند به معنی هک مجدد قربانیان باشد که از لحاظ قانونی نیز دارای مشکلات متعددی است.
با این تفاسیر، Cymmetria معتقد است که MazeHunter ماشین های درون شبکه سازمان را مورد هجوم قرار می دهد تا با تزریق داده های جعلی به کمپین، ابزار مهاجمان را شناسایی و گمراه کرده و نهایتا حمله را بی نتیجه بگذارد. Hack back مبارزه مستقیم با دشمنان را میسر می سازد و به تیم محافظتی امکان می دهد تا براساس مدل خود در مقابل آنان بایستند.
تفاوت بین hack back و مدیریت رخدادها در این است که سازمان های قربانی خود تصمیم می گیرند که چه داده هایی را از طریق سیستم های تسخیر شده در اختیار مهاجمان قرار دهند. در عمل به جای استفاده از ابزار جرم شناسی (forensics) برای کشف ابزارها و تکنیک های استفاده شده تیم امنیتی خود هدایت عملیات را بر عهده می گیرد و لیست کامل ابزارها و تکنیک های استفاده شده را به صورت همزمان به دست می آورد.
برخلاف گذشته که پروسه امداد و جرم شناسی به صورت دستی انجام می شد و در عمل زمان کافی در اختیار مهاجمان برای از کار انداختن فیزیکی سیستم ها قرار می گرفت، در سیستم جدید تمام کارها به صورت خودکار و همزمان با حمله انجام می شود.
آثار ایجاد شده توسط مهاجمان به صورت همزمان و پیش از حذف، ثبت شده و با ابزارهایی مانند PowerShell و Metasploit با مهاجمان مبارزه شده و حمله آنها بی ثمر می شود. در این روش بر خلاف اهداف خارج از شبکه، هدف کاملا شناخته شده است.
تکنولوژی فریب (deception ) پیش از این توسط دولت، سازمان های سرویس مالی و موسسات ارتباطی استفاده شده است. از نمونه های پیشین آن می توان از روش کوزه عسل (honey pot  ) نام برد. اخیرا موجی از تکنولوژی های جدید در این زمینه ازسوی استارت آپ هایی مانند Cymmetri، Illusive Networks و TrapX به راه افتاده که به سازمان ها اجازه می دهد به نسبت روش کوزه عسل یا داده های جعلی برخورد خشن تری با مهاجمان داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :