آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22439
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1391 10:19
تعداد بازدید : 560

پروژه کابل دریایی خلیج فارس به بهره برداری رسید

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از اتمام و بهره برداری نهایی از پروژه کابل زیردریایی منطقه خلیج فارس موسوم به GBI خبر داد که براساس آن تعداد و ظرفیت کانال های ارتباطی ایران افزایش می یابد.

خبرگزاری مهر- احمد پورنگ‌نیا با اشاره به اتمام پروژه GBI و اتصال کابل زیردریایی این پروژه که افزایش ظرفیت ترافیک اطلاعاتی ایران را به همراه داشته است گفت: این کابل دریایی اتصال ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس و سایر کشورهای جهان را از طریق فیبرنوری زیردریایی برقرار می‌کند.
وی افزود:‌ “Gulf Bridge” اپراتور راه‌اندازی کابل زیردریایی منطقه خلیج فارس است که برای اتصال کامل منطقه خلیج فارس به تمام جهان بر بستر یک زیرساخت کابلی مطمئن با شرکت ارتباطات زیرساخت ایران برای مدت 25 سال قرارداد همکاری امضا کرده است.
وی گفت:‌ در این پروژه بندر گناوه ایران به عنوان نقطه تماس مشخص شده و ایران بابت بهره‌برداری از این پروژه به واسطه این نقطه تماس که در اختیار این پروژه بین‌المللی قرار داده، هزینه‌ای نمی‌پردازد.
پورنگ‌نیا با اشاره به اینکه این پروژه به صورت کنسرسیومی در قطر تشکیل و بر اساس آن تمامی کشورهای خلیج فارس به هم وصل شده و بعد از عبور از تنگه هرمز و اتصال به عمان به شبکه‌های کابلی دنیا متصل می‌شود، گفت: یک سر این شبکه که از خلیج فارس رد شده به هند و یک سر دیگر آن با عبور از دریای سرخ به اروپا وصل می‌شود.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه با این پروژه امکان ارتباط ایران با بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی همچون پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان تسهیل شده است، افزود: ترانزیت پهنای باند و خرید و نیز انتقال حداقل 2/3 ترابایت ترافیک اطلاعاتی از مزایای این طرح است که برای خرید ظرفیت پهنای باند با کشورهای مدنظر در حال مذاکره هستیم و با توجه به شرایط و نیاز کشور این ظرفیت پهنای باند از جنوب ایران اضافه خواهد شد.
وی گفت: ایران به شاهراه‌های ارتباطی متعددی همچون کابل ایران – کویت، جاسک – فجیره و فالکون – بندرعباس و فالکون – چابهار به نقاط بین‌الملل متصل بوده که کابل GBI نیز اتصال ایران را از بوشهر به عمان و سپس به اروپا فراهم می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :