آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22443
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1391 10:24
تعداد بازدید : 741

رییس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی:

تصاویر میمون فضانورد آرشیوی بود

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی در مورد انتشار برخی اخبار درباره تصاویر متفاوت منتشر شده از میمون فضانورد ایرانی گفت: برخی تصاویر به کار گرفته شده از سوی رسانه ها در کنار تصاویر پرتاب کاوشگر آرشیوی بوده و نباید به آن استناد کرد.

خبرگزاری مهر- دکتر محمد ابراهیمی بازتاب موفقیت ایران در اعزام کپسول زیستی حامل موجود زنده به فضا را از سوی رسانه‌های خارجی متفاوت و دور از انتظار عنوان کرد و افزود: رسانه‌های خارجی واکنش‌های متفاوتی از موفقیت ایران داشتند و به نظر برخی از آنها در شرایط فعلی ایران، این موفقیت عجیب به نظر می‌رسد؛ در همین حال از نگاه برخی مسوولان کشورهای غربی، اجرای پروژه کاوشگر پیشگام در راستای برنامه‌های دفاعی ایران بوده و بر این اساس ابعاد مختلف این موفقیت از نگاه آنها زیر سوال رفته است.
وی گفت: اگرچه با این دستاورد مهم و عظیم ایران به صورت باورپذیر برخورد نشده اما این نشان دهنده شرایط خوبی است که کشور به آن رسیده است.
ابراهیمی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه کاوشگر پیشگام اقدامی کاملا صلح‌آمیز و فضایی است، گفت: انتشار برخی اخبار مبنی بر اقدام دفاعی ایران و یا وجود برخی شائبه‌ها در اجرای این پروژه، ادامه سناریوسازی برخی جریانات فکری است که می‌خواهند موفقیت فضایی ایران را زیر سوال ببرند.
وی در خصوص برخی شایعات از عکس‌های متفاوت منتشر شده از میمون فضانورد گفت: تنها باید به تصاویری که از کانال رسمی سازمان فضایی ایران منتشر می‌شود، استناد کرد و تصاویری که در چند روز اخیر از میمون فضانورد منتشر شده آرشیوی بوده و مربوط به آماده‌سازی این پروژه و تست‌های مختلف از چندین میمون است.
رییس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی گفت: پروژه کاوشگر پیشگام با 10 میمون وارد فاز آزمایشی شد و با توجه به سازگاری میمون‌ها با اجرای پروژه، در روز پرتاب نیز سه میمون تا آخرین لحظات در قرنطینه بوده و مورد آزمایش قرار گرفتند و در نهایت یکی از میمون‌ها که شرایط بهتری داشت به فضا اعزام شد.
وی گفت: بهترین ملاک برای شفاف‌سازی تصاویر اصلی میمونی که به فضا فرستاده شد فیلمی است که لحظه بیرون آوردن این موجود زنده از کپسول زیستی ذخیره و منتشر شده است و این موجود کاملا قابل انطباق و مطابق با میمونی است که در برنامه‌های مختلف خبری به صورت زنده در صداوسیما حضور یافت و نیز به خبرنگاران سایر رسانه‌های جمعی از نزدیک نشان داده شد.
گفتنی است، ایران کاوشگر پیشگام حامل موجود زنده را روز دوشنبه 9 بهمن ماه هم‌زمان با ولادت پیامبر اسلام(ص) با موفقیت به فضا ارسال کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :