آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224432
تاریخ انتشار : 16 آبان 1396 10:20
تعداد بازدید : 771

تشریح اقدامات فناورانه پلیس در ایام اربعین

سامانه پلاک خوان برای رصد خودروها در مرز عراق راه اندازی شد

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا گفت: در نقاط مرزی سامانه پلاک خوان را برای رصد خودروها طراحی کردیم تا اگر خودروهای سرقتی یا خودروهای دستوردار نیاز به رصد و بررسی داشته باشند، رسیدگی شود که در این باره کشفیاتی نیز داشته ایم.

پایگاه خبری پلیس - احمد دولتخواه گفت: از لحظه ای که مردم برای صدور گذرنامه تقاضا می کنند تا مرحله چاپ، صدور، خروج از مرز و بازگشت دوباره به کشور همه این ها متکی به سامانه های فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
وی افزود: چهار مرکز مانیتورینگ با محوریت مرکز مانیتورینگ در نقاط مرزی مهران، شلمچه، چذابه و حتی در مرز خسروی راه اندازی کرده ایم که در این مراکز، فعالیت ها را به طور مستقیم و زنده مشاهده و رصد می کنیم. همچنین افرادی در آن مراکز مستقرند تا از این سامانه ها پشتیبانی کنند و بتوانند به لحظه سرویس دهی لازم را انجام دهند.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا افزود: سامانه های موجود در مراکز مانیتورینگ، بخشی از سامانه نظارت تصویری است که فرماندهان برای ایجاد نظم و امنیت در مرزهای چهارگانه مورد نظر ازطریق دوربین های نصب شده تمامی پایانه ها، گیت ها و مسیرهای منتهی به مرزها را رصد و مدیریت می کنند.

 شکست رکورد حجم عبور از یک مرز
این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: عملا فعالیت اصلی معاونت فناوری ارتباطات و اطلاعات بعد از اربعین آغاز می شود، بخش اعظمی از فعالیت هایی که داریم مربوط به تغییرات و به روز رسانی ها در حوزه کنترل افرادی است که گذرنامه دارند و می خواهند از مرز خارج شوند که گذرنامه های آنها باید در کوتاه ترین زمان ممکن و با دقت کافی کنترل شوند.
دولتخواه گفت: چون حجم زیادی از ترددها خارج از استانداردهاست، اگر سازوکار ویژه ای را پیش بینی نمی کردیم به هیچ وجه نمی توانستیم جوابگوی حجم عظیم ترددها شویم. در هیچ کجای دنیا در یک روز این تعداد جمعیت به صورت کنترل شده از مرز تردد نمی کند که براساس شاخص های موجود، کشور ما در ارتباط با کنترل مرزی در یک روز، رکورد جهانی را شکسته است.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا افزود: با توجه به حجم سنگین تردد جمعیت در این ایام، اگر وقفه ای در کنترل ورود و خروج زائران اربعین حسینی (ع) به وجود آید، عملا اداره امور دچار مشکل می شود، اینجاست که سرعت عمل و به روز بودن، پایدار بودن سرویس سامانه و کنترل مرزی  اهمیت به سزایی دارد.
این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در نقاط صفر مرزی فعالیت های ویژه ای درباره کنترل تردد صورت گرفته، بسیاری از استانداردهایی که در نقاط دیگر فراهم است در این مناطق وجود ندارد، نیاز است پیش بینی هایی صورت پذیرد تا با مشکلی مواجه نشویم یا اگر در منابع سخت افزاری و نرم افزاری مشکلی به وجود آمد، در اسرع وقت قابل کنترل باشد.
وی ادامه داد: از زمانی که مردم برای گذرنامه تقاضا می دهند که غالبا در ایام ماه محرم و به ویژه اربعین این تقاضاها مضاعف می شود، همکاران ما از طریق رصد درخواست های اعلامی در مراکز پلیس+10 با توجه به میزان درخواست ها پیش بینی های لازم را درباره چاپ و صدورگذرنامه ها انجام می دهند.

 راه اندازی شبکه های ارتباطی بی سیم
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا افزود: برای اینکه چرخه مدیریتی کاملی داشته باشیم،  شبکه های ارتباطی بی سیم را به طور کامل در مرزهای چهارگانه مستقر کردیم تا رده های مختلف پلیس بنا به نیاز خود از شبکه اینترانتی ناجا استفاده کنند.
وی افزود: تحت عنوان قرارگاه اربعین در مرزهای مزبور به رده های مختلف پلیسی ارتباطات مورد نیاز را ارایه دادیم تا بتوانند با رده های دیگر در ارتباط  باشند که بستر لازم در این زمینه فراهم شده به عنوان مثال اتوماسیون اداری خاصی برای قرارگاه های اربعین تعریف کردیم تا این رده های مختلف بتوانند مکاتبات لازم و ارتباطات پیش بینی شده را داشته باشند.

 راه اندازی سامانه پلاک خوان
این مقام ارشد انتظامی اعلام کرد: همچنین در نقاط مرزی سامانه پلاک خوان برای رصد خودروها را طراحی کردیم تا اگر خودروهای سرقتی یا خودروهای دستوردار نیاز به رصد و بررسی داشته باشند، رسیدگی شود که در این باره کشفیاتی نیز داشته ایم.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا گفت: با دوربین در حال حرکت، تصاویر به صورت زنده نیز در اقصی نقاط کشور در مرزهای چهارگانه قابل مشاهده است و همکاران می توانند به صورت مستقیم و از طریق ویدیو کنفرانس با فرماندهان در ارتباط باشند تا تصمیم گیری های لازم مدیریتی به موقع اتخاذ شود.
وی افزود: فراهم کردن زیرساخت ها بخش مهمی از وظایف معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجاست و در بخش های دیگر نیز باید فعالیت هایی صورت پذیرد، چرا که این معاونت باید قبل از استقرار بقیه رده های پلیسی همه زیرساخت های لازم را فراهم کند و اگر چنین نباشد رده های دیگر نمی توانند ماموریت انجام دهند.
وی گفت: بانک های اطلاعاتی و سیستم های ارتباطی مرتبط با حوزه فناوری ها نیازمند به روز رسانی متخصصانی دارد که آنها را نظارت کنند. با طراحی یک معماری خاص متخصصان در مرزهای چهارگانه مستقرند و در سه شیفت کاری 9 روزه پیش بینی شده فعالیت می کنند.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا گفت: متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرماندهان این حوزه در نیروهای مسلح همگی متفق القول اعلام می کنند ماموریت اربعین؛ یک مانور واقعی، یک رزمایش و یک ماموریت جامع در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
دولتخواه گفت: می توانیم بگوییم در ماموریت اربعین جامعیتی وجود دارد که در هیچ ماموریت و مانوری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکنون به این شکل یکپارچه و جامع اجرا نشده است.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا گفت: در ماموریت اربعین، نیروی انتظامی با تمام توان نیروی انسانی و امکانات خود پای کار آمده که در این ماموریت بیشتر قدرت سخت افزاری قابل مشاهده است و توانمندی ها در این حوزه دیده می شود؛ اما به موازات این ها، نیروی انتظامی در قالب قدرت نرم افزار که همان ساماندهی و زیرساخت های اطلاعاتی است، در برقراری نظم و امنیت کمک شایانی می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :