fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 224441
  تاریخ انتشار : 16 آبان 1396 10:41
  تعداد بازدید : 299

  در صورت ایجاد بستر نظارتی

  امکان معامله پول الکترونیکی در بورس کالا وجود دارد

  مدیرعامل بورس کالای ایران معتقد است که امکان معامله پول الکترونیکی در بورس کالا وجود دارد و فقط این اتفاق نیاز به ایجاد یک بستر نظارتی دارد.

  اخبار پولی مالی - حامد سلطان نژاد درباره جایگاه بیت کوین و دیگر پول های الکترونیکی در بازارهای مالی گفت: در دنیا در حوزه بیت کوین اتفاقات مهمی افتاده و برخی بانک های مرکزی بیت کوین را به رسمیت نمی شناسند، این پول در دفاتر بانک مرکزی ثبت نمی شود و نظارت سیستم پولی و بانکی بر آن کمتر خواهد بود. با این حال برخی از بانک های مرکزی دنیا آن را پذیرفته اند.
  وی با اعلام اینکه در ایران هم باید درباره این پول فکر شود، افزود: به خصوص که این پول در فضای مجازی تبادل می شود و خواه ناخواه ایران هم وارد آن خواهد شد و باید درباره آن برنامه ریزی شود و با توجه به اینکه در بانک مرکزی ثبت نمی شود، نیاز به برنامه ریزی در حوزه نظارت بر مبادلات بر پایه پول الکترونیکی وجود دارد.
  مدیر عامل بورس کالا همچنین گفت: در بورس های کالایی هم امکان معامله این واحد پول مورد وجود دارد و نیاز است که یک بستر نظارتی برای آن به وجود بیاد. از آن جا که ثبت این پول در دفاتر بین المللی و فضای مجازی صورت می گیرد، خیلی راحت می تواند بازارهای ما را تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که ما هنوز ارزیابی دقیقی از نقش این پول و اثری که می تواند بر اقتصاد کشور داشته باشد، نداریم و به نظر می رسد که باید روی آن کار شود.
  سلطان نژاد با بیان اینکه بازارهای مالی قطعا تحت شعاع این جریان مالی مجازی قرار خواهند گرفت، افزود: قطعا به زودی شاهد خواهیم بود که بعضی از تبادلات در این مسیر حرکت خواهد کرد؛ به همین خاطر باید مباحث پولشویی و مسایلی که در مبارزه با پولشویی داریم درباره تبادلات با پول های مجازی و الکترونیکی در نظر گرفته شود.
  وی گفت: همچنین باید آموزش هایی داده شود که مردم بدانند چطور می شود بدون این ریسک از این پول در تبادلات استفاده کنند و اگر قوانینی قرار است در این زمینه وضع شود، اکنون زمان مناسبی برای آن است.  


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :