آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224858
تاریخ انتشار : 23 آبان 1396 11:22
تعداد بازدید : 1475

دستورالعملی که 12/1 میلیارد دلار قاچاق وارداتی را بلاتکلیف گذاشت

سال۹۴، تبصره ای برای رفع معضلات حوزه قاچاق تصویب شد اما دستورالعمل اجرایی آن دارای نواقصی است؛ اواخر سال گذشته دولت وعده داد ایرادات را رفع کند اما این وعده به سرانجام نرسید.

مهر- در مهرماه سال۹۴، تبصره ای به منظور رفع معضلات حوزه قاچاق مطرح و تصویب شد اما دستورالعمل اجرایی آن که از سوی دولت تدوین و ابلاغ شد، دارای نواقصی است؛ در اواخر سال گذشته دولت وعده داد تا این ایرادات را رفع کند اما با گذشت حدود هشت ماه از این وعده، همچنان مشکلات پابرجاست و جالب تر آنکه مجلس هم تا کنون گام مثبتی برای این موضوع برنداشته است.
 سال۹۲ بود که «قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» به منظور پیشگیری از قاچاق به تصویب مجلس نهم رسید. در مهرماه سال۹۴ تبصره ای به نام «تبصره۴ ماده۱۸» از سوی مجلس به منظور «رفع معضلات مربوط به دشواری اثبات قاچاق کالا»، «پیشگیری از وقوع قاچاق و جرایم مرتبط» و «ایجاد ضمانت اجرا برای سامانه های هوشمند مبارزه با قاچاق کالا و ارز» به این قانون الحاق و تصویب شد؛ دولت نیز مکلف شد طی دو ماه از لازم الاجرا شدن این قانون، دستورالعمل مورد نیاز را تصویب کند؛ اما دو ماه که نه، بلکه یک سال و سه ماه طول کشید تا دولت تازه این دستورالعمل را به تصویب برساند؛ یعنی اوایل بهمن ماه۹۵. دلیل این تاخیر از نگاه سیدحسن حسینی، نماینده مجلس، «نقش بسزای مافیای اقتصادی در فقدان تدوین و تصویب این آیین نامه اجرایی» بوده است.
این تبصره اگرچه به عنوان عاملی برای افزایش اختیارات نیروهای انتظامی و قضایی در نظر گرفته شده بود تا به شکل کارآمدتری بتوانند با کالاهایی که بیشتر قاچاق می شوند، مبارزه کنند؛ اما تازه پس از تصویب دستورالعمل اجرایی این تبصره ازسوی دولت بود که پای مشکل جدیدتری به میان کشیده شده؛ به گونه ای که نمایندگان مجلس از این دستورالعمل با عنوان «عفوی برای دانه درشت های حوزه قاچاق»، «یک طرفه کردن جاده مبارزه با قاچاق کالا» و  نیز «آزاد شدن واردات کالاهای قاچاق» یاد کردند.
بر اساس گزارش حالا از وعده اولیه مبنی بر اصلاح این موضوع حدود هشت ماهی می گذرد اما خبر خوشی به گوش نرسیده است. البته در این میان مجلسی ها نیز وعده های متعددی درباره پیگیری این موضوع داده بودند که تاکنون هیچ اتفاق مثبتی را شاهد نبوده ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :