آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224876
تاریخ انتشار : 23 آبان 1396 12:11
تعداد بازدید : 1431

تلاش توییتری روس ها برای پشتیبانی از «برگزیت»

تلاش روسیه برای نفوذ در سیاست های غربی از طریق توییتر قطعا به انتخابات سال 2016 آمریکا ختم نمی شود. براساس آخرین گزارش های دو وب سایت «وایرد» و «نیو نالج»، حساب های کاربری ای از توییتر کشف شده اند که جعلی هستند و از خروج از اتحادیه اروپا پشتیبانی می کنند.


Engadget- این رسانه ها مدعی هستند که حداقل 29 حساب کاربری در توییتر به طور سازمان یافته از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا «برگزیت» (Brexit) حمایت کرده اند و با استفاده از هشتگ های Brexit، مطالبی را ضد مسلمانان و مهاجران منتشر و سعی کرده اند با نگارش مطالب نژادپرستانه بر نظر مردم انگلیس تاثیر بگذارند. 
نمی توان این حساب های کاربری را نادیده گرفت، زیرا آنها در مجموع 268 هزار و 643 فالوور داشتند و برخی از توییت های آنها، بالای صد بار دوباره منتشر شدند. 
این توییت ها مستقیما پیام های مربوط به خروج انگلیس از اروپا بودند و حساب های کاربری آنها فقط در یک بازه زمانی کوتاه پس از رای گیری در ژوئن 2016 فعالیت داشتند و به هیچ واقعه دیگری واکنش نشان نداده اند. برخی از این حساب های کاربری به ظاهر آمریکایی وسواس غیرمعمولی ای در حمایت از خروج انگلیس از اروپا به خرج دادند و در مقابل حملات تروریستی، پیام های ضدمهاجرت و ضداسلام توییت کردند. 
مطالعات قبلی سایت BuzzFeed نشان می دهد که 13 هزار بات توییتری وجود داشت که از خروج انگلیس از اروپا حمایت کرده اند، اما هنوز مشخص نیست که چند تا از آنها به روسیه وابسته هستند.  این کشف خیلی هم تکان دهنده نیست: اگر روسیه از بات های توییتر برای برانگیختن احساسات آمریکایی در انتخابات سال گذشته استفاده کرده بود، درباره بریتانیا این تلاش ها کمتر بوده است. با این حال یافته های این سایت ها می تواند برای بررسی رسمی درباره نفوذ روسیه بر خروج انگلیس از اروپا بسیار مهم باشد. 
تعدای از نهادهای امنیتی آمریکا در ژانویه ۲۰۱۷ در پایان تحقیقات خود اعلام کردند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور یک کارزار سازمان یافته برای «تاثیرگذاری» بر انتخابات آمریکا را صادر کرده بود که هدف آن ایجاد بی اعتمادی به سیستم انتخاباتی آمریکا، تضعیف هیلاری کلینتون و کمک به دونالد ترامپ بود. 
با وجود تمامی شواهدی که منتقدان ارایه می دهند، دولت روسیه دخالت در کارزار انتخاباتی آمریکا را تکذیب و دونالد ترامپ نیز هرگونه همکاری با روسیه را رد می کند. 
سه نهاد اطلاعاتی دیگر آمریکا – FBI، سازمان سیا و آژانس امنیت ملی– قبل از این بر اساس اطلاعات ادعایی گردآوری شده روسیه را به هک رایانه های «کمیته ملی حزب دموکرات» در راستای تضعیف تبلیغات هیلاری کلینتون، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرده بودند. مدیر اطلاعات ملی آمریکا با بیان اینکه گزارش جدید براساس اطلاعات گردآوری شده از این سه نهاد مبتنی است، خاطرنشان کرد که این گزارش به طور خاص، انگیز ه ها و مقاصد روسیه از این دخالت ادعایی را تحت پوشش قرار می دهد و تحلیل می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :