آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22489
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 10:38
تعداد بازدید : 1288

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

لزوم مقابله با حملات سایبری ،سرعت اینترنت را پایین آورده است

دبیر شورای عالی فضای مجازی حملات سایبری به فضای مجازی کشور را مشکلی دانست که برای مقابله با آن باید پهنای باند درگاه بین المللی اینترنت کاهش یابد که این موضوع در نهایت موجب پایین آمدن سرعت اینترنت و کند باز شدن صفحات می شود.

ایسنا- مهدی اخوان بهابادی فعالیت‌های 11 ماهه گذشته شورای عالی فضای مجازی را بیشتر در حوزه ساخت تشکیلات مورد نیاز ذکر کرد و گفت: سه کمیسیون عالی مصوب شامل امنیت فضای مجازی، ارتقای تولید محتوا و تنظیم مقررات فضای مجازی کشور تشکیل شده است. این شورا، سومین شورای عالی بعد از شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی امنیت ملی است که منحصر به دبیرخانه نشده است.
اخوان در مورد ایجاد شبکه مجازی داخلی، آن را مدلی دانست که در همه جا به کار گرفته شده و گفت: در موضوع ایجاد یک شبکه قوی داخلی اتفاق نظر وجود دارد، ولی این امر به معنی جدایی از اینترنت جهانی نیست، بلکه به صورت طبیعی، داخل کشور برای کاربران امتیازهای خاصی در راستای دسترسی به محتواهای داخلی در نظر گرفته می‌شود.وی افزود: این امتیازها می‌تواند سرعت بیشتر دسترسی و هزینه کمتر باشد و شبکه داخلی هم با همین انگیزه شکل گرفت. البته ما به حجم قابل توجهی تجهیزات شبکه نیاز داشتیم که بخشی از آن انجام شده است. ولی روزی می‌توانیم بگوییم داخل کشور شبکه ملی داریم که حداکثر ممکن میزبانی‌ها به داخل کشور منتقل شود. در این حالت است که مردم احساس می‌کنند هزینه‌های آنها پایین آمده یا سرعت متفاوتی را تجربه می‌کنند.
وی گفت: هنوز این اتفاق رخ نداده و علت اصلی آن هم هزینه میزبانی است. اخوان گفت: در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی چند بند از جمله محاسبه تعرفه برق مراکز داده بر مبنای تعرفه فرهنگی آموزشی و کاهش محسوس هزینه پهنای باند را مصوب کردیم که موجب کاهش هزینه مراکز داده داخلی و به طور طبیعی افزایش تقاضا می‌شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزایش سرعت دسترسی به فضای مجازی را انگیزه دیگری برای استفاده از میزبانی داخلی ذکر کرد و گفت: تصویب شد که محدودیت کنونی برای دسترسی خانگی به شبکه اینترنت به شکلی کاملا متفاوت برای محتوای داخلی در نظر گرفته شود به گونه‌ای که دست کم امکان مشاهده فیلم در آن فراهم شود.
وی با اشاره به برنامه بهره‌برداری از مرحله اول خدمات تلویزیون تعاملی افزود: مردم برای استفاده از این خدمات با استفاده از اتصال اینترنت و گیرنده دیجیتال از بانک فیلم موجود استفاده کنند که بدون افزایش سرعت ممکن نیست.

افزایش سرعت تا پایان بهار 92
اخوان زمان راه‌اندازی شبکه ملی را وابسته به همکاری مراکز داده داخلی و بخش خصوصی دانست و گفت:‌ البته ما مدت زیادی منتظر نمی‌مانیم، تا مدتی پس از کاهش هزینه‌های مراکز داده، اگر این مراکز متعلق به بخش خصوصی توانستند به تقاضای صاحبان وب‌سایت‌ها پاسخ بدهند که مطلوب است ولی اگر چنین نشود، حاکمیت برای شکستن قیمت ورود پیدا خواهد کرد.
وی افزایش سرعت را نیازمند سرمایه سنگین ندانست و افزود: امیدواریم در طی چند ماه آتی این امر احتمالا سه ماهه اول سال بعد، محقق شود.

نارضایتی مردم از فیلترینگ
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نارضایتی بخشی از کاربران از فیلتر کردن سایت‌ها گفت:‌ این نارضایتی به علت شیوه انجام این کار رخ داده است.
وی سلیقه و امکانات فنی را موثر در امر اجرا دانست و افزود: از جمله قرار دادن تصاویر مکان‌های مقدس در زمانی که یک کاربر به سایت مورد نظر خود به علت فیلتر شدن دسترسی پیدا نکرده و ناراحت شده است،‌ کاری ضد تبلیغ و سلیقه‌ای است.او گفت: امکانات فنی مساله دیگری است که باید در سال‌های گذشته برای آن در موضوع فیلترینگ سرمایه‌گذاری بیشتری انجام می شد. از جمله هم‌اکنون اگر در یک صفحه چند سطر محتوای مجرمانه وجود داشته باشد، کل این صفحه فیلتر و دسترسی به محتوای زیادی غیرممکن می‌شود که راه حل آن پالایش محتوایی و حذف بخش مجرمانه است که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد که اقدامات آن شروع شده است.اخوان بهابادی به وجود نقص‌هایی در سامانه فیلترینگ موجود هم اشاره کرد و گفت: ممکن است برخی مراکز علمی هم به علت همین نقص‌ها و به اشتباه فیلتر شده باشد که نیازمند اصلاح بانک مورد استفاده نرم‌افزار فیلترینگ است، از این رو قرار است فرآیند پاسخگویی به شکایات تقویت شود و مردم احساس کنند اگر با فیلترینگ اشتباهی مواجه شدند، با یک تماس کوتاه در زمان کوتاهی پاسخ خود را دریافت می‌کنند.وی افزود: موضوع دیگر، ایجاد فیلترینگ متناسب با کاربران مختلف است، مثلا محتوای یک پزشک با یک مهندس کاملا متفاوت است، از این رو یک راه کار طبقه‌بندی اینترنت براساس کاربران است که امیدواریم بتواند مشکلات موجود را کم کند.

vpn قانونی چیست؟
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره وی‌پی‌ان‌های قانونی گفت: در دنیا وی‌پی‌ان به عنوان شبکه اختصاصی مجازی استفاده می‌شود،‌ داخل کشور ما این ابزار به شکل غیرتخصصی و برای دور زدن سامانه فیلترینگ کشور استفاده می‌شود که ایراد منطقی دارد چراکه اگر فیلترینگ اشکال دارد،‌ این سامانه باید اصلاح شود نه اینکه آن را دور زد.
وی افزود:‌ از طرف دیگر، حذف وی پی ان به علت کاربرد آن در موسسات مختلف از جمله بانک‌ها مقدور نیست از این رو مقرر شد در کوتاه مدت که ثبت‌نام از اواخر هفته جاری خواهد بود، متقاضیان وی پی ان قانونی، اطلاعات خود را در سایت ثبت کنند و ظرف مدت کوتاهی خدمات بگیرند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: ما برای واگذاری اولویت‌بندی خواهیم داشت، در اولویت اول موسسات بانکی، مالی، سفارت خانه‌ها و خبرگزاری‌ها هستند در مراحل بعدی هم طیف‌های مختلف وارد می‌شوند.

ایران جزو 5 قدرت سایبری دنیا
اخوان بهابادی درباره حفظ حریم شخصی افراد گفت:‌ در کشور ما قوانین محکمی برای این موضوع وجود دارد ولی علت فعالیت و مانور کشورهای غربی در این مساله به ارتقای امنیت و دفاع سایبری ما مربوط می‌شود.وی افزود: در حالی که بنا بر آمار غیررسمی موسسات مطالعاتی خود غربی‌ها، ایران جزو پنج قدرت برتر سایبری دنیا تلقی می‌شود، چند سالی است این کشورها به حملات سایبری روی آورده‌اند ما هم تسلط امنیتی کشور را بالا می‌بریم که کوچک‌ترین تحرکی از طرف دشمن خنثی‌سازی شود از این رو آنها تبلیغ می‌کنند که این بالا بردن امنیت، تهدیدی برای مردم ایران است.اخوان بهابادی گفت: ‌تیمی به عنوان امینت شبکه از جوانان متخصص وجود دارند که در عرصه مجازی در حال جنگ و مبارزه‌اند.

از ما کاهش قیمت نخواهید
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره قیمت خدمات اینترنت گفت:‌ مردم از ما کاهش قیمت اینترنت را نخواهند بلکه افزایش کیفیت و سطح خدمات را بخواهند،‌ چراکه سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در سبد خانوار به صورت نسبی به شدت در حال کاهش است که نشان می‌دهد مشکل قیمت‌گذاری نداریم.وی افزود:‌ مردم انتظار دارند سرعت به شکلی باشد که بتوانند روی شبکه فیلم ببینند، اما سرعت کنونی برای باز کردن یک صفحه عادی هم کند است، امیدواریم وعده‌ای که دادیم در سه ماهه اول سال جدید شاهد تغییرات جدی باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در انتها با اشاره به حملات سایبری به کشور گفت: برخی از این حملات اعلام و بسیاری اعلام نمی‌شود. ولی وقتی این حمله‌ها صورت می‌گیرد ما مجبور می‌شویم در درگاه بین‌المللی کشور ترافیک را کاهش دهیم، در آن مقطع اگر میزبانی سایتی در خارج باشد، احساس می‌کند که اینترنت کند شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :