آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224919
تاریخ انتشار : 24 آبان 1396 10:44
تعداد بازدید : 526

به دلیل افزایش هزینه‌های واردات اتفاق افتاد

رواج خریدهای مسافری کالاهای کامپیوتری

افزایش قیمت دلار آزاد تنها به کاهش تقاضا از بازار و رکود بازار دامن نزده و پیامدهای دیگری هم داشته است.

فناوران- از رشد قاچاق و افزایش فروش کالاهای کارکرده و مرجوعی به اسم آکبند که بگذریم، در سال های گذشته و به ویژه شش ماه اخیر آنچه موجب نگرانی فعالان بازار کامپیوتر شده است، رواج واردات مسافری کالاهای کامپیوتری است.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، در شرایطی که بازار در رکود کامل به سر می برد، گجت و کالاهای جدید در دست مردم است. کالاهایی که به صورت مسافری از بازارهای خارج از کشور خریداری و در ایران مورد استفاده می شوند.
علی مقصودی، یک خریدار در این باره می گوید: با توجه به رشد هزینه های واردات کالاهای کامپیوتری، از تعرفه گرفته تا مالیات بر ارزش افزوده و هزینه حمل و نقل و اجاره انبار و حتی هزینه اجاره فروشگاه و حقوق و دستمزد کارگران، کالاهای وارداتی با افزایش قیمت مواجه شده اند که این افزایش قیمت به غیر از تغییراتی است که نوسانات نرخ دلار به وجود می آورد.
در چنین شرایطی خریدار ترجیح می دهد به جای پرداخت مبلغ اضافی، کالای مورد نظر را از بازارهای خارجی با پرداخت دلار خریداری کند و در نهایت تنها مالیات کالا را در مبداء خروجی پرداخت کند. به این ترتیب از زیر بار پرداخت هزینه های جانبی که از سوی واردکننده و فروشنده به خریدار تحمیل می شود، شانه خالی می کند.
وی می گوید: اگر چه خریداران واقف هستند که فروشنده راهی جز فروش کالا برای تامین هزینه هایش ندارد؛ اما خریدار هم توان پرداخت تمام هزینه های فروشنده را ندارد و قرار نیست اگر فروشنده و واردکننده هر کجا با مشکل مواجه شد، روی افزایش قیمت کالا حساب کند.
به گفته وی، در حال حاضر بسیاری از کاربران کالاهای کامپیوتری یا کالا را در جریان سفرهایی که به خارج از کشور دارند خریداری می کنند یا سفارش خرید آن را به دوستان و آشنایانی می دهند که به خارج از کشور سفر می کنند.
فعالان بازار هم با تایید این موضوع می گویند: در قیمت گذاری کالاها مطابق نوسانات نرخ دلار عمل کرده و چاره ای هم جز این ندارند. فعالان بازار کامپیوتر که پایان حیات بازار کامپیوتر را نزدیک می بینند، می گویند: در شش ماه اخیر بیش از 6 تا 8 فعال بازاری در یک مرکز خرید سرمایه خود را از این صنف خارج کرده است و زمان زیادی نمانده است تا این صنف زمین بخورد.
به گفته آنها، خریدار مختار است کالا را از هر کجای دنیا خریداری کند، ولی باید توجه داشت که این اقدام به نفع اقتصاد بازار کشور است یا خیر.
کارشناسان نیز در این زمینه می گویند: اگرچه خریدار حق دارد کالا را از هر جایی که می خواهد خریداری کند، اما باید توجه داشت که تداوم این روند به اقتصاد بازار صدمه می زند. به گفته آنها بازار کامپیوتر روز به روز به پایان راه نزدیک تر می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :