آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22512
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 11:7
تعداد بازدید : 431

امیدواری برای حل مشکل بدهی ارزی واردکنندگان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: مشکلات واردکنندگانی که باید بدهی خود را به بانک ها به نرخ مبادله ای بدهند در دست بررسی در مجلس و بانک مرکزی است که امیدواریم با صحبت هایی که با بانک مرکزی انجام دادیم بتوانیم مشکلات این دسته را برطرف کنیم.

ایسنا- بر اساس اعلام بانک مرکزی واردکنندگان باید بدهی خود را به بانک‌ها به نرخ مبادله‌ای بدهند، به عنوان مثال اگر ماه‌ها پیش ارز مرجع دریافت کرده ولی به دلایلی نتوانستند بدهی خود را پرداخته و یا کالای خود را ترخیص کنند، باید مابقی بدهی ارزی خود را به نرخ مبادله‌ای به بانک برگردانند که مدیرعامل بانک توسعه صادرات در این زمینه ابراز امیدواری کرد که مشکلات این دسته از واردکنندگان برطرف خواهد شد.
بهمن وکیلی مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: بحثی که در حال حاضر وجود دارد موضوع ال‌سی‌هاست، یعنی اگر متقاضی برای یک ثبت سفارشی که انجام شده ال‌سی باز کرده و بخشی از مبلغ را پرداخت کرده باشد باید مابقی مبلغ را بپردازد تا بتواند آن را آزاد کند و با توجه به اینکه باید در حال حاضر به نرخ مبادله‌ای مابقی ارزی را که به قیمت مرجع خریداری کرده بود پرداخت کند با مشکلاتی مواجه شده است. امیدواریم با مذاکراتی که با بانک مرکزی انجام دادیم این مشکل حل شود.
بانک مرکزی با توجه به مشکلات مربوط به تعهدات ارزی بانک‌ها مطابق با تصمیمات کمیته ویژه ارزی وزرا مقرر کرد در مواردی که مشتریان یا واردکنندگان صددرصد وجه اعتباری و یا برات اسنادی را به بانک عامل پرداخت کرده باشند در این حالت ایفای تعهدات به عهده بانک‌ها خواهد بود.
بر این اساس اگر چنانچه مشتریان در هنگام گشایش اعتبار و یا ثبت برات معادل ریالی مبلغ واردات و وثایق را به طور کامل تودیع کرده باشند تامین ارزی و پرداخت آن به بانک کارگزار خارجی به عهده بانک گشایش کننده (بانک عامل) خواهد بود.
به گفته سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور اگر واردکننده‌ای پیش از این تمام بدهی خود را به بانک پرداخت کرده باشد دیگر نباید بانک مابه‌التفاوت آن را از مشتری دریافت کند. اما اگر بخشی را پرداخت کرده باشد طبیعی است که باقیمانده آن را باید به نرخ مبادله‌ای به بانک پرداخت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :