آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22513
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 11:8
تعداد بازدید : 1217

رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد:

بنگاه ها برای انبارهای خود باید شناسه بگیرند

سیدجواد تقوی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نامه ای به روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت، گفت: بنگاه های صنعتی، تجاری و صنفی ملزم به دریافت شناسه برای واحد نگهداری یا ذخیره سای کالای خود هستند.

فناوران- در این نامه آمده است: «در راستای اجرای بند دوم مصوبه 9 شهریور ماه (تصمیم نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه کنترل بازار) و تکلیف وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص شناسه‌دار کردن و ساماندهی انبارهای دولتی و خصوصی کالاها برای پیشگیری از نگهداری کالای قاچاق، به منظور مجاز شدن حمل بار به هر نقطه در کشور، همه واحدهای ذخیره‌سازی یا نگهداری کالا اعم از انبار، برانداز، سردخانه، سیلو، مخزن و غیره که به طور مستقل یا وابسته به یک بنگاه اعم از صنعتی، معدنی، تجاری و یا صنفی فعالیت می‌کنند، موظف‌اند تا با مراجعه به سایت behinyab.ir بخش بنگاه‌ها، قسمت دریافت شناسه برای واحد نگهداری یا ذخیره‌سای کالا، با تکمیل فرم‌ها و اطلاعات تعیین شده در سامانه، شناسه واحدهای ذخیره‌سازی یا نگهداری کالای خود را دریافت کنند.»
گفتنی است، فعالان اقتصادی می‌توانند برای اطلاع از چگونگی دریافت این شناسه، راهنمای موجود در سامان را مطالعه کرده و یا از طریق میز خدمت مستقر در سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، سوال کنند.
همچنین متقاضیان در صورت بروز هرگونه مشکل فنی می‌توانند با مرکز پشتیبانی دفتر آمار و فرآوری داده‌ها در وزارت صتعت، معدن و تجارت تماس بگیرند.
گفتنی‌ است بنگاه‌ها به ازای هر آدرس پستی متفاوت برای واحدهای ارسال یا دریافت بار در زیرمجموعه خود شامل برانداز، انبار، سردخانه، سیلو، مخازن و غیره موظف‌اند یک شناسه مستقل از این سامانه در یافت کنند.
همچنین مدت اعتبار شناسه‌ها از زمان صدور یک سال تعیین شده است و تمدید آن منوط به ویرایش دوباره اطلاعات در سامانه خواهد بود.
نکته دیگر اینکه شناسه یادشده بری همه واحدهای نگهداری یا ذخیره‌سازی کالا اعم از انبار، سردخانه، سیلو و مخزن و غیره که در قبال دریافت حق‌الحفظ از صاحب کالا، خدمات عمومی نگهداری کالا ارایه می‌دهند، شناسه کسب و کار محسوب می‌شود.
شناسه واحدهای مشمول این دستور‌العمل پس از اظهار متقاضی صادر و در اختیاز مالک قرار می‌گیرد. سازمان‌های استانی موظف‌اند تا پایان سال جاری نسبت به بررسی و تایید اطلاعات اظهار شده توسط متقاضیان اقدام کنند. زمان شروع فرآیند مربوط به بررسی اطلاعات و نحوه تایید آن در سامانه هماهنگ به آدرس htsm.ir توسط دفتر آمار و فرآوری داده‌های معاونت برنامه‌ریزی وزارت متبوع به سازمان‌های استانی اعلام خواهد شد.
گفتنی است طی مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از تاریخ 15 دی ماه صدور بارنامه از هر مبدا یا به هر مقصدی که «شناسه واحد نگهداری یا ذخیره‌سازی کالا» دریافت نکرده باشد ممنوع خواهد بود و کالای مربوطه به عنوان کالای قاچاق و غیرمجاز شناخته شده و بر اساس ضوابط مترتب بر کالای قاچاق و قانون تعزیرات با صاحب کالا برخورد خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :