آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226399
تاریخ انتشار : 12 آذر 1396 10:8
تعداد بازدید : 922

روش ثبت گوشی های مسافری اعلام شد

از زمان اجرای مانیتورینگ طرح رجیستری گوشی های موبایل، ابهامات زیادی مطرح شده که یکی از آنها واردات گوشی به شکل چمدانی یا مسافری است.


فناوران - طرح رجیستری گوشی های موبایل که از دو سال و چند ماه پیش زمزمه های اجرای آن شنیده می شد تا حالا که هنوز هم غیر از وعده چند روز و چند هفته دیگر، خبری از اجرای کامل آن نیست، ابهامات بسیاری از زمان و نحوه اجرا تا چگونگی ثبت گوشی ها وجود دارد. در این میان یکی از سوالاتی که همواره مطرح می شود، وضعیت گوشی های مسافری است.
بر این اساس گمرک طرحی را برای ثبت گوشی های مسافری ارایه کرده است.
بر اساس گزارش گمرک، طرح ثبت گوشی تلفن همراه به منظور مبارزه سیستمی با قاچاق تجهیزات با قابلیت نصب سیم کارت در کشور ایران اجرا شده است. بر همین اساس تنها تجهیزاتی می توانند از خدمات اپراتوری بهره ببرند که شناسه 15 رقمی آنها در گمرک ثبت و حقوق و عوارض گمرکی برای آنها تجهیز شده باشد در غیر این صورت تجهیز تنها به مدت محدود 30 روز می تواند خدمات اپراتوری دریافت کند. به محض اینک سیم کارت مسافر با شکبه اپراتوری ارتباط برقرار کند، پیامکی به وی ارسال می شود که ضمن اعلام وضعیت سیم کارت و تجهیز، آدرسی برای کسب اطلاعات بیشتر در آن نوشته شده است. بر این اساس مسافر می تواند به دفاتر گمرک در مبادی ورودی کشور برای ثبت تجهیز خود مراجعه کند.
در فاز ابتدایی طرح که تنها مدل های محدودی مشمول خواهند بود، چنانچه گوشی هایی که به صورت مسافری وارد کشور می شوند، جزو مدل های اعلام شده نباشند که مشکلی برای شان پیش نخواهد آمد، ولی اگر مدل گوشی مسافری مشمول طرح شده باشد، باید در شبکه ثبت شود.
در گزارش گمرک آمده است، مسافرانی که قصد اقامت در ایران را ندارند، می توانند بر اساس دستورالعمل اقدام به ثبت تجهیز خود کنند.
چنانچه مسافر قصد استفاده از سیم کارت ایرانی دارد و همچنین مدت حضور وی بیش از 30 روز است یا به صورت متداول قصد ورود و خروج از کشور را دارد (مانند دانشجویان خارجی، مشاوران پروژه ها و..) برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید در دفاتر گمرک واقع در مبادی ورودی کشور ثبت شود. حقوق و عوارض گمرکی بر اساس ارزش گوشی تلفن همراه مسافر تعیین می شود. 
ارزش گذاری گوشی توسط گمرک صورت می گیرد.
چنانچه مسافر قصد استفاده از سیم کارت غیر ایرانی دارد، ملزم به پرداخت هزینه رومینگ است و برای هر مدتی که بخواهد می تواند از گوشی و سیم کارت خود در ایران استفاده کند.
چنانچه مسافر از سیم کارت ایرانی استفاده کند و بخواهد برای مدت کمتر از 30 روز در ایران بماند، بدون نیاز به ثبت می تواند از گوشی خود در ایران استفاده کند.
البته زمان 30 روز بعد از اولین برقراری ارتباط سیم کارت با شبکه اپراتوری محاسبه می شود بنابراین در صورت سفر مجدد بعد از بازگشت این 30 روز برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز مجددا باید ثبت شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :