آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226411
تاریخ انتشار : 12 آذر 1396 10:29
تعداد بازدید : 326

یک کارشناس پولی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد

بیت کوین کنترل بازار پول را از دست حاکمیت خارج می کند

یک کارشناس پول و بانکداری با بیان اینکه گسترش پول های مجازی می تواند تحولات عظیمی را در جهان به وجود بیاورد، گفت: قانون پولشویی که یکی از مهم ترین قوانین بانکی است، کارکرد خود را از دست می دهد، کنترل بانک های مرکزی از بازار پول از بین می رود و حفظ ارزش پول از دست حاکمیت خارج خواهد شد.

فارس- عادل پیغامی گفت: اولین زمینه خلق پدیده های مجازی در فضای مجازی است. همچنین در فضای مجازی قابلیت شبکه سازی شکل گرفته و این مساله تعاملاتی را به وجود آورده که در گذشته وجود نداشت. در کمتر از دو دهه پیش هیچ فردی به تنهایی نمی توانست به یک خبرگزاری تبدیل شود اما اکنون یک فرد به تنهایی و با استفاده از اثر شبکه ای می تواند به خبرگزاری تبدیل شود که گاهی اثرگذاری آن از یک خبرگزاری هم بیشتر می شود.
این کارشناس تصریح کرد: شکل گیری موجودات و پدیده های مجازی، شکل گیری اثرات شبکه ای و گستردگی تعاملات، زمینه ای را به وجود آورده که افراد عنصری را مبادله کنند که در عمل عنصری مجازی است و در این شرایط امکان جایگزینی برای ابزارهای سنتیِ حفظ ارزش به وجود آمد که به آن پول مجازی می گوییم. 
وی با ذکر مثالی در این باره گفت: به عنوان مثال فرض کنیم در فضای مجازی فردی مطلب یا عکسی را منتشر می کند و عده ای آن را تایید یا لایک می کنند. وقتی تعداد لایک ها یا فالوورها زیاد باشد، فرد یک اعتباری در شبکه مجازی پیدا می کند. حالا فرض کنید فرد بتواند لایک ها را به فرد دیگری منتقل کند و در ازای آن کالا یا پولی دریافت کند، با این اتفاق، لایک ها که وجود مجازی هستند، به پول یا واسطه مبادله تبدیل می شوند و ارزش خود را در فضای واقعی هم نشان می دهند. 
پیغامی افزود: مشابه این مثال پول مجازی است؛ وقتی عده ای با الگوریتم های ریاضی، وجودهایی را خلق کردند و توانستند آنها را تبدیل به واسطه مبادله کنند و عده ای هم وارد این شبکه شدند، در نهایت وجود های مجازی ارزش پیدا کرد و به پول مجازی تبدیل شد و هم اکنون 60 نوع پول مجازی به وجود آمده که بیت کوین معروف ترین آنهاست.  
وی با بیان اثرات خلق پول های مجازی گفت:  تا امروز صادرکننده و خلق کننده قبلی پول بانک مرکزی بود اما با پول مجازی مرجعیت و مرکزیت صدور و نشر اسکناس و ارزش دهنده به آن، از نهاد بانک به مراکز خلق کننده پول مجازی منتقل شد. اولین اثری که این اتفاق دارد این است که برای سیستم بانکی یک رقیب پیدا شد، رقیبی که مردمی است و حداقل از سیطره حاکمان بیرون است.
پیغامی با بیان اینکه این پدیده می تواند تحولات عظیمی در جهان به وجود بیاورد،  ادامه داد: به عنوان مثال قانون پولشویی که یکی از مهم ترین قوانین بانکی است، کارکرد خود را از دست می دهد و دوم بانک های مرکزی کنترل شان را از بازار پول از دست می دهند و سوم اینکه دولت ها از طریق سیاست های پولی و مالی دیگر نمی توانند اقتصاد را مدیریت کنند. 
وی تصریح کرد: مساله قیمت های نسبی و حفظ ارزش پول که بانک های مرکزی به دنبال حفظ آن بودند، دیگر از دست حاکمیت خارج خواهد شد و به دست خلق کنندگان پول مجازی می افتد. همچنین خلق پول به جای اینکه در دست بانک های مرکزی باشد، در اختیار تولیدکنندگان پول مجازی قرار می گیرد. 
وی افزود: به طور طبیعی ما در جریان بین المللی با تحریم مواجه بودیم و اگر در دوره گذار تا مادامی که مراجع خلق کننده پول مجازی با جریانات قدرت و حکمرانان پولی ارتباط نگرفته باشند، برای کشورهای تحریم شده که دچار محدودیت شدند، یک فضای جدیدی ایجاد خواهد شد. البته پول مجازی هم تهدید می تواند باشد و هم فرصت. اما در دوره گذار می توانیم از این فضای جدید استفاده کنیم.
این کارشناس گفت: اما همانطور که اغلب کشورهای دنیا امروزه از ظهور پول های مجازی اظهار نگرانی کرده اند، در داخل هم بانک مرکزی ایران از اینکه بخشی از مدیریت پولی کشور را به پول های مجازی واگذار کند، نگران است، بنابراین وجه نگرانی موضوع زیاد است البته باید هر چه زودتر در این حوزه سیاست گذاری کنیم تا از فرصت های آن استفاده کرده و تهدیدها را به حداقل برسانیم. 
وی بیان کرد: بانک مرکزی اعلام کرده در حال مطالعه پول های مجازی است. اما قطعا امکان مداخله مستقیم نخواهد داشت و نمی تواند سیاست های بالا به پایین یا مستقیم وضع کند. محدودیت هایی در کوتاه مدت وضع می شود؛ اما این محدودیت ها نمی تواند همیشگی باشد. 
وی با بیان اینکه بیت کوین یک نوع از ریسک را به اقتصاد خانوارها و بنگاه ها منتقل خواهد کرد که آن ریسک امکان تضمین ضمانت و صیانت از دارایی های مجازی است، اظهارداشت: احتمال از دست رفتن دارایی در معاملات بین کوین برای خانوارها و بنگاه ها وجود دارد مخصوصا برای کشوری مانند ایران که قوانین حقوق مالکیت معنوی به درستی رعایت نمی شود یا اینکه برخی نرم افزارها و اپلیکیشن ها برای ما تحریم شده است. ممکن است فردی بیت کوین خریده باشد اما آن الگوریتم برای ایران قابل انتقال نباشد و در این شرایط فرد دارایی خود را از دست می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :