آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226413
تاریخ انتشار : 12 آذر 1396 10:31
تعداد بازدید : 746

سلاح های مرگبار آینده؛ پهپادهایی که در کف دست جا می گیرند

چند دانشمند در جهان وجود دارند که همیشه در مقابل فناوری ها ساز مخالف سر می دهند و هر روز درباره اثرات منفی فناوری ها سر سخن به زبان می آورند. استیون هاوکینگ، فیزیکدان بزرگ جهان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس جزو این افراد هستند و به تازگی نیز هشدارهایی را در قالب یک ویدیوی گرافیکی ارایه داده اند که در آن، ماشین هایی به تصویر کشیده شده اند که خودشان تصمیم می گیرند چه کسی را بکشند.

CNet- استیون هاوکینگ و ایلان ماسک سال هاست که درباره فناوری های پیشرفته و به ویژه هوش مصنوعی هشدار می دهند و حتی چند سال پیش موسسه تحقیقاتی را به نام «Future of Life» راه اندازی کرده اند که به طور ویژه روی آینده هوش مصنوعی و بشر کار می کند.
این موسسه در جمعه اخیر، در نشست سازمان ملل درباره سلاح های متعارف، فیلمی به نام «Slaughterbots» پخش کرده است که جنبه ها و زوایا دیگری از خطرات هوش مصنوعی برای دنیای انسان ها را به تصویر می کشد. 
در این ویدیو آمده است: زمانی که هوشمند می شوید، خودتان برای خودتان تصمیم می گیرید. این همان چیزی است که دنیای فناوری و هوش مصنوعی را به سمت «تسلیحات هوشمند» می کشاند. در این ویدیو، توان مبارزه ای پهپادهایی به تصویر کشیده شده است که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند و خودشان تصمیم می گیرند که چه کسی را بکشند. 
این پهپادهای خودمختار بسیار کوچک هستند که می توانند کف دست انسان قرار بگیرند و با دستورات صوتی هدایت شوند. این پهپادهای بسیار کوچک طوری طراحی شده اند که می توانند سر انسان را هدف قرار دهند و با یک ضربه آنی انسان را در دم بکشند.
اسلحه های آینده
در این فیلم به طور عملی نشان داده می شود که چگونه یک مدل از این پهپادها می تواند شکاف و سوراخی بزرگ میان سر انسان ایجاد کند. همچنین نشان داده می شود که گروه های خرابکاری یا قاتلان چگونه می توانند به راحتی با در دست داشتن چند عدد از این پهپادها به یک جمع انسانی یا ساختمان حمله کنند و در چند ثانیه تمامی افراد را به هلاکت برسانند.
این فیلم نشان می دهد که خطر روبات های قاتل و پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی بسیار جدی تر و خطرناک تر از چیزی است که در عموم جامعه یا میان دانشمندان تصور می شود. هر گروه خرابکاری، هکری، تروریستی، دولتی و حتی گروه های دانشجویی و دانش آموزی می توانند این پهپادها را ساخته و استفاده کنند.
 در این نشست روی این موضوع بحث می شود که چگونه یک فناوری که قرار است نجات بخش انسان باشد، به ابزار و اسلحه ای علیه او تبدیل می شود و می تواند به طور خودمختار جان انسان ها را بگیرد.
این فیلم شرح می دهد که چگونه یک هواپیمای ساده می تواند صدها و هزاران پهپاد را در یک منطقه رها کند تا هر انسانی که در تیررس و دوربین اینها دیده شد، تنها با یک ضربه سریع به سرش از پای درآورند. در اینجا دیگر از سلاح های هسته ای یا بمب های شیمیایی استفاده نمی شود و هیچ گونه خرابی یا آلودگی محیطی وجود ندارد. 
در این نشست سازمان ملل برای محدودسازی ساخت چنین ابزارهایی تصمیم گیری شده است و قرار است در آینده قوانینی برای مقابله با این سلاح های جدید ویرانگر وضع شود ولی آیا قانون می تواند مانع پیشرفت و توسعه هوش مصنوعی شود؟
سوال جدی تر این است که چگونه می توان هوش مصنوعی را در اختیار یک گروه یا یک سری افراد قرار داد تا دیگران بدان دسترسی نداشته باشند یا از آن سوءاستفاده نکنند؟
ماسک یکی از کسانی که مصرانه در پی تنظیم مقررات و قاوانینی برای هوش مصنوعی است و سوالی که در اینجا مطرح می کند، این است که اگر قرار باشد روباتی پرواز کند و خودش هم تصمیم بگیرد که چه کسی را بکشد، دیگر معنی ای ندارد که پهپاد یا هوش مصنوعی درباره موضع کشور یا مقامات کشور چه فکری می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :