آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226501
تاریخ انتشار : 13 آذر 1396 10:19
تعداد بازدید : 840

شروین پیشه‌ور نیز به آزار جنسی متهم شد

اوبر زیر تیغ

از زمانی که یکی از مهندسان سابق اوبر با نام سوزان فاولر با ارسال نامه ای سرگشاده، به شرح مزاحمت های جنسی مدیران و برخی کارکنان مرد اوبر در قبال خود پرداخت، موجی از افشاگری های زنان درباره آزار جنسی آغاز شد و البته تبعات زیادی هم به همراه داشت. به طور مثال، انتشار این نامه فاولر به استعفای آمیت سینهال معاون اول بخش مهندسی اوبر انجامید و در پی آن، بیش از 20 کارمند این شرکت از آن اخراج شدند. این امر در نهایت به استعفا و کناره گیری تراویس کالانیک، مدیرعامل اوبر نیز منجر شد.

نسترن صائبی
این موج با بحران های ناشی تعرض های جنسی افراد مشهور در هالیوود، واشنگتن (سیاستمداران) و البته سیلیکون ولی نیز به اوج خود رسید.
موسسه حقوقی Perkins Coie می گوید تا به حال به 215 پرونده خاص مزاحمت و تبعیض جنسی در اوبر رسیدگی کرده و البته 100 پرونده را مسکوت باقی گذاشته است. این پرونده ها مواردی همچون تبعیض، آزار جنسی، انتقام گیری و دیگر اشکال مزاحمت را دربر می گیرند.
این موج به قدری وسیع شد که بر اساس گزارش مرکز تحقیقات آثار اجتماعی کاپور، از هر 10 زن شاغل در شرکت های فناوری، حداقل یک نفر تجربه مزاحمت جنسی را دارد و از هر چهار نفر هم یک نفر به دلیل رنگ پوست و نژادش مورد آزار یا تبعیض قرار می گیرد.
چندی پیش هم شرکت آمریکایی IGN که خدمات بازی های ویدیویی و محصولات سرگرم کننده عرضه می کند، از عذرخواهی از یکی از کارمندان زن خود به علت مزاحمت جنسی برای وی خبر داد. این شرکت که 250 کارمند دارد در سال 1996 تاسیس شده و یکی از ده ها شرکت فناوری آمریکایی است که کارکنانش به علت آزار جنسی دست به شکایت می زنند. این زن می گوید بارها برایش مزاحمت جنسی ایجاد کرده اند و وی قصد دارد کار در این شرکت را به همین علت متوقف کند. افشاگری این زن باعث شده تا تعداد دیگری از کارمندان IGN هم از ادامه فعالیت در این شرکت دست بکشند. آنها می گویند تا زمانی که این شرکت بابت این مشکل عذرخواهی نکند و با عاملان این حوادث برخورد نکند، در آنجا کار نمی کنند. 
 قرعه به نام یک ایرانی
اما این موج به تازگی به نام یک ایرانی که در سیلیکون ولی سرمایه گذاری بزرگی است، رسیده است. شروین پیشه ور، یک سرمایه گذاری در شرکت اوبر است که به تازگی حسابی سر زبان ها افتاده است. 
پیشه ور در ماه مه امسال توسط پلیس لندن بازداشت و سپس آزاد شد. روزنامه سان نوشت که او به اتهام تجاوز دستگیر شده بود. او بعدا مجبور شد چند هفته در لندن بماند که گفته می شود به خاطر تحقیق پیرامون این موضوع بوده است. در ماه ژوئن او ایمیلی به همکارانش در شرپا کپیتال زد و گفت که به خاطر درمان اضطراری که برایش پیش آمده او مجبور به  ماندن در خارج است. سرانجام او به سانفرانسیسکو برگشت.
شروین پیشه ور اوایل این ماه نیز یک روزنامه محلی در بریتانیا را به دلیل انتشار خبر دستگیری وی به جرم تجاوز جنسی به دادگاه کشاند. پلیس لندن بعدا اعلام کرد که پیشه ور دستگیر شده بود، اما  بدون تفهیم اتهامی آزاد شده است. پیشه ور بعدا اعلام کرد که یک شرکت به دنبال انتشار اطلاعات غلط درباره وی است. 
پلیس لندن به بلومبرگ گفت که ادعایی علیه شروین پیشه ور بررسی شده، اما در نهایت او بدون هیچ اتهامی آزاد شده است. پلیس اما حاضر به دادن جزییات این ادعاها نشده است. این ماجراها باعث شد که پیشه ور مارک فابیانی، یک متخصص کنترل بحران را به استخدام در بیاورد.
اما بعد از این ماجراها، باز هم براساس گزارش اخیر بلومبرگ، پنج خانم مدعی شده اند که پیشه ور با استفاده از جایگاه و موقعیتش در صنعت فناوری قصد آزار جنسی آنها را داشته است. بر اساس این گزارش، در دسامبر 2014 در جشن کریسمس شرکت اوبر، پیشه ور در حالی که مشغول نوشیدن مشروبات الکلی بوده، مبادرت به آزار جنسی یکی از کارمندان این شرکت کرده است. آستین گیت، چهارمین کارمند اوبر، یکی از زنانی است که در گزارش بلومبرگ از وی نام برده شده است. البته باید اشاره کنیم که او شخصا این موضوع را با بلومبرگ مطرح نکرده است، اما تعدادی از کارمندان اوبر اظهار داشته اند که این خانم مورد آزار جنسی پیشه ور قرار گرفته است. در مقابل یکی از سخنگویان پیشه ور اعلام کرده است که پیشه ور قربانی تلاش های هدفمند خدشه دار کردن اعتبار و آبرویش شده است. 
خود این کارآفرین ایرانی ساکن سیلیکون ولی هم در پاسخ به اتهامات مطرح شده ایمیل ها و پیام هایی را در اختیار بلومبرگ قرار داده است که نشان می دهند بعد از این مراسم همچنان رابطه کاری و دوستانه اش با آستین گیت برقرار است و حتی این خانم او را به صرف قهوه دعوت کرده است.
ماجرای شروین پیشه ور تا حدودی با موارد دیگر متفاوت است. او برخلاف سایر مردانی که مورد ادعا واقع شده اند اتهامات خود را نپذیرفته است و آن را یک توطئه می داند. پیشه ور بنیانگذار شرکت سرمایه گذاری شرپا کپیتال است که یک شرکت سرمایه گذاری قوی در سیلیکون ولی به شمار می رود. با سرمایه گذاری اولیه در اوبر او رابطه نزدیکی با مدیرعامل سابق و البته جنجالی اوبر تراویس کلانیک داشت و از او بسیار حمایت کرد. 
با این حال پس از کنار رفتن کلانیک او تلاش زیادی کرد تا بنیانگذار اوبر همچنان از قدرت لازم در هیات مدیره برخوردار باشد. انتخاب دارا خسروشاهی به مدیرعاملی اوبر را نیز تا اندازه زیادی به او نسبت می دهند. با نفوذی که او در هیات مدیره اوبر دارد در طی یک سال اخیر او به شدت بر سر ایجاد ترکیب جدیدی برای سهامداران اوبر با برخی از سهامداران دیگر جنگیده است. به جز اوبر او سرمایه گذار اولیه استارت آپ های موفقی چون Aribnb ، Warby Parker  و Tumblr بود که این آخری را یاهو 1/1 میلیارد دلار خرید.
یکی از کارهای برجسته پیشه ور نیز حمایت از حزب دموکرات (اوباما و هیلاری کلینتون) و انتقاد از ترامپ در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا بود. بسیاری از افراد صاحب نام از طریق وی چند صد هزار دلار به دموکرات ها کمک کردند. شاید همین کمک ها بود که باعث شد پیشه ور از سوی اوباما به عضویت هیات مدیره صندوق کمک هزینه دانشجویی J.William Fulbright  انتخاب شود.
یکی دیگر از کارهای مهم وی کمپین Calexit بود که در زمان انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهوری راه انداخت. در این کمپین خواستار استقلال کالیفرنیا، مهد سیلیکون ولی از آمریکا شد. زیرا از نظر او، سیلیکون ولی از نظر اقتصادی چنان قدرتی دارد که می تواند به تنهایی به حیات خود ادامه دهد. 
 منابع: Business Insider و TechCrunch


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :