آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226519
تاریخ انتشار : 13 آذر 1396 10:38
تعداد بازدید : 785

سایت‌های داخلی پربیننده که حمایت نمی‌شوند

ادامه حمایت انحصاری دولت از 500 سایت

حمایت انحصاری دولت از ۵۰۰ سایت داخلی و کاهش هزینه اتصال به آنها تا ۵۰ درصد هزینه اینترنت، ظاهرا ً قرار است شکسته و هزینه اتصال به کل سایت های ایرانی به نصف کاهش یابد.

تسنیم - ماه های ابتدایی سال جاری بود که اپراتورهای مخابراتی و اینترنتی کشور اقدام به انتشار لیستی از اسامی سایت های ایرانی براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کرده و تعرفه اتصال به آنها را برای کاربران نهایی تا 50 درصد کاهش دادند.
در این لیست ابتدایی که اسامی حدود 200 سایت ایرانی را در بر می گرفت و به مرور به 500 سایت افزایش یافت، اسامی برخی سایت ها و پایگاه های پرمراجعه داخل کشور دیده نمی شد.
علی رغم اینکه چنین تصمیمی در راستای اجرای سیاست ها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب وکارهای بومی صورت گرفت؛ اما شیوه اجرای تبعیض آمیز همواره این سوال را در ذهن ایجاد می کرد که چرا “تعرفه ارتباط با تنها 500 سایت پرمراجعه باید کاهش یابد؟»
اگر واقعا این سایت ها روی بستر شبکه ملی اطلاعات قرار دارند که ترافیک داخلی را مدیریت می کند و هزینه آن به مراتب کمتر از شبکه جهانی اینترنت است، چرا دیگر سایت هایی که میزبانی شان داخل کشور است و عملا روی همین بستر (شبکه ملی اطلاعات) فعالیت می کنند، نباید تعرفه شان نیم بها شود؟
چنین اقدامی که مانور رسانه ای گسترده ای را به دنبال داشت، عملا امتیازی را در اختیار برخی سایت ها که گزینش سلیقه ای شده بودند، قرار داد و از منظر رقابتی شاید اقدامی ضدرقابتی بود و عملا عدالت، قربانی اعمال سلیقه فردی شد.
حال با گذشت چندین ماه از اجرای این مصوبه که تعرفه ارتباط با برخی سایت های پرمراجعه را 50 درصد کمتر از نرخ اتصال به اینترنت کرد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه تلویزیونی گفت وگوی ویژه خبری هفته گذشته از اعمال تعرفه اینترنت داخلی برای تمامی سایت های داخلی گفت.
محمد جواد آذری جهرمی گفت: پیش از این فقط تعرفه سرویس های داخلی برای 500 سایت پربازدید لحاظ می شد اما از این پس برای افزایش تولید محتوا و ترافیک داخلی، استفاده از تمامی سایت های داخلی مشمول هزینه یک دوم هزینه اینترنت بین الملل می شود.
بنابراین ظاهراً انحصار ارایه خدمات تبعیض آمیز شکسته شده و از این پس هزینه اتصال به سایت های داخلی نصف قیمت هزینه اتصال به سایت هایی است که میزبانی آنها در خارج از کشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :