آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226540
تاریخ انتشار : 13 آذر 1396 11:26
تعداد بازدید : 2021

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری:

راه اندازی استارت آپ در حوزه طراحی صنعتی ضروری است

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در مراسم اختتامیه آیدیران 96 اظهار کرد: حمایت از کارآفرینی که همراه با خلاقیت باشد، برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اهمیت داشته و این معاونت سعی در نقش آفرینی در آن رویدادها دارد. حمایت از تحقیقات مرز دانش از طریق اجرای طرح های کلان ملی و تجاری سازی فناوری از اقداماتی است که معاونت در کنار فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان انجام می دهد.

معاونت علمی ریاست جمهوری - پرویز کرمی افزود: دانشگاه مرکز تولید علم و تئوری است و تبدیل ایده به محصول همچنین علم به عمل و ورود آن به جامعه نیازمند نقش آفرینی بازیگران دیگر همچون پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و  نوآوری است اما اخیرا بازیگران دیگری همچون شتابدهنده ها و صندوق های جسورانه در کنار بخش خصوصی قرار گرفتند تا به رشد صنعت و تولید ملی کمک کنند. 

  رشد شتابان شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی رشد شرکت های دانش بنیان در چند سال اخیر را شتابان دانست و ابراز کرد: سال 92 حدود 5 شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف وجود داشتند اما در حال حاضر با حمایت های انجام شده بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان در حال فعالیت هستند. این موضوع در رابطه با استارت آپ ها نیز صدق می کند. در طول 6 سال امروز هزاران استرت آپ در حوزه های مختلف کشور فعالیت می کنند. 
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری راه اندازی شتاب دهنده در حوزه طراحی صنعتی را به صورت پیشنهادی مطرح کرد و گفت: با این وجود استارت آپ های حوزه طراحی صنعتی هنوز در ارتباط منسجم با معاونت علمی و فناوری قرار نگرفتند و شتاب دهنده ای خوب در این حوزه وجود ندارد. در این جشنواره ایده های خوبی وجود دارد که هر یک توانایی تبدیل شدن به یک استارتاپ یا شرکت دانش بنیان را داراست.

 ترویج و معرفی طراحی صنعتی
مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین انتشار هندبوک از جشنواره و طراحی صنعتی در ایران را نیز مطرح کرد و گفت: همچنین هند بوکی که وضعیت کشور در این حوزه، چالش ها، موضوعات طراحی صنعتی و وضعیت افراد، موسسات و شرکت ها را در کشور مشخص کند، وجود ندارد که این جشنواره می تواند این اقدام را در دستور کار خود قرار دهد تا با حمایت ستاد فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان دو اقدام راه اندازی شتابدهنده و انتشار هند بوک در این حوزه عملی 
شود.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور گفت: بازیگران مختلفی همچون دانشگاه ها، مراکز علمی، پارک های علم و فناوری، استارت آپ ها، صندوق های جسورانه و شتابدهنده ها در این زیست بوم نقش آفرینی می کنند. طراحی صنعتی و طراحان از بخش هایی هستند که در تمامی این حوزه ها می توانند اثر گذار باشند؛ چرا که محصولات برای بهتر دیده شدن در بازار نیازمند هستند از پایه علمی برخوردار باشند که موضوع طراحی صنعتی حوزه ای تاثیرگذار و واجب در این خصوص است.
کرمی همچنی افزود: در دوران کنونی رشد اقتصادی نه در داشتن منابع مالی فراوان یا منابع طبیعی خدادادی بلکه در گرو داشتن مغزهایی خلاق، طراح و پویا است. اقتصاد عصر حاضر که واژه دانش بنیان را در کنار نام خود یدک می کشد، هر چند از بازوی نیروی کار و نیروی مرموز سرمایه پولی و مالی استفاده می برد اما قدرت خود را از ذهن و فکر افرادی می گیرد که یاد گرفته اند چطور دست به آفرینش، طراحی و خلاقیت بزنند.
سومین دوره جشنواره آیدیران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد که در مراسم اختتامیه آن با حضور پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، عابدینی دبیر جشنواره و اعضای هیات داوران برگزیدگان جوایز خود را دریافت کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :