آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226563
تاریخ انتشار : 13 آذر 1396 12:23
تعداد بازدید : 730

وحشت غول های فناوری از پایان شکوفایی

روز پنج شنبه سهام آسیایی تحت فشار سقوط پیشتازان تکنولوژی قرار گرفته و افت کرد. بسیاری این حرکت را یک اصلاح برای حفظ سلامتی رشد سهام، بعد از یک توالی سود قدرتمند می دانند؛ اما برخی دیگر آن را منادی رسیدن به اوج یک چرخه بزرگ و سرازیر شدن از آن می دانند.

مهر- ام اس سی آی، گسترده ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج ژاپن ۹ صدم درصد افت کرد؛ این درحالی است که پیشتاز تکنولوژی، سامسونگ الکترونیکس، 2/9 درصد سقوط کرد و به پایین ترین میزان ۲ ماهه خود رسید و تی اس ام سی تایوان هم، 9/1 درصد سقوط کرد.
نیکی ۲۲۵ ژاپن یک دهم درصد افت کرد که بیشتر آن، تحت تاثیر سقوط ۲ درصدی سازندگان ماشین آلات الکترونیکی بود. در آمریکا نزدک، درحالی که سرمایه گذاران به بخش های مالی و سایر بخش ها منتقل شدند، 1/27 درصد سقوط کرد. اس اندپی۵۰۰ تقریبا بدون تغییر بود و داوجونز 44 صدم درصد رشد کرد.
سهام آمازون دات کام، اپل، شرکت مادر گوگل؛ آلفابت و فیس بوک بین ۲ تا ۴ درصد سقوط کردند. در بین دیگر سهام های پرسود امسال، نت فلیکس 5/5 درصد سقوط کرد.
آن چه در بر این سهام ها فشار آورده است، احتمالا نگرانی هایی است که از گزارش هفته پیش مورگان استنلی آغاز شده است. در این گزارش پیش بینی شده است که چرخه بزرگ تقاضای تراشه حافظه، به زودی به قله خود می رسد و از آن به بعد نزولی خواهد شد.
برخی از بازیگران بزرگ بازار هم فروش سهام تکنولوژی را بیشتر به سودجویی انتهای سال مرتبط دانسته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :