آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22664
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1391 10:25
تعداد بازدید : 882

ADSL از امروز حجمی فروخته می شود

به گفته معاون رگولاتوری اجرایی شدن دستورالعمل جدید ADSL از امروز آغاز می شود و از این پس سرویس ADSL شامل هزینه نگهداری ماهانه می شود و مشترک بسته به ترافیک استفاده شده هزینه می پردازد.

در دستورالعمل جدیدی که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای ارایه سرویس‌های ADSL تصویب کرده سرویس شامل یک هزینه ماهانه به عنوان هزینه نگهداری است و پس از آن مشترک به هر میزان که ترافیک استفاده کند، هزینه می‌پردازد.
همچنین در این دستورالعمل برای نخستین بار به عنوان راه‌حلی برای جلوگیری از دامپینگ در بازار، حداقل تعرفه تعیین شده که حداقل تعرفه 60 درصد کف تعرفه لحاظ شده است.
هم‌اکنون اغلب سرویس‌دهی شرکت‌ها بر اساس سرویس ADSL چند ماهه با حجم ترافیک محدود است (برای مثال سه ماهه با پنج گیگابایت ترافیک) که با اجرای این دستورالعمل طرح‌های سابق ADSL به طرح جدید تغییر می‌کند.
به گفته معاون رگولاتوری از آنجا که در دستورالعمل جدید برای نخستین بار صورت‌حساب مشترکان ADSL بر مبنای حجم ترافیک استفاده شده محاسبه می‌شود، اجرای این دستورالعمل نیاز فراهم کردن مقدمات و ایجاد تغییراتی در سیستم صورت‌ حساب‌گیری شرکت‌های خدمات دهنده داشت. معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: شرکت‌های خصوصی مشکلی در ایجاد این تغییرات نداشتند و هم‌اکنون آماده اجرای دستورالعمل جدید ADSL هستند.
وی افزود: شرکت مخابرات نیز مقدمات اجرای دستورالعمل جدید را فراهم کرده اما در چند استان سیستم هنوز آماده نشده و نمی‌توانند سرویس را حجمی محاسبه کنند.
رضوانی با بیان اینکه منتظر آماده شدن تمامی شرکت‌ها برای اعلام یک باره زمان اجرای دستورالعمل جدید ADSL هستیم، گفت: اجرای دستورالعمل جدید ADSL از امروز آغاز می‌شود. اگر شرکت‌ مخابرات استانی تا امروز نتوانستند سیستم صورت‌ حساب‌گیری خود را آماده کنند، اجرای طرح آغاز خواهد شد و در خصوص آن شرکت‌ها نیز اعلام عمومی می‌کنیم که آنها اگرچه اینترنت نامحدود می‌دهند اما قادر به محاسبه ترافیک مصرف شده از سوی کاربران نیستند.

حساب و کتاب دستورالعمل جدید تعرفه ADSL
کمیسیون تنظیم پس از مصوبه‌ای که تنزل ADSL در حد Dial up را قانونی می‌کرد این‌بار مصوبه‌ای به نفع ارایه‌ دهندگان سرویس بهتر‌ ارایه کرده که قیمت اینترنت کاربر کم‌مصرف را تثبیت و اینترنت کاربر پرمصرف را گران می‌کند.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه روز 14/8/1391 دستورالعمل جدیدی برای محاسبه تعرفه‌های ADSL تصویب کرده است.
تصویب این دستورالعمل در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات علاوه بر اینکه روش محاسبه تعرفه‌های ADSL را تازه‌ کرده، در واقع نشان از تغییر نگاه کمیسیون به سرویس ADSL دارد و حاکی از این است که این کمیسیون با درس گرفتن از مصوبه قدیمی خود که شرکت‌‌های ADSL را در مسیر ارایه سرویس بی‌کیفیت و در حد Dial up سوق می‌داد، این بار مصوبه‌ای به نفع شرکت‌هایی که سرویس بهتر می‌دهند و برای رقابتی کردن بازار اینترنت ارایه کرده است؛ اما این دستورالعمل جدید برای برخی مشترکان ارزان تمام نمی‌شود.
در این مصوبه سرویس‌های ADSL از 64 بیت بر ثانیه تا یک مگابیت‌ برثانیه دسته‌بندی شده‌اند و برای هر ردیف نیز هزینه نگهداری تعیین شده که شرکت می‌تواند از مشترکان در ازای سرویسی که ارایه می‌کند هزینه نگهداری اخذ کند.
پس از آن مشترک به هر میزان که بخواهد می‌تواند ترافیک بخرد و قیمت ترافیک نیز به صورت معکوس با افزایش حجم کاهش می‌یابد.
به غیر از هزینه نگهداری که بر اساس این مصوبه برای نخستین بار به‌ هزینه‌های ADSL اضافه شده، پنج هزار تومان هزینه رانژه و تخلیه نیز به حساب مشترک منظور خواهد شد.

درس عبرتی از مصوبه قبلی
اما تفاوت اصلی مصوبه جدید تعیین تعرفه ADSL با مصوبه پیشین در این است که رگولاتوری این بار شرکت‌ها را تشویق به ارایه سرویس‌ با کیفیت‌تر می‌‌کند.
در مصوبه قبلی رگولاتوری شرکت‌ها را ملزم به اشتراک خط حداکثر بین 10 نفر کرده بود و برای مثال بر اساس الزام رگولاتوری در سرعت 128 کیلو بیت بر ثانیه با تقسیم بین 10 نفر حداقل باید 12 کیلوبیت بر ثانیه سرعت به هر کاربر می‌رسید و در این صورت بود که از نظر رگولاتوری قانون رعایت شده بود. همچنین رگولاتوری در مصوبه گذشته اصرار داشت که باید لفظ “محدودیت سرعت” از روی سرویس‌ها حذف شود و کاربر 128 با سرعت 12 ‌کیلوبیت بر ثانیه بدون محدویت ترافیک از سرویس استفاده کند. در آن زمان نظرات کارشناسی بسیاری از سوی فعالان بازار در انتقاد به این روش مطرح شد. تمامی کارشناسان تاکید داشتند که از نظر فنی یک کاربر با سرعت 12 کیلوبیت بر ثانیه در حالت دانلود دایم نیز بیش از مقدار معین و ثابتی قادر به دانلود و دریافت ترافیک نیست و برداشته شدن لفظ محدویت سرعت از نظر فنی نیز امکان‌پذیر نیست.
اهالی فن تاکید داشتند، در شرایطی که شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر برای جذب مشتری در پی ارایه سرویس بهتر و باکیفیت‌تر هستند، این دستورالعمل رگولاتوری برای ارایه اینترنت حداقل 12 کیلوبیت بر ثانیه بازگشت به عقب و حرکت بر خلاف جریان بازار است.
آنها هشدار دادند: در شرایطی که به اعتقاد بسیاری مدت‌هاست از ضرورت حذف محدودیت سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه کاربر خانگی گذشته،ADSL 12 Kbps که از دایل‌آپ 56 Kbps نیز کمتر است توهین به مشتری و زمینه‌ساز اعتراض‌های آینده خواهد بود.
اما در آن زمان پیگیری‌‌های رگولاتوری برای اجرای این مصوبه به آنجا ختم شد که برخی شرکت‌ها برای راضی کردن رگولاتوری و عمل به قانون سرویسی با نام “اینترنت CRA” را به لیست خدمات خود اضافه کنند. در همان زمان هم وقتی با شرکت‌هایی که اینترنت CRA هم بین خدمات‌شان بود تماس می‌گرفتیم، یادآور می‌شدند که این سرویس بسیار بی‌کیفیت است و بهتر است از آن منصرف شویم.
در مجموع نفس دستورالعمل سابق رگولاتوری در خصوص ADSL این بود که شرکت حداقل سرعت 12 کیلوبیت بر ثانیه را به کاربر 128 کیلوبیت بر ثانیه ارایه کند و از این راه حداقل حق و حقوق مشترک معلوم و قابل محاسبه باشد. رگولاتوری در مصوبه جدید خود، دست شرکت‌ها را برای ارایه سرویس بهتر و با کیفیت‌تر بازگذاشته است؛ اولا در مصوبه جدید ضریب تقسیم خط از یک به 10 به یک به هشت کاهش یافته است؛ دوم نیز شرکت در ازای دریافت مبلغ نگهداری ماهانه، هزینه ترافیک مورد استفاده شده توسط کاربر را اخذ می‌کند؛ حال هر چه سرعت بیشتری به کاربر ارایه کند او ترافیک بیشتری مصرف می‌کند و در نتیجه سود بیشتری عاید شرکت می‌شود. با این مصوبه که مشترک هزینه‌های ADSL خود را بر اساس ترافیک مصرف‌ کرده می‌پردازد، مشکل باقی‌ماندن حجم در پایان ماه دیگر وجود نخواهد داشت و مشترک در صورت عدم مصرف ترافیک، می‌تواند ترافیک را برای ماه‌های بعد حفظ کند.
اما از حساب و کتاب ارقام این مصوبه برای بدست آوردن هزینه اینترنت کاربر این نتیجه به دست می‌آید که با مصوبه جدید قیمت‌ها در مقایسه با شرایط فعلی یا ثابت می‌ماند یا افزایش می‌باید. در مجموع تاثیر این مصوبه بر مشترکان کم‌مصرف (مشترکانی که گیگابایت کمتری مصرف می‌کنند) کمتر و با هزار تا پنج هزار تومان افزایش همراه است؛ اما قیمت برای مشترکان پرمصرف بسیار تغییر کرده است.
منبع: خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :