آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22670
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1391 10:39
تعداد بازدید : 570

اساسنامه جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) ابلاغ شد

اساسنامه جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) پس از تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی محمود احمدی نژاد رییس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ شد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت- بر اساس اساسنامه ابلاغ شده، جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) جایزه عالی فناوری در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی برترین های علم و فناوری جهان اسلام است. این امر از طریق ارزیابی طرح های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصان برتر در سطح جهان اسلام صورت می گیرد.
ویژگی اصلی جایزه، افزایش سطح همکاری و هم افزایی در حوزه علوم و فناوری در سطح کشورهای اسلامی با تاکید بر فناوری پیشرفته است. همچنین شناسایی و معرفی فناوری های برتر کشورهای اسلامی، تقدیر از صاحبان دستاوردهای علمی و فناوری های برتر مسلمان، تقویت جایگاه علمی و فناوری دانشمندان جهان به ویژه جهان اسلام، زمینه سازی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی و سیاست گذاری برای حرکت جمعی و ایجاد وجدان علمی مشترک در جهان اسلام در جهت رفع وابستگی های عرصه فناوری و تقویت جهان اسلام، از اهداف اعطای جایزه است.
بر اساس این مصوبه، تلاش برای شکستن انحصارگرایی علمی و فناوری در جهان، تشریک مساعی، هم افزایی و همگرایی بین کشورهای اسلامی در حوزه علوم و فناوری های نوین، افزایش نقش کشورهای اسلامی در معادلات بین المللی، ایجاد فضای همکاری و تعامل بین متخصصان و دانشمندان کشورهای اسلامی، تشویق و ترغیب دانشمندان جهان اسلام و مسلمانان سراسر جهان در جهت تولید هر چه بیشتر علم و فناوری، کارآفرینی، رفع نیاز مردم و افزایش ثروت در جامعه اسلامی، معرفی جایزه به عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی و برتری علمی در سطح جهان و نهادینه سازی تبیین اسلامی از علم و فناوری، فلسفه علوم و فلسفه فناوری از موضوعات و رویکردهای کلان جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) است.
دوره زمانی اعطای جایزه به صورت دو سالانه است و حداکثر به یک نفر شخص حقیقی یا حقوقی در هر حوزه علم و فناوری اعطا می شود. بعد از برگزاری چند دوره به تشخیص شورای سیاستگذاری، جایزه می تواند به صورت سالانه اعطا شود.
بر اساس مفاد اساسنامه، ارکان جایزه عبارتند ازشورای سیاستگذاری و گروه های داوران که شورای سیاست گذاری جایزه، مسوولیت تصویب سیاست های کلان جایزه را به عهده دارد و اعضای آن عبارتند از رییس شورا؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پنج نفر اعضای حقیقی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت چهار سال انتخاب می شوند.
همچنین اعضای حقوقی ایرانی عبارتند از: وزیر امور خارجه، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و روسای کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه تهران و رئیس دانشگاه صنعتی شریف و اعضای حقوقی خارجی عبارتند از: دو نفر از روسای نهادهای اسلامی بین المللی که به عنوان اعضای حقوقی از بین روسای نهادهای بین المللی از جمله: آکادمی علوم جهان اسلام، کمیته همکاری های علمی-فناوری سازمان همکاری های اسلامی (کامستک)، بانک توسعه اسلامی، سازمان آموزشی علمی و فرهنگی اسلامی(آیسسکو)، دو نفر از روسای مسلمان دانشگاه های معتبر جهان اسلام با پیشنهاد رئیس شورای سیاست گذاری و تصویب اعضا برای مدت یک دوره انتخاب خواهند شد.
رئیس پارک فناوری پردیس نیز عضو و دبیر شورای سیاست گذاری است.
همچنین متناسب با هر یک از اولویت های علمی و فناوری جایزه، از یک گروه داوران 7 نفره متشکل از متخصصان موضوع ار ایران و سایر کشورهای اسلامی و مسلمانان سایر کشورها استفاده خواهد شد.
از سی دیگر نظر به اینکه جایزه، مزین به نام پیامبر گرامی اسلام(ص) است و با توجه به اهداف جایزه، زمان برگزاری آن، مقارن با هفته وحدت (12 تا 17 ربیع الاول) است.
بر اساس این گزارش، جایزه شامل؛ تندیس، لوح تقدیر و هدیه ویژه است که به فرد برگزیده در هر کدام از اولویت های علمی و فناوری به صورت جداگانه تعلق می گیرد. میزان و نوع هدیه ویژه در هر دوره توسط شورای سیاست گذاری تعیین و اعلام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :