آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226789
تاریخ انتشار : 18 آذر 1396 9:10
تعداد بازدید : 1186

ما و آلودگی های صنفی

علی شمیرانی- این مساله جدیدی نیست که همواره در هر صنف و قماشی، افراد فاسد و مساله دار پیدا می شوند. اما موضوع وقتی دردناک می شود که این فساد به کل یک صنف تعمیم داده شود و رفته رفته چهره همه فعالان آن صنف را نزد افکار عمومی خراب کند.


Shemirani@
مثال هایش را همه شنیده ایم. شاید یکی از نمونه های اخیر که اعتراضات گسترده ای هم داشتند به صنف پزشکان مربوط می شد که به دنبال ساخت یک سریال طنز و مجموعه ای از اتفاقات، موجب شد تا از وزیر بهداشت و مدیران این وزارتخانه گرفته تا مجموع فعالان این صنف با صدور بیانیه، یادداشت، استفاده از فضای مجازی و غیره از آن پس به کوچکترین مساله ای که چهره آنها را مخدوش کند، به سرعت و شدیدا واکنش نشان دهند. 
البته این واکنش ها به معنای نبود خطا و افراد مساله دار در این صنف نیست، اما آنچه اعتراضات بجای صنف پزشکان را به دنبال داشت، زیرسوال بردن وجهه و خدمات تمام آنها به واسطه وجود این قبیل افراد بود.
در صنف مطبوعات نیز افراد فاسدی که بدون هیچ توجهی به صدمات ناشی از اقدامات خود، سلامت تمامی همکاران مطبوعاتی و رسانه ها را قربانی منافع اقتصادی خود کرده و می کنند، کم نیست. اگرچه با تعاریف عرفی، اخلاقی و حرفه ای این قبیل افراد و جراید را اصولا نمی توان در زمره رسانه ها جای داد و تنها تفاوت آنها با کاغذهایی که لای در خانه ها و زیربرف پاک کن ماشین ها می گذارند، صرفا تعداد صفحات و اندازه آنهاست. 
بماند که آن کاغذهای تبلیغاتی حرمت بیشتری از نشریه ای دارند که نام خود را رسانه گذاشته است. چراکه حداقل تکلیف مخاطب روشن است که این کاغذها برای تبلیغات هستند.
این روزها حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پرشده از فضاهای کاغذی و مجازی وابسته و اجاره ای که ظاهرا رسانه هستند و عملا تریبون هایی برای تزریق دروغ در جامعه و در بهترین وضعیت یک نسخه پشتیبان برای روابط عمومی ها. بماند که کانون های قدرتمند فساد، نقشی کلیدی در این امر بازی کرده و روز به روز رسانه های بیشتری را اجیر و کرایه می کنند تا صدای روشنگری و آگاهی ساز را بیش از پیش خفه کنند.
لذا تمام روزنامه نگاران و رسانه هایی که در تلاش هستند تا با خودفروشی روزگار را سپری نکنند، ملزم هستند برای پاکسازی آلودگی های صنف خود، با هر روش ممکن به رویه موجود اعتراض کرده و راه خود را از مفاسد جدا کنند. چه در غیر اینصورت همه به یک چشم دیده شده و از بین خواهند رفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :