آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22682
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1391 11:3
تعداد بازدید : 453

روش ها جدید تجارت کالا به روایت معاون وزیر صنعت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزییات روش های جدید تجارت کالاهای ایرانی با توجه به محدودیت های بانکی گفت: تراکنش ارزی ایران در دنیا 100 میلیارد دلار است.

خبرگزاری مهر- حمید صافدل گفت: در تجارت روش‌های مختلفی برای کالا وجود دارد که دامنه آن از روش تهاتر کالا به کالا گرفته تا روش بیع متقابل (بای بک) کشیده شده است. بر این اساس، این روش‌ها متناسب با قابلیت انعطاف‌پذیری و جابه‌جایی کالا و ارز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: متناسب با شرایط و روابط و سطح ارتباطات بانکی کشورها حتی در شرایط بسیار عادی نیز ترکیبی از این روش‌ها استفاده می‌شود.
وی گفت: هم‌اکنون نیز ترکیبی از این روش‌ها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضمن اینکه بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ایران 100 میلیارد دلار تراکنش ارزی در دنیا دارد که می‌تواند با استفاده از پتانسیل‌های مختلف، نیازهای کشور را با آن تامین کند.
صافدل افزود: در سال‌های گذشته نیز بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌ها از محل بیع متقابل یا بای‌بک انجام شده است؛ هم‌اکنون نیز این رویه استمرار دارد.
وی افزود: در مورد خریدهای کالایی و تسری این روش‌ها به گروهی از کالاها، این موضوع در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد و طی ماه‌های گذشته تجارب خوبی را برای ورود برخی از کالاها را از برخی کشورها داشتیم؛ هم‌اکنون نیز چگونگی تسری این روش را به گروه بیشتری از کالاها و کشورها در دستور کار داریم.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنین از شكل‌گيري كميته تهاتر در ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: به تازگي برخي از كالاها با روش تهاتر وارد كشور شده است.
صافدل افزود: امكان فروش نفت از سوي بخش خصوصي با مصوبه دولت فراهم شده است اما بايد به اين نكته توجه داشت كه اين امكان بي‌تاثير از قطعنامه جديدي كه بر عليه ايران در روزهاي آينده اعلام خواهد شد، نخواهد بود، ضمن اينكه بازار هدف و جابه‌جايي‌هاي كالايي نيز از اين موضوع متاثر خواهد شد.
وی افزود: وزارت صنعت از تهاتر كالا با نفت از سوي بخش خصوصي استقبال مي‌كند و به همين منظور نيز در ستاد اين وزارت‌خانه كميته تهاتر شكل گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :