آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226844
تاریخ انتشار : 18 آذر 1396 9:29
تعداد بازدید : 595

واردات بدون ثبت سفارش رونق گرفت

این روزها سیاست دولت، ممنوعیت واردات برای مثبت شدن تراز تجاری است؛ غافل از اینکه تنها عده ای که خلاء قوانین را خوب می شناسند، سودهای کلان به جیب می زنند.

مهر - واردات در ایران همیشه خبرساز بوده است؛ چه زمانی که محدودیت و ممنوعیت داشته و قاچاق را دامن زده است و چه آن روزهایی که درهای کشور به روی کالاهای خارجی باز شده و تولید داخلی تحت الشعاع قرار گرفته است؛ گویا هیچ وقت سیاست متعادل تجاری و البته وارداتی در اقتصاد ایران وجود نداشته است.  
این روزها هم که به بهانه مثبت نبودن تراز تجاری، سیاست ممنوعیت واردات روی برخی کالاهای ارز بر اعمال شده است. از تیرماه امسال یعنی حدود ۵ تا شش ماه قبل، دولت تصمیم بر این گرفت که ممنوعیت واردات را برای برخی اقلام لحاظ کند؛ درحالی که قانون هم چنین اجازه ای را نداده است و بر اساس قانون حقوق مکتسبه، دولت باید سه ماه قبل از اجرای هر تصمیم ممنوعیت یا محدودیت، این تصمیم را به ذینفعان اطلاع رسانی کند؛  موضوعی که چند سالی است از سوی دولت مورد بی توجهی قرار می گیرد.
اکنون اما، پدیده ای که در گمرکات بسیار تکرار می شود، ورود کالاها به گمرکات کشور پیش از انجام هر گونه ثبت سفارشی است؛ به این معنا که واردکنندگان، کالاهای خود را پیش از هر گونه اقدامی برای واردات رسمی، به انبارهای گمرک وارد کرده و در آنجا نگهداری می کنند و در نهایت، اگر با تغییرات تعرفه ای برخورد کنند، به دلیل اینکه در گذشته، کالای خود را وارد گمرک کرده و قبض انبار گرفته اند، کالا را با همان تعرفه قبلی وارد کشور می کنند. اگرهم با ممنوعیت واردات مواجه شوند، با استفاده از گپ های قانونی تلاش می کنند خود را از شمول ممنوعیت خارج کنند و اگرهم این نتیجه نداد، با جریان سازی رسانه ای، تلاش می کنند دولت را برای واردات کالاهای شان مجاب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :