آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226917
تاریخ انتشار : 19 آذر 1396 10:28
تعداد بازدید : 991

سوالی که هیچ کس جوابش را نمی داند

تکلیف گوشی مسافرانی که به ایران سفر می کنند، چیست؟

ظاهرا طرح رجیستری گوشی های موبایل اجرایی شده، اما همواره با ابهاماتی همراه است.

فناوران- تقریبا دو ماهی از اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل می گذرد که با اما و اگرهای بسیاری همراه بوده و به گفته مقامات ذیربط فعلا فقط گوشی های آیفون مشمول طرح شده اند. با این حال ابهاماتی وجود دارد که با وجود پیگیری از مسوولان هنوز نتوانسته ایم جواب درستی برای آنها پیدا کنیم.
در طول یک ماه گذشته خبرهای بسیاری در رابطه با اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل، برندهایی که مشمول طرح می شوند، علل تاخیر در اجرای طرح و نیز گوشی های مسافری منتشر شده است. 
در این گزارش باز هم به گوشی هایی که همراه مسافران و کسانی که مقیم خارج از کشور هستند می پردازیم که فقط قصد سفر به ایران را دارند.
به گفته امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، فعلا همه گوشی های آیفونی که از 14 آذرماه جاری خریداری شده یا گوشی هایی که ازطریق مسافران به کشور وارد شده تا یک ماه قابلیت استفاده در شبکه اپراتوری کشور را دارند و پس از آن غیرفعال شده و امکان رجیستری آن وجود ندارد.
وی اعلام کرد: درصورتی که مسافری قصد اقامت بیشتر از یک ماه در ایران را داشته باشد، باید در بدو ورودش گوشی را در سامانه گمرک اظهار کرده و عوارض و مالیات آن را پرداخت کند. 
بر اساس گزارش گمرک، با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیرتجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه به دستگاه تعلق می گیرد. بر این اساس مسافر باید برای ثبت شناسه تلفن همراه در سامانه مسافری اقدام کند.
حقوق گمرکی و سود بازرگانی در مجموع 16 درصد شامل 6 درصد به علاوه یک درصد عوارض هلال احمر و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است.
به این ترتیب مراتب اظهار توسط دارنده گوشی در بخش مسافری سامانه جامع گمرکی از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد می شود و سپس لازم است اطلاعات شناسه IMEI ثبت شده و مبالغ عوارض مربوطه پرداخت شود.
عملیات رجیستری باید در بدو ورود انجام شود در غیر این صورت امکان ثبت شناسه گوشی در این سامانه وجود نخواهد داشت. بر اساس گزارش گمرک مسافر اگر قصد اقامت کمتر از 30 روز در کشور را داشته باشد برای دریافت خدمات سیم کارت ایرانی بدون رجیستری مشکلی نخواهد داشت و تنها ثبت گوشی مسافرانی الزامی است که قصد اقامت بیش از 30 روز را در ایران داشته باشند.
پس از انجام مراحل ثبت کاربر می تواند با پیامک کردن IMEI گوشی به سامانه پیامکی 7777 از ثبت آن در سیستم رجیستری مطلع شود.
در صورت اظهار نکردن تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور، امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسوولیت آن با مسافر است.
یکی دیگر از ابهامات در زمینه واردات گوشی های مسافری این است که اگر مسافری بار اول که به ایران سفر می کند، گوشی خود را اظهار نکرده و دوباره پس از مدتی به ایران بازگردد، چه کاری باید انجام دهد و آیا امکان رجیستری گوشی یا فعال شدن آن در شبکه اپراتوری کشور وجود دارد یا نه؛ که هیچ یک از مسوولان ذیربط پاسخی دراین باره ندارند و اظهار بی اطلاعی می کنند.
البته درحالی مصوب شده که اگر مسافر در بدو ورود گوشی خود را اظهار نکند، امکان رجیستری آن هرگز وجود ندارد که در کشورهایی مثل ترکیه که سال هاست این طرح عملی شده، افراد می توانند پس از مدت تعیین شده به مراجع ذیربط مراجعه کرده و با پرداخت عوارض و گمرکی گوشی، دستگاه خود را رجیستر کرده و از آن استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :