آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22692
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1391 11:24
تعداد بازدید : 974

چگونگی رفع سوء اثر از سوابق چک های برگشتی

در صورت اقدام نکردن مشتری نسبت به رفع سوءاثر از چک، سابقه هر چک برگشتی صرفا پس از انقضای مدت هفت سال از تاریخ صدور گواهی نامه عدم پرداخت آن، به صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوءاثر می شود.

همچنین اگر شخصی حتی یک برگ چک برگشتی داشته باشد و نسبت به رفع سوء‌اثر از طریق سایر روش‌ها اقدام نکند، تا مدت هفت سال دارای سوءسابقه در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی خواهد بود و محرومیت‌های مربوط به‌ آن در خصوص شخص مزبور اعلام خواهد شد.
برای آگاهی مشتریان از سوابق چک‌های برگشتی موجود خود در بانک اطلاعاتی بانک و چگونگی رفع سوء‌اثر از سوابق چک‌های مذکور تمامی شعب بانک‌ها بر طبق بخشنامه‌های بانک مرکزی موظف به ارایه‌ پرینت صورت کامل تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی در تمامی بانک‌های کشور برای اطلاع به دارنده سوابق مذکور هستند.
طبق دستورالعمل بانک مرکزی محرومیت‌های هر برگ چک برگشتی به طور مستقل مدنظر قرار خواهد گرفت و معیار محاسبه هفت سال توقف از تاریخ آخرین چک، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. نخستین اقدامی که صاحب چک برگشتی باید انجام دهد این است که صاحب حساب جاری مبلغ مندرج در متن چک برگشت شده را به حساب جاری خود واریز کرده و پس از دریافت مبلغ چک توسط ذی‌نفع چک، بانک نسبت به رفع سوء‌اثر از آن براساس صورت‌حساب مشتری اقدام لازم را انجام می‌دهد. صاحب حساب جاری یا وکیل قانونی وی، پس از اخذ لاشه‌ چک از ذی‌نفع، برای رفع سوء‌اثر آن را به شعبه ارایه می‌کند ولی اگر صاحب حساب‌ جاری مبلغ چک را به ذی‌نفع پرداخت کرده، اما لاشه‌ چک (به دلایل مختلف از جمله مفقود‌ شدن، به سرقت رفتن، سوختن و غیره) به شعبه تحویل نشود در این هنگام ذی‌نفع چک با حضور در دفترخانه اسناد رسمی نسبت به چک مورد نظر رضایت خود را اعلام کرده و صاحب حساب جاری با ارایه‌ رضایت‌نامه ممهور به مهر دفترخانه به بانک، درخواست رفع سوءاثر از چک مورد نظر را می‌کند.
اما چنانچه دسترسی به ذی‌نفع چک امکان‌پذیر نبوده و صادر‌کننده‌ چک قادر به ارایه‌ لاشه چک و یا رضایت‌نامه محضری ذی‌نفع به بانک نباشد، مشتری می‌تواند معادل وجه چک و یا چک‌های برگشتی را به حساب جاری خود واریز و از شعبه کتبا درخواست کند که مبلغ یا مبالغ واریزی به حساب برای پرداخت چک یا چک‌های برگشتی نزد شعبه مسدود و تا تعیین تکلیف قطعی چک و یا حداکثر به مدت 24 ماه قابل برداشت نباشد. این روش در صورتی است که حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد.
منبع: ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :