آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22695
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1391 11:30
تعداد بازدید : 526

بانک مرکزی اعلام کرد:

بانک ها باید پرداخت تسهیلات کلان را هر ماه گزارش کنند

بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک های کشور اعلام کرد که پرداخت تسهیلات و تعهدات کلان بانکی باید هر ماه به این بانک گزارش شود.

خبرگزاری فارس- بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌های کشور اعلام کرد که پرداخت هرگونه تسهیلات و تعهدات کلان باید در قالب جدولی در پایان هر ماه به بانک مرکزی ارایه شود.
بر اساس این بخشنامه، اگر شخص حقیقی بیش از یک فقره تسهیلات و تعهدات دریافت کرده باشد، باید هر فقره از آن را به تفکیک و در ردیف‌های متوالی به صورت ذی‌نفع واحد ذکر شود.
همچنین خالص تسهیلات و تعهدات باید مطابق یا ماده سه آیین‌نامه و تبصره آن منظور شود. توضیح اینکه تسهیلات شامل سود دریافتنی و وجه التزام تاخیر تادیه دین نیز می‌شود؛ ضمنا برای محاسبه خالص تسهیلات و تعهدات به هر ذی‌نفع واحد باید مبلغ تسهیلات و تعهدات با ضریب یک اعلام شود.
در ادامه توضیحات در این بخشنامه آمده است: در مورد شرکت‌هایی که موسسه اعتباری مالک تمام یا بخشی از سهام آنهاست باید قیمت تمام شده سهام مذکور نیز در محاسبه مجموع خالص تسهیلات و تعهدات مربوط به آن لحاظ شود؛ در صورت عدم اعطا ایجاد تسهیلات و تعهدات به شرکت‌های فوق درج قیمت تمام شده سهام در هر مقطع الزامی است.
از طرف دیگر ستون‌های مربوط به تسهیلات و تعهدات مستثنی باید بر اساس ماده 9 آیین‌نامه تکمیل
شود.
در بند پنج و شش این بخشنامه آمده است: نوع روابط شامل مالکیتی، مدیریتی، مالی، کنترلی و سایر است.
آستانه گزار‌دهی تسهیلات و تعهدات کلان قبل از کسر تسهیلات وتعدات مستثنی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :