آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 227796
تاریخ انتشار : 27 آذر 1396 10:37
تعداد بازدید : 1105

مدیرعامل فرابورس ایران:

ارزش اقتصادی صندوق های سرمایه گذاری سه برابر واحدهای تحقیق و توسعه است

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه دانشگاه ها باید به سمت کارآفرینی حرکت کنند گفت: در مقالات زیادی اثر ثروت آفرینی واحدهای تحقیق و توسعه با صندوق های سرمایه گذاری جسورانه مقایسه شده که در نهایت مشخص شده، صندوق های VC نسبت به واحدهای R&D سه برابر ارزش اقتصادی بیشتری دارند.

خبرگزاری صدا و سیما- به گفته هامونی از بین 20 صندوق سرمایه گذاری جسورانه که به فرابورس درخواست پذیره نویسی داده اند، تنها یک صندوق دانشگاهی به نام دانشگاه تهران وجود دارد که نشان می دهد سهم دانشگاه ها در این حوزه بسیار کم است در حالی که ظرفیت های زیادی در دانشگاه ها برای تاسیس  VCوجود دارد.
وی با بیان اینکه فرابورس ایران آمادگی خود را برای واگذاری سهام شرکت های دانش بنیان به سرمایه گذاران نهادی و یا عموم در تابلوهای رشد و دانش بنیان بازار شرکت های کوچک و متوسط و یا بازار سوم اعلام می دارد، افزود: قطعا بازار SME  می تواند حلقه اتصال دانشگاه و صنعت و شرکت ها باشد که به نوعی به تامین مالی دانشگاه ها نیز کمک می کند.
مدیرعامل فرابورس با طرح این سوال که آیا رتبه علمی خوبی که طی 20 سال گذشته با نهضت تولید علم در کشور آغاز شده و جایگاه ویژه ای که در منطقه و آسیا از نظر تولید علم و تولید مقالات به دست آمده، به مسائل اشتغال و وضعیت بیکاری ما کمک کرده و اثرات آن را در اقتصاد کشور می بینیم یا نه، گفت: بدیهی است که پاسخ این سوال منفی است و تا کنون چنین اثری را مشاهده نکرده ایم.
وی افزود: درست است که رتبه اول علمی را در منطقه به دست آورده ایم اما موضوع آن است که این علم نافع نبوده است؛ یعنی علمی نبوده که صنعت از آن استفاده کند و از سوی دیگر امکان اینکه مسائل روز خود اعم از کوتاه مدت و میان مدت را به کمک آن برطرف کنیم، وجود ندارد.
هامونی همچنین به لزوم توجه به چگونگی تولید علم و مالکیت فکری در کشور اشاره کرد و افزود: معیار ما برای تولید علم، مقالات ISI است که منجر می شود نتیجه مقالات علمی را به منصه عموم بگذاریم و از این طریق همه دنیا می توانند تقریبا به صورت رایگان از آن استفاده کنند در حالی که اقتصاد ایران از آن بهره چندانی نمی برد؛ پس باید علم تولیدی مان را انحصاری کنیم و برای آن مالکیت در نظر بگیریم.
مدیرعامل فرابورس ایران همچنین تاکید کرد که باید دانشجویان و استادانی که در فضای دانشگاه و با استفاده از امکانات آن علم را تولید می کنند، نام دانشگاه را هم در ثبت و مالکیت آن عنوان کنند چرا که از امکانات و برند دانشگاه در تولید این علم استفاده کرده اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :