آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 227802
تاریخ انتشار : 27 آذر 1396 10:42
تعداد بازدید : 603

اوضاع نابسامان سامانه های سنجش آلودگی هوا

در حال حاضر محیط زیست ۱۴ ایستگاه سنجش آلایندگی هوا و شهرداری نیز ۲۱ ایستگاه در شهرستان تهران دارد.

ایسنا - در شرایطی که نه تنها پایتخت نشینان بلکه بسیاری از اهالی استان تهران این روزها با آلودگی هوا دست به گریبان هستند و حتی این وضعیت منجر به تعطیلی مدارس ابتدایی استان تهران به جز فیروزکوه و دماوند طی دیروز شد اما برخی از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای در این استان به درستی کار نمی کنند.
استان تهران شامل ۱۵ شهرستان است که از این تعداد در حال حاضر ۹ شهرستان مجهز به سیستم سنجش آلایندگی هوا هستند اما به گفته محمد رستگاری معاونت پایش محیط زیست استان تهران  و برخی روسای ادارات محیط زیست شهرستان های استان، برخی از ایستگاه های سنجش آلایندگی هوا در استان تهران به درستی کار نمی کنند و اطلاعات آن ها به طور روزانه برای مدیران محیط زیست شهرستان های استان فرستاده نمی شود.
وی می افزاید: ایستگاه های سنجش آلایندگی هوای این استان تمامی آلاینده ها ازجمله ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را اندازه گیری می کنند ولی مشکل ارتباطی سبب عدم ارسال این اطلاعات به معاونت پایش می شود.
شهرستان بهارستان نیز طی همان چهار روز اطلاعات ذرات معلق PM2.5 و PM10 را ندارد که به گفته رستگاری برخی قطعات سیستم سنجش آلایندگی هوای این شهرستان مشکلاتی دارد که برای اندازه گیری میزان غلظت ذرات معلق باید تعمیر شوند.
رستگاری می افزاید: کیفیت هوای شهرستان اسلامشهر نیز طی چهار روز ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ آذر بر اساس ذرات PM2.5 به ترتیب ۳۲، ۸۳، ۶۴ و ۳۵ بوده است. این ایستگاه اطلاعات برخی آلاینده ها مانند مونوکسید کربن و PM10 را طی این بازه زمانی ندارد همچنین میزان PM2.5 لواسانات در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر منتشر نشده است ولی میزان غلظت این ذره آلاینده در روز ۲۰ آذر و روز ۲۱ آذر ۱۰۵ بود. شهرستان شهریار از معدود شهرستان های استان تهران است که اطلاعات آلایندگی هوا را طی همان بازه زمانی چهار روزه دارد.
به گفته رستگاری اطلاعات هیچ یک از پارامترهای آلایندگی هوای شهرستان پیشوا نیز طی روزهای ۱۸، ۱۹ و ۲۰ آذر در دسترس نیست ولی در روز ۲۱ آذر تنها میزان مونوکسید کربن و PM2.5 وجود دارد که عدد آنها به ترتیب ۱۷ و ۸۳ است. در شهرستان رباط کریم نیز طی همان بازه چهار روزه شاخص کیفیت هوا بر اساس ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون وجود ندارد. شهرستان پیشوا نیز به همین ترتیب است و تنها در روز ۲۱ آذر شاخص کیفیت هوای این شهرستان برای اداره محیط زیست ارسال شده است.
وی می افزاید: تنها در شهرستان قرچک ایستگاه سنجش آلایندگی هوا وجود ندارد. سیستم سنجش آلایندگی شهرستان قدس نیز مدتی است از کار افتاده و لازم است که محل آن تغییر کند. شهرستان های دماوند و فیروزکوه نیز مجهز به سیستم سنجش آلایندگی هوا نیستند که به دلیل کیفیت مطلوب هوا در این دو استان فعلا در اولویت نصب سیستم سنجش آلایندگی هوا نیستند.
رستگاری در پاسخ به این پرسش که چرا برخی ایستگاه ها میزان PM2.5 را مشخص نمی کنند، گفت: این دستگاه ها می توانند میزان PM2.5 را اندازه گیری کنند ولی به دلیل مشکل ارتباطی اطلاعات آن روزانه ممکن است ارسال نشود. یک خط ارتباطی و یک خط اینترنت باید برای آن ها گرفته شود تا این مشکل رفع شود.
فاطمه برنا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار می گوید: فیلتر سیستم سنجش آلایندگی هوا به دلیل آلودگی گاهی از کار می افتد و نیاز دارد که سرویس شود. اگر مشکلی برای این سیستم در شهرستان شهریار پیش بیاید معمولا یکی دو روز طول می کشد تا همکاران ما این مشکل را برطرف کنند.
شاخص کیفیت هوای شهرستان پاکدشت طی چهار روز ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ آذر به ترتیب ۹۸، ۱۱۷، ۱۳۷ و ۱۳۱ بوده است ولی میزان PM10 این شهرستان در روز ۲۱ آذر مشخص نیست.
محمودرضا سعیدپور، رییس اداره محیط زیست شهرستان پاکدشت می گوید: این سوال را خود ما نیز از معاونت پایش و نظارت محیط زیست استان داریم. گاهی اوقات داده های سیستم سنجش آلایندگی هوا برای ما ارسال نمی شود که علت آن می تواند قطعی برق، مشکل در نرم افزارها و مشکلات فنی دستگاه ها باشد. به طور مثال داده های ایستگاه سنجش آلایندگی هوای این شهرستان از ابتدای آذرماه تاکنون تنها در هفت روز برای ما ارسال شده است.
همچنین اطلاعات ایستگاه سنجش آلایندگی هوای شهرستان ورامین نیز طی روزهای ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ آذر در دسترس نیست.
منصور گل محمدی رییس اداره محیط زیست شهرستان ورامین می گوید: میزان غلظت ذرات آلاینده بر دستگاه سنجش آلایندگی هوای این شهرستان ثبت می شود ولی به دلیل مشکلی که در ارسال آنلاین اعداد به معاونت پایش اداره محیط زیست استان تهران وجود دارد، آمار کیفیت هوای برخی روزها در شهرستان ورامین در حال حاضر در دسترس نیست.
استان تهران فقط در شهر تهران خلاصه نمی شود و از آنجایی که بسیاری از فعالیت های صنعتی و معدنی در شهرستان های این استان انجام می شود، پایش دقیق آلاینده های هوا در شهرستان های استان تهران اهمیتی به اندازه خود شهر تهران دارند بنابراین لازم است که مدیران شهرستان ها از اطلاعات روزانه آلودگی هوا در شهر خود مطلع باشند که اگر جز این اتفاق بیفتد، برنامه ریزی برای کاهش آلودگی هوای استان تهران کاری بی معناست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :