آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228026
تاریخ انتشار : 28 آذر 1396 10:32
تعداد بازدید : 1359

معافیت مالیاتی 13 ساله تولیدکنندگان IT در مناطق کمتر توسعه یافته

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه سیاست‏ های نظام مالیاتی، پویا، کارآمد و مؤدی محور است، گفت: مهم ترین برنامه نظام مالیاتی مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی است.

مهر - کامل تقوی نژاد اظهار داشت: سازمان مالیاتی به عنوان یک دستگاه مجری، سیاست های مالیاتی دولت به ایفای نقش می پردازد و در حال حاضر مهم ترین برنامه نظام مالیاتی مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی است و رشد مالیات ها نیز از محل بسط منابع جدید و شناسایی مؤدیان جدید تامین خواهد شد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره برنامه های جدید نظام مالیاتی برای ایجاد شرایط مناسب اقتصادی گفت: در اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم، مشوق ها و حمایت های خوبی از تولید و صادرات پیش بینی شده که مهم ترین آن ها کاهش نرخ مالیات ها، هدفمندسازی معافیت ها و ارایه مشوق های متعدد به فعالان اقتصادی است.
تقوی نژاد درباره برخی از مصادیق قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با حمایت از تولیدکنندگان گفت: بر اساس ماده ۱۳۲ این قانون، درآمد اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی و تولید فناوری اطلاعات به شرط دارا بودن مجوز از مراجع قانونی، از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به مدت ۵ سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ۱۰ سال با نرخ صفر مشمول مالیات است.
وی افزود: همچنین چنانچه واحدهای اقتصادی مورد اشاره در شهرک های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی باشند، به مدت ۲ سال و در صورت استقرار شهرک های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی در مناطق کمتر توسعه یافته، به مدت ۳ سال به مشمولیت استفاده از نرخ صفر اضافه می شود.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: اعطای معافیت مالیاتی گسترده به شرکت های دانش بنیان و شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری به مدت ۱۵ سال نیز از دیگر مصادیق حمایت مالیاتی از بخش تولید و اشتغال است.
تقوی نژاد در ادامه افزود: بر اساس ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم، درصورتی که سرمایه گذاری انجام شده با مشارکت سرمایه گذاران خارجی با مجوز سازمان سرمایه گذاری ایران انجام شده باشد، به ازای هر ۵ درصد مشارکت سرمایه گذاری خارجی، به میزان ۱۰ درصد به مشوق اعمال نرخ صفر مالیاتی و حداکثر تا ۵۰ درصد اضافه می شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، اعتماد آفرینی و مؤدی مداری را از دیگر رویکردهای نظام مالیاتی عنوان کرد و گفت: ایجاد اعتماد میان دستگاه مالیاتی و مؤدیان، کلیدی ترین سیاست نظام مالیاتی است.
تقوی نژاد در ادامه به اجرای طرح جامع مالیاتی پرداخت و گفت: با اجرای این طرح، ضمن هوشمندسازی سیستم مالیاتی و امکان تعیین مالیات بر اساس اطلاعات واقعی سامانه های اطلاعاتی در اختیار، رابطه ممیز و مؤدی نیز به حداقل ممکن خواهد رسید و همچنین ظرف مدت سه سال، شیوه علی الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد و ملاک تشخیص درآمد، اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک مؤدی خواهد بود که این امر به عدالت مالیاتی نیز منجر خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :