آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228028
تاریخ انتشار : 28 آذر 1396 10:35
تعداد بازدید : 1506

مایکروسافت یا اپل کدام زودتر تریلیون دلاری می شود؟

اگر پنج سال پیش یک نفر می گفت که مایکروسافت به زودی به اولین شرکتی تبدیل خواهد شد که ارزشش به یک تریلیون دلار یا هزار میلیارد دلار می رسد، هیچ کس این حرف را جدی نمی گرفت. زیرا در آن زمان مایکروسافت شرکتی با کمتر از 250 میلیارد دلار ارزش بود. اما الان با تحلیل هایی که شده است، به نظر می رسد که این شرکت در رقابت با اپل شانس این را دارد که مقام اولین شرکت تریلیون دلاری را به دست بیاورد.

پل لا مونیکا*
LaMonicaBuzz@
ارزش مایکروسافت650 میلیارد دلار و ارزش اپل 870 میلیارد دلار است، ولی رشد اخیر مایکروسافت سریع تر بوده است. اما واقعا دلیل این امر چیست؟
در سال 2014 که ساتیا نادلا مدیریت مایکروسافت را به دست گرفت، خدمات رایانش ابری را در راس فعالیت های شرکت قرار داد. بدین ترتیب پلت فرم ابری آژور در کنار نرم افزار آفیس 365 ویژه کسب وکارها موجب شد که سهام مایکروسافت به سرعت رشد کند و به 650 میلیارد دلار کنونی برسد. حالا با رشد حدود 50 درصدی ارزش سهام، کمپانی مذکور می تواند به اولین شرکت تریلیون دلاری جهان تبدیل شود. این موضوع با توجه به رشد بسیار سریع ارزش سهام کمپانی مذکور دور از ذهن به نظر نمی رسد. البته فراموش نکنیم که اپل در این زمینه جلوتر است و ارزشش در حدود 900 میلیارد دلار برآورد می شود.
تنها در سال 2017 ارزش سهام مایکروسافت بیش از 35 درصد رشد داشته و در پنج سال اخیر نیز رشدی 200 درصدی را تجربه کرده است. براساس گزارش ها میزان رشد این کمپانی نسبت به اپل و آلفابت بالاتر بوده است. در حال حاضر ارزش اپل 870 میلیارد دلار و ارزش آلفابت 725 میلیارد دلار برآورد می شود. 
از سوی دیگر آمازون نیز با ارزش کنونی حدود 560 میلیارد دلار، به سرعت تلاش می کند خود را به سه رقیب دیگر برساند. این کمپانی نیز در سال های اخیر توانسته به لطف خدمات ابری خود رشد ارزش سهام خود را سرعت بخشد.
همچنین فیس بوک که اکنون 500 میلیارد دلار ارزش دارد ظرفیت پیوستن به این رقابت را دارد. از سوی دیگر کمپانی های چینی علی بابا و Tencent نیز با سرعت بالایی در حال رشد هستند و شاید درآینده ای نه چندان دور به مسابقه تریلیون دلاری بپیوندند.
*خبرنگار CNNMoney


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :