آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228036
تاریخ انتشار : 28 آذر 1396 10:43
تعداد بازدید : 579

عضو هیات مدیره توسن:

دولت در مواجهه با فین تک ها بلاتکلیف است

عضو هیات مدیره توسن با تأکید بر اینکه نبود قانون بزر گ ترین ضعف در حوزه فین تک هاست، گفت: هنوز مشخص نیست نهاد ناظر بر فین تک ها کدام دستگاه است.

ستاد خبری همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت- امید ترابی در خصوص وضعیت قوانین و مقررات در حوزه فین تک ها و استارت آپ ها، اظهار داشت: مشکل اصلی اینجاست که قانونی در این حوزه وجود ندارد و مشخص نیست مقام ناظر کدام دستگاه است.
وی افزود: هم اکنون وضعیت به گونه ای است که اجازه سرمایه گذاری وفعالیت برای فین تک ها وجود دارد ولی زمانی که کار سرمایه گذار در این بخش گرفت، سیستم های نظارتی مانع فعالیت اش می شوند.
عضو هیات مدیره توسن ضمن اشاره به فعالیت تاکسی های اینترنتی این نکته را مطرح کرد که حضور فین تک ها در حقیقت ضروری نیست ولی در برخی مواقع کمک کننده است؛ ما بدون تاکسی های اینترنتی سال ها زندگی می کردیم ولی نکته اینجاست که هم اکنون مدل کسب و کار عوض شده است.
ترابی تأکید کرد: حضور فین تک ها می تواند رشد اقتصادی، کارآیی و اثر بخشی را افزایش دهد؛ اگر مانع پیشرفت در این حوزه شویم، از دنیا عقب می مانیم.
وی در خصوص نقش فین تک ها در نظام بانکی، گفت: حضور فین تک ها در این بخش می تواند خیلی موثر باشد؛ در دنیا تامین مالی بنگاه های کوچک و بعضاً متوسط به این بخش سپرده می شود.
این فعال در حوزه بانکداری الکترونیکی خاطر نشان کرد: در هر حوزه ای از تامین و مصرف مالی، فین تک ها می توانند به نظام بانکی کمک کنند. البته در حوزه تامین مالی و پرداخت الکترونیکی از توانایی تعداد زیادی از فین تک ها که علاقه مند به حضور در این بخش هستند، می توان استفاده کرد. وی ادامه داد: دولت یا حاکمیت در مقابل فین تک ها بلاتکلیف است؛ هم اکنون بسیاری نمی دانند فین تک ها قانونی هستند یا غیر قانونی.
ترابی ضمن اشاره به اینکه هم اکنون ناآگاهی و عدم اطلاع درباره موضع بانک مرکزی نسبت به فین تک ها وجود دارد، گفت: البته بانک مرکزی در جدیدترین بخشنامه خود در این حوزه سعی کرد اطلاع رسانی در این خصوص داشته باشد ولی بازهم فین تک ها درباره موضع بانک مرکزی بی اطلاع یا ناآگاه هستند.
عضو هیات مدیره توسن با تأکید بر بزرگ بودن حوزه فعالیت فین تک ها، تصریح کرد: ابتدا باید حوزه قانون گذاری و نظارت بر این بخش مشخص شود چراکه فین تک ها می توانند با انجام کارهای جدید و نوآورانه فعالیت های خوبی را انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :