آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229282
تاریخ انتشار : 9 دی 1396 9:2
تعداد بازدید : 830

بدون حضور نصرالله جهانگرد

شورای توسعه راهبری شبکه ملی اطلاعات تشکیل شد

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تسریع در اجرای شبکه ملی اطلاعات و باتوجه به سند تبیین الزامات این شبکه و در راستای اجرایی شدن مصوبات شورای عالی فضای مجازی، احکام ساختار جدید شورای توسعه راهبری شبکه ملی اطلاعات را امضا کرد.

فناوران - داستان استقرار شبکه ملی اطلاعات در کشور همچنان ادامه دارد. در زمان محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم، فشارهای زیادی برای استقرار این شبکه به دولت وارد شد و واعظی نیز در اقدامی تبلیغاتی اعلام کرد این شبکه در قالب سه فاز کاملا مستقر می شود. سومین فاز این شبکه نیز در پایان دولت یازدهم افتتاح شد اما در همان زمان هم مشخص بود این شبکه حالا حالاها کار دارد. حتی برخی می گویند هیچ گاه نمی توان به طور کامل گفت این شبکه به طور کامل استقرار یافته و در طول زمان همواره در حال تصحیح و توسعه خواهد بود. برای حل این مشکل شورای عالی فضای مجازی با همراهی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تدوین شاخص ها و جزییات شبکه ملی اطلاعات روی 
آورد.
مشکل بعدی نحوه تقسیم کار در شبکه ملی اطلاعات بود. 
هر کدام از معاونت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش خاصی در توسعه این شبکه دارند که نیاز به هماهنگی و پیگیری بود و با توجه به ابعاد این شبکه نیاز به ساختار ویژه ای برای پیگیری بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حل این مشکل، شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات را تشکیل داده است.
آنطور که مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات گزارش داده شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات به ریاست وزیر ارتباطات و عضویت معاونان، مدیران پروژه و کمیته ناظرین به صورت ماهانه تشکیل جلسه خواهد داد و پیشرفت این پروژه را رصد می کند.
بر همین اساس محمدجواد آذری جهرمی به عنوان رییس شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، با صدور احکامی حسین فلاح جوشقانی، صادق عباسی شاهکوه، رسول سراییان و سیروس موثقی را به عضویت این شورا منصوب کرد.
همچنین براساس دیگر احکام صادر شده مسعود ابوطالبی، محمد خوانساری، عباس آسوشه، علی اصغر عمیدیان و محمد آقاکیشی به عضویت گروه ناظران مستقل شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات منصوب 
شدند.
مسوولیت دبیرخانه و مرکز هماهنگی اجرایی پروژه های این شورا نیز به بهزاد اکبری سپرده شد و سیروس موثقی نیز به عنوان مسوول گروه برنامه ریزی، بودجه و کنترل برنامه ها معرفی شد.
همچنین در ذیل این شورا سه کمیته قرار دارد که مطابق احکام صادر شده با امضای آذری جهرمی، روسا و دبیران این کمیته ها به این شرح هستند: 
- کمیته زیرساخت و دسترسی: حسین فلاح جوشقانی (رییس) و مجید حقی (دبیر)
- کمیته محتوا و کسب و کارها: رسول سراییان (رییس) و مهدی فسنقری (دبیر)
- کمیته امنیت: حمید فتاحی (رییس)، محمد گودرزی (دبیر).
براساس این گزارش، نصرالله جهانگرد رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات، به نوعی معمار و توسعه دهنده اصلی شبکه ملی اطلاعات شمرده می شد که با حضور او در معاونت نوآوری و فناوری، بار توسعه  این شبکه از روی دوش او برداشته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :