آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229288
تاریخ انتشار : 9 دی 1396 9:11
تعداد بازدید : 684

تبعات کندی گوشی‌های آیفون ادامه دارد

اپل سرانجام عذرخواهی کرد

شایعاتی منتشر شده مبنی بر اینکه اپل عمدا گوشی های قدیمی آیفون را کند می کند تا کاربران مجبور به خرید گوشی های جدید شوند. اپل اگرچه موضوع کند شدن گوشی هایش را تایید کرده، اما هنوز درباره این موضوع توضیح نداده، به این ترتیب پیش بینی می شود که اعتماد مشتریان خود را از دست خواهد داد.

ساحره چمنی
مدت هاست که مصرف کنندگان درباره اینکه اپل عمدا سرعت عملکرد آیفون های قدیمی را کاهش می دهد و به نوعی مصرف کنندگان را مجبور به تعویض گوشی های خود زودتر از زمانی که خودشان تصمیم بگیرند، صحبت می کنند.
در طول چند روز گذشته موضوع کاهش سرعت آیفون ها سر و صدای زیادی به پا کرد و سرانجام اپل نیز این موضوع را تایید کرد. البته زمانی ماجرای کند شدن گوشی های آیفون قدیمی رسانه ای شد که یک مشتری پس از تعویض باتری آیفونش متوجه افزایش سرعت عملکرد آن به طور چشم گیری شد. البته اپل فرآیند تعویض باتری ازسوی کاربر را اصلا توصیه نمی کند.
پس از بررسی های انجام شده مشخص شد که اپل از زمان معرفی آیفون ۶، سیستم عامل خود را به منظور کاهش حداکثر عملکرد پردازنده به روزرسانی کرده است. 
گزارش ها حاکی است اپل زمانی تصمیم گرفت که کند کردن گوشی هایش را در دستور کار قرار دهد که گوشی های آیفون هنگام فعالیت های سنگین یا باز کردن یک برنامه یا دوربین خاموش می شدند و این مشکل اپل را مجبور کرد تا در نهایت به این کار تن دهد.
گفته می شود که دلیل کاهش عملکرد پردازنده این است که کارایی باتری های لیتیوم یون در طول زمان افت می کند. توانایی باتری ها طی چرخه تکراری شارژ و دشارژ کاهش می یابد. البته این موضوع رایج است و در طول زمان شامل کاهش عمر باتری در لپ تاپ ها، تلفن ها و لوازم الکترونیکی دیگر نیز می شود.
وقتی پردازنده بیش از حد فعال می شود، میزان بیشتری از ظرفیت باتری را مصرف می کند؛ بنابراین به منظور محافظت از سیستم، ناگهان گوشی خاموش می شود. زمانی که پردازنده شروع به فعالیت بیش از حد می کند، برای عملکرد صحیح نیاز به انرژی بیشتری دارد. به منظور کاهش سرعت یا خاموش نشدن ناگهانی آیفون، اپل فعالیت پردازنده را تاحدودی محدود می کند که این موضوع سبب کاهش عملکرد دستگاه می شود.

 اما اشتباه اپل در این میان چه بود؟
اپل برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است برای محصولاتش رخ دهد، اقداماتی انجام داد، اما عکس العمل اپل و راهکارش و از سوی دیگر کتمان کردن، باعث بروز مشکلاتی برای این غول آمریکایی شده است. اپل سال ها کاهش سرعت آیفون ها را به هر دلیلی انکار می کرد؛ در حالی که شکایت مشتریان مدام در حال افزایش بود و گزارش هایی منتشر می شد مبنی بر اینکه به روزرسانی های نرم افزاری اپل دلیل کاهش عملکرد دستگاه است تا در نهایت اپل مجبور به اعتراف شد.
البته روشن ماندن گوشی به جای خاموش شدن ناگهانی آن قطعا تاثیر مثبتی روی تجربه کاربری افراد می گذارد. همچنین هنگام فعالیت پردازنده در سرعت پایین تر، مصرف باتری نیز کاهش می یابد زیرا به انرژی کم تری نیاز دارد.
اپل در بازار گوشی های هوشمند، از لحاظ طراحی همه اجزای گوشی از پردازنده گرفته تا سیستم عامل، کاملا منحصربه فرد عمل می کند و حتی نظارت کاملی بر مراحل ساخت و تولید باتری دارد. این کمپانی می توانست باتوجه به اندازه باتری و سیستم نرم افزاری آن ها، پردازنده محصولات خود را به گونه ای طراحی کند که در طول زمان و گذشت چند سال از عمر گوشی، عمر باتری کاهش پیدا نکند.   البته این طراحی در نهایت سبب افت عملکرد گوشی های آیفون می شود؛ اما اپل در حال حاضر در سرعت پردازنده، از رقبایش مانند کوالکام و هوواوی جلو افتاده است. پردازنده A11  بر اساس گزار ش ها حدود ۷۰ درصد عملکرد بهتری از پردازنده کوالکام، اسنپدرگون ۸۳۵ دارد.

 اپل عذرخواهی کرد
اما آخرین خبر که روز گذشته منتشر شد نشان می دهد که اپل برای کند کردن عملکرد آیفون های قدیمی عذرخواهی کرد.
به گزارش هافینگتون پست، اپل به طور رسمی برای کند کردن عملکرد آیفون هایی با باتری قدیمی تر به طور مخفیانه عذرخواهی کرد. در همین راستا به طور موقت قیمت باتری های جایگزین را کاهش داد.
از اواخر ژانویه تا دسامبر ۲۰۱۸ میلادی، باتری های جایگزین برای آیفون ۶ و نسخه های قدیمی تر با قیمت ۲۹ دلار عرضه می شود.
در بیانیه این شرکت آمده است: «مطلع هستیم که برخی از کاربران از عملکرد اپل ناراضی هستند. ما عذرخواهی می کنیم. در درجه نخست ما هیچگاه به طور عمد اقدامی برای کاهش عمر محصولات اپل انجام نمی دهیم.» با این وجود برخی مشتریان معتقدند تخفیف قیمت باتری کافی نیست.

 آیا آندرویید هم همانند آیفون عمل می کند
در حالی که گوشی های آیفون پس از مدتی با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، اکثر گوشی های هوشمند پرچم دار مبتنی بر سیستم عامل آندرویید با باتری های بسیار بزرگ تر از آیفون فروخته می شوند که این موضوع باعث می شود که عمر باتری در طول زمان و استفاده مکرر از گوشی کاهش نیابد. از سوی دیگر اکثر گوشی های مبتنی بر پلات فورم آندرویید از باتری قابل تعویض برخوردارند که این موضوع هم روی تجربه کاربران و میزان رضایت آنها تاثیرگذار است.
با توجه به اخباری که در طول چند روز گذشته منتشر شده، به نظر می رسد اپل کم کم اعتماد مصرف کنندگان خود را تا حدی از دست خواهد داد. اپل در طول زمان هرگز درباره علت کاهش عملکرد گوشی های خود به دلیل افزایش دوام باتری و به روزرسانی های جدید نرم افزاری در این جهت اطلاعیه صادر نکرده و حتی توضیحی ارایه نداده است؛ اما به نظر می رسد که از این پس مشتریان اپل با دیده تردید به عملکردهای این شرکت خواهند نگریست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :