آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229487
تاریخ انتشار : 10 دی 1396 10:36
تعداد بازدید : 878

گمرک ایران در پیگیری تخلفات اول شد

ارزیابی دفتر اطلاعات «رایلو» در سازمان جهانی گمرک، ایران در زمینه پیگیری تخلف های گمرکی اعم از قاچاق و ورود و خروج کالاهای تقلبی به مدت 2سال رتبه دوم را داشته اما امسال جایگاه نخست را از آن خود کرده است.

اتاق ایران- سازمان جهانی گمرک همچنین طرح کارشناسی مجازی گمرک ایران را که در چارچوب سامانه جامع امور گمرکی اجرا شده، به عنوان الگوی برتر به گمرک های عضو این سازمان در سراسر جهان معرفی کرده است.
یکی از مهم ترین ویژگی های سامانه های هوشمند گمرکی، ثبت جزئی ترین اطلاعات اظهارنامه ها در هر مرحله از فرآیند تشریفات گمرکی در کارتابل های الکترونیکی و بایگانی دیجیتال اسناد است که این تجهیزات امکان کنترل فرآیند تشریفات گمرکی بعد و حین انجام تشریفات کالا را فراهم می کند.
همه دستگاه های کنترلی و نظارتی درون سازمانی و برون سازمانی می توانند لحظه به لحظه فرآیندهای گمرکی را در هر شرایط زمانی و مکانی کنترل کنند.
گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز دیروز اعلام کرد که امسال بیش از یک میلیون و 200 هزار کانتینر ورودی در بخش واردات و ترانزیت به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به طور هوشمند کنترل شده و حتی یک کانتینر کالای قاچاق نیز از گمرک ترخیص نشده است.
پیش از الکترونیکی شدن گمرک و با وجود روش های دستی و کاغذی، امکان رصد اطلاعات فرآیند تشریفات گمرکی کالاها به آسانی میسر نبود.
همچنین از آغاز امسال برای ارتقای کارکرد سامانه های الکترونیکی در گمرک همه اطلاعات کالاهای وارداتی با هدف مبارزه با تخلف به شیوه کامل تری ثبت می شود.
بر این اساس با الکترونیکی شدن اطلاعات بارنامه، فاکتور خرید، عدل بندی و منشأ ارز، تطبیق اطلاعات هوشمندسازی شد.
بر اساس اطلاعات موجود در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک، در 9 ماهه امسال 17 هزار و 550 شرکت تولیدی، بازرگانی و افراد حقیقی در واردات کالا فعال بوده اند و از آغاز امسال تاکنون ارزش کالاهای وارداتی 3900 شرکت تولیدی و تجاری معتبر بیش از یک میلیون دلار بوده که در مجموع 93 درصد از کل ارزش واردات کشور را به خود اختصاص دادند.
از این فهرست، سهم شرکت های دارای پروانه بهره برداری که به عنوان برندهای معتبر تولیدی در کشور فعالیت دارند، 3/89 درصد و سهم بازرگانان و افراد شناخته شده و معتبر 1/7 درصد بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :