آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229911
تاریخ انتشار : 16 دی 1396 9:19
تعداد بازدید : 707

موبایل های رجیستر نشده از فردا قطع می‌شود

زنگ هشدار آیفون های ثبت نشده به صدا درآمد

در حالی که انتظار می رفت گوشی های رجیسترنشده آیفون و تبلت های آیپد از ۱۴ دی ماه از کار بیفتند، اما بازاریان می گویند تاکنون گزارشی مبنی بر غیرفعال شدن گوشی هایشان ارایه نکرده اند.

فناوران - قرار بود از پنج شنبه گوشی های رجیستر نشده آیفون و تبلت های سیم کارت خور آیپد قطع شوند، زیرا از ۱۴ آذرماه اعلام شده بود که گوشی های فعال شده آیفون و تبلت های اپل یک ماه فرصت دارند تا در شبکه اپراتوری کشور ثبت شوند که روز پنج شنبه این مهلت به پایان رسید، اما باز هم به کاربران مهلتی سه روزه داده شد تا یک شنبه ۱۷ دی ماه تا گوشی ها و تبلت های خود را ثبت کنند.
بنابر اعلام قبلی و رسمی کمیته اطلاع رسانی درباره طرح رجیستری تمامی مدل گوش های اپل که از 14 آذرماه در طرح رجیستری ثبت شده اند اگر در 17 دی ماه در شبکه رجیستری ثبت نشوند، جزو گوشی های قاچاق محسوب شده و دیگر از اپراتوری های تلفن همراه سرویس نمی گیرند.
بنابر اعلام این کمیته سه برند کم مشتری در ایران یعنی گوگل، بلک بری و موتورولا نیز از تاریخ 8 دی شامل طرح رجیستری شده اند و تا یک ماه آینده فرصت دارند.
اما جدیدترین خبرها از سوی کمیته راهبری رجیستری موبایل، حکایت از وعده برخورد عملی با گوشی های قاچاق با آغاز قطع ارتباط گوشی و تبلت های رجیستر نشده اپل از شبکه اپراتورهای کشور دارد.
بر این اساس اعلام شد مرحله ثبت محصولات سیم کارت خور برند اپل شامل موبایل و تبلت که از  14 آذرماه آغاز شده بود از همان ۱۴ دی ماه عملی شده است.
با اجرای این مرحله از طرح رجیستری گوشی موبایل، صاحبان گوشی های تلفن همراه غیرقانونی پیامکی با سرشماره 7777 یا HAMTA با عنوان «دستگاه با مشخصات زیر جزء دستگاه های قانونی ثبت شده نیست و از تاریخ ۱۴ دی ماه در شبکه سرویس نخواهند گرفت». دریافت کردند.با این اطلاع رسانی، دارندگان این محصولات موظف به عودت دستگاه به فروشنده یا ثبت شکوائیه در سازمان های تعزیراتی یا ثبت تلفن همراه مسافران در گمرک پیش از قطع ارتباط گوشی شدند.
این در حالیست که طبق اطلاع رسانی و تصمیم کمیته راهبری و اجرای طرح رجیستری، قرار بود 17 دی ماه آخرین مهلت رجیستر کردن محصولات برند اپل باشد، در آخرین تصمیم گیری این کمیته مقرر شد طبق برنامه و اطلاع رسانی انجام شده به دارندگان این محصولات، همان مهلت یک ماهه از 14 آذر تا 14 دی ملاک عمل در قطع محصولات قاچاق و رجیستر نشده قرار بگیرد.
به این ترتیب از 14 دی ماه مرحله قطع گوشی و تبلت های قاچاق و رجیستر نشده اپل از شبکه اپراتوری کشور آغاز شده و قطع گوشی های رجیستر نشده با جدیت اجرا می شود.
در همین راستا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است که با گذشت دو ماه از اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه، شاهد افزایش دوبرابری واردات رسمی این کالاها هستیم؛ به نحوی که طی آبان و آذرماه مطابق با آمارهای رسمی گمرک، واردات گوشی های تلفن همراه به کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، دو برابر شده است. حمیدرضا دهقانی نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد آبان ماه و آذرماه که فاز اول اجرای این طرح آغاز شده، واردات رسمی گوشی های تلفن همراه به کشور دو برابر شده است.
مجری طرح رجیستری تلفن همراه می افزاید: بر این اساس شاهد آن هستیم که واردات قانونی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و این امیدواری وجود دارد که واردات قاچاق روز به روز تضعیف شود.
وی تصریح می کند: بر اساس توافق صورت گرفته با گمرک مقرر شده بود تا سامانه ای جهت ثبت گوشی های مسافری طراحی شود که بر این اساس ظاهرا در موعد مقرر این اتفاق رخ نداده و برای جلوگیری از بروز مشکل برای مردم به زودی تمهیدات جدیدی را در خصوص تلفن همراه وارداتی به صورت کالای همراه مسافر خواهیم اندیشید.
بر این اساس باید منتظر ماند و دید که با پیشرفت اجرای این طرح و حساسیت بیشتر مردم نسبت به خرید گوشی های تلفن همراه قاچاق یا رسمی، چه سرنوشتی برای واردات قانونی گوشی های تلفن همراه رقم خواهد خورد؛ ضمن اینکه به نظر می رسد قاچاقچیان نیز از این پس، ریسک واردات گوشی تلفن همراه را بالا خواهند دید و دیگر برایشان حضور در این بازار جذاب، سودده نخواهد بود؛ به خصوص اینکه آنها طعم خوش اختلاف قیمت ناشی از واردات غیررسمی و بدون پرداخت تعرفه و عوارض و سود گمرکی را سال های طولانی چشیده اند و اکنون طعم گس ساماندهی گوشی های تلفن همراه برایشان خوشایند نخواهد بود.با این حال بر اساس پیگیری های روزنامه فناوران از بازار موبایل، تاکنون گزارشی مبنی بر قطع گوشی های رجیستر نشده آیفون یا آیپدهای سیم کارت خور اپل دریافت نشده است.
بر این اساس همه بازاریان معتقدند که باید تا یکی دو روز آینده هم صبر کنند و ببینند که چه اتفاقی قرار است بیفتد و آیا این طرح به شکل عملی اجرا شده است یا همچون گذشته وعده ها در خبرها و روی کاغذ باقی می مانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :