آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229913
تاریخ انتشار : 16 دی 1396 9:27
تعداد بازدید : 857

اعلام موضع مسوولان قوه قضاییه

تلگرام مصیبتی برای نظام است باید فیلتر می شد

دادستان کل کشور با بیان اینکه حوزویان نقش مهم و اثرگذاری در رفع آسیب های اجتماعی دارند، عنوان کرد: یکی از این آسیب های جدی، فضای مجازی است که مانند چاقوی دو لبه عمل می کند.

فناوران - محمدجعفر منتظری گفت: فضای مجازی امروز اخلاق و ارزش های دینی را هدف قرار داده است و نباید از خطرات و تهدیدات آن غفلت ورزید.
منتظری ادامه داد: اگر چه زندگی در جامعه بدون فناوری و توسعه شبکه های اجتماعی دشوار است؛ اما این فناوری ها نیاز به مدیریت دارد.
وی ادامه داد: فضای مجازی از آسیب های خانمان سوزی است که برای خانواده ها و جوانان، مشکلات زیادی به دنبال دارد و متاسفانه همتی برای مدیریت آن وجود ندارد.
دادستان کل کشور گفت: اگر تدبیری برای فضای مجازی و توطئه های بیگانگان اندیشیده نشود، آینده سختی در انتظار ما قرار دارد.
وی گفت: شبکه هایی که با هدف از میان بردن اخلاق در جامعه و توهین به مقدسات و از میان بردن امنیت جامعه در حال فعالیت است، باید فیلتر شود.

 با مسوولان متخلف برخورد شود
در همین راستا عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: دستور مسدود سازی تمام کانال های تلگرامی که در چند روز اخیر دعوت به خشونت، ترور و اغتشاش می کردند از مدت ها قبل توسط مراجع قضایی صادر و به وزیر وقت ارتباطات ابلاغ شده بود، ولی متاسفانه اقدام موثری انجام نشد.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در کانال شخص خود در پیام رسان سروش نوشت: به لحاظ اهمیتی که سازماندهی و برنامه ریزی دشمنان در تلگرام داشت اوایل سال 1396 این موضوع را رسانه ای کردم و بارها اعلام نمودم حدود 8 هزار از پانصد هزار کانال در شبکه اجتماعی تلگرام علیه امنیت کشور و مقدسات اسلامی و عفت و اخلاق عمومی در حال فعالیت بوده و مشغول سازمادهی و تخریب کشور در فضای مجازی هستند، اما متاسفانه هم وزیر سابق و هم وزیر لاحق ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقابل اجرای دستورات مقاومت کردند.
استنکاف وزارت ارتباطات از اجرای دستورات کتبا به رئیس محترم مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ شد، اما مع الاسف اقدام موثری بعمل نیامد.
بخش عمده ای از فتنه و آشوبگری ها و اغتشاشات روزهای اخیر حاصل اشغال فضای مجازی کشور و بی توجهی مسوولین ذیربط به این موضوع بوده است، بنابراین کسانی که فضای مجازی کشور را بدون هیچگونه کنترلی در اختیار دشمنان و آشوبگران قرار داده اند باید پاسخگوی اعمال خود باشند.
 متاسفانه برخی عمدا یا سهوا از قبل به هنجارشکنان اطمینان دادند که دستی برای جلوگیری از اقدامات هنجارشکنانه و غیرقانونی آنها روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت. 
 بنده معتقدم کسانی که فضای مجازی کشور را بدون هیچگونه کنترلی در اختیار دشمنان قرار داده اند و در مقابل فریادهای دلسوزان نظام و مراجع عظام تقلید و دستورات قضایی مقاومت کرده اند در قبال خسارت های جانی و مالی که در فتنه دی ماه 96 به مردم و حیثیت کشور وارد شد مسوولند. بنابراین معتقدم این موضوع باید بررسی شود اگر پس از بررسی ثابت شود که مسوولان ذیربط عمدا اقدامات لازم را برای جلوگیری از فعالیت پایگاه های اینترنتی مربوط به اغتشاشگران و معاندین و تروریست ها بعمل نیاورده اند باید وفق مقررات مجازات شوند والا باید بابت قصور خود از مردم عذر خواهی کنند.

 چاره ای جز فیلتر موقت تلگرام نبود
در همین رابطه معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تلگرام را آفت و مصیبتی برای نظام دانست.
براساس گزارش ایرنا، حمید شهریاری گفت: متاسفانه برخی افراد درون حاکمیت به بهانه اینکه نباید وارد حیطه مردم شویم، اعتقادی به بستن کامل تلگرام ندارند؛ در حالی که همین تلگرام اکنون بسترساز ناآرامی و آشوب در کشور شده و چاره ای جز فیلتر موقت آن نبود.
وی افزود: ما باید شبکه های اجتماعی مثل سروش را تقویت کنیم که این ها بتوانند پاسخگوی 40 درصد ترافیکی باشند که اکنون تلگرام در فضای کلی اینترنت کشور ما اشغال کرده است؛ شبکه هایی بومی که سرور آن ها در داخل کشور است و طبعا مدیریت و مقابله با آفات آنها بسیار راحت است.
وی گفت: حوزه انقلابی و دغدغه مند باید مدافع و مروج تاسیس و تقویت شبکه های اجتماعی داخل باشد.
رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی همچنین اضافه کرد: اگرچه تلگرام دارای فوایدی است اما این روزها به خصوص تهدیدها و آسیب های آن از منظر اجتماعی و امنیتی آشکار شده است که نباید از آن ها غفلت کرد.
وی ادامه داد: یکی از اصلی ترین تهدیدهای تلگرام ناظر به حوزه امور دینی است، در حال حاضر بسیاری از عقاید و اصول دینی ما در شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام مورد تمسخر و خدشه قرار می گیرد. در ضمن شاهد انتشار محتواهای نامناسب و گمراه کننده در برخی گروه ها یا کانال های تلگرامی هستیم.
شهریاری با بیان اینکه سبک زندگی نیز مورد تهدید و هجمه شبکه های اجتماعی بیگانه قرار گرفته است، افزود: امور ضد اخلاقی، مطالب، عکس ها و فیلم های مستهجن و ضد اخلاقی در تلگرام به راحتی در دسترس نسل جوان و نوجوان ماست که این مساله خود آسیب فرهنگی بسیار جدی است. 

 از وزیر ارتباطات تشکر می کنم
در همین رابطه اما آیت الله خاتمی با بیان اینکه فضای مجازی یک ظرفیت است که هم می تواند فرصت زا و هم بحران آفرین باشد، یادآور شد: ما باید فضای مجازی داشته باشیم اما سرور آن در داخل کشور باشد، مثلا چین فضای مجازی آورد و مدیریت آن را خودش به دست گرفت. یا روسیه نیز همین کار را کرد، چرا اینترنت ملی که مدت هاست رهبر انقلاب می گویند را نمی آورید؟ در حالی که تمام امکانات آن فراهم است؛ ننویسید و نگویید ما با فضای مجازی مخالفیم، ما با فضای مجازی که کلید آن دست نظام باشد، موافقیم نه با فضای مجازی که کلید آن به دست آمریکا باشد.
به گزارش فارس خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: اگر اجازه دهید دشمن به خانه شما بیاید، ذلیل خواهید شد، از این رو فضای مجازی امروز به قتلگاه دین و اخلاق جوانان تبدیل شده است.
وی در ادامه ضمن تشکر از وزیر ارتباطات به دلیل مدیریت این عرصه گفت: ما از وزیر محترم و جوان ارتباطات تشکر می کنیم. خصوصا درباره مدیریت یکی از کانال های ضدانقلاب که بنزین و نفت در اغتشاشات می ریخت؛ اگر آقایان فضا را دوباره باز کند و اغتشاش پیش بیاید در پیشگاه خدا و مردم جوابی نخواهند داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :