آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229918
تاریخ انتشار : 16 دی 1396 9:44
تعداد بازدید : 954

مرکز ماهر تایید کرد و هشدار داد:

پیامک «فیلترشکن آمدنیوز» بدافزار است

در حالی که به نظر می رسد با فیلتر تلگرام و اینستاگرام، استفاده از فیلترشکن به طور محسوسی افزایش یافته است، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) تایید کرد که یک بدافزار با سوءاستفاده از این فضا در حال گسترش است.

فناوران - شواهد نشان می دهد در چند روز گذشته بازار دریافت فیلترشکن های رایگان یا خرید و فروش آنها حسابی داغ شده است. تصمیم فیلتر برخی شبکه های اجتماعی سبب شده تا مردم در سنین مختلف سراغ فیلترشکن به عنوان راه حل بروند.
همین موضوع زمینه سوءاستفاده هکرها را فراهم کرده است. اما در یک مورد گسترده، پیامکی برای افراد ارسال شده و در آن لینک دانلودی با عنوان «فیلترشکن آمدنیوز» درج شده است. 
در دو روز گذشته رسانه ها هشدارهای زیادی درباره احتمال آلوده بودن این لینک داده اند تا بالاخره مرکز ماهر در آخرین دقایق پنج شنبه شب، با انتشار اطلاعیه ای، این موضوع را تایید کرد.
در اطلاعیه مرکز ماهر آمده است: «مطالب انعکاس یافته در رسانه ها و مشاهدات در فضای سایبری کشور حاکی از آن است که بدافزاری در پوشش یک فیلترشکن با سوء استفاده از ناآگاهی کاربران آندرویید در حال انتشار است.
مرکز ماهر با تایید موضوع به اطلاع می رساند که تحلیل های فنی روی کد مهاجم نشان می دهند که حمله این بدافزار، با دریافت یک پیامک فریبنده که مدعی ارایه فیلترشکن از طریق یک آدرس وب است، آغاز می شود. با کلیک کردن کاربر روی لینک مذکور، بدافزار روی تلفن قربانی دانلود می شود. از کاربر در زمان نصب، مجوز دسترسی به مواردی از جمله فهرست مخاطبان و خدمات پیامک اخذ می شود. در ادامه بدافزار لینک انتشار خود را برای تمام افراد موجود در فهرست مخاطبین ازطریق پیامک ارسال می کند و پس از آن فهرست مخاطبین حذف می شود.
برای پیشگیری از این حمله و حملات مشابه، به کاربران اکیدا توصیه می شود که از دانلود و نصب برنامه ها خارج از بازارهای اپلیکیشن معتبر پرهیز کنند و در زمان نصب برنامه ها به دسترسی های تقاضاشده از سوی آن ها دقت بیشتری داشته باشند.
بکارگیری برنامه های ضد ویروس روی تلفن های همراه و تهیه پشتیبان از اطلاعات ارزشمند نیز به عنوان یک سیاست کلی در مقابله با بدافزارها توصیه می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :