آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230038
تاریخ انتشار : 17 دی 1396 10:40
تعداد بازدید : 740

ارتباط تلفنی 3 هزار گوشی آیفون در آستانه انسداد

اگرچه بازاریان اعلام می کنند که هنوز هیچ گزارشی مبنی بر قطع گوشی های رجیستر نشده، دریافت نکرده اند، اما رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران پیش بینی کرد که تا آخرین ساعات روز گذشته ارتباط 3 هزار دستگاه گوشی رجیسترنشده قطع می شود.

فناوران - به گفته بازاریان، این روزها تقریبا کسب و کار بازار موبایل به شکل کامل تعطیل شده و از اوایل هفته گذشته تا کنون تقریبا هیچ خرید و فروشی در بازار صورت نگرفته است.
از سوی دیگر همزمان با آغاز سال نوی میلادی قیمت کالاها به شدت افزایش یافته است و این موضوع باعث شده تا بازار بیش از پیش به سوی کسادی پیش برود.
در این میان گوشی های اپل و سامسونگ بیش از سایرین با افزایش قیمت روبه رو شده اند و به گفته بازاریان حداقل قیمت هر گوشی 200 هزار تومان افزایش یافته است.
بازاریان ادعا می کنند که این افزایش قیمت در نتیجه بالا رفتن مالیات در کشور امارات و نیز افزایش بهای ارز است.

 افزایش قیمت در بازار لوازم جانبی
به گفته بازاریان این روزها افزایش قیمت ها حتی روی بازار لوازم جانبی هم تاثیر گذاشته است و این گروه بیش از سایرین متضرر شده اند چرا که آنها حواله ای کار می کنند و با بالا رفتن نرخ ارز در طول یکی دو ماه اخیر، ضرر زیادی را متحمل شده اند.

 بازار در انتظار رجیستری
در حالی که طبق وعده های اولیه تا 14 دی ماه گوشی های رجیستر نشده باید مشمول قطعی خدمات می شدند، حالا همچنان شرکت هایی که اقدام به واردات گوشی های قانونی کرده اند، همچنان منتظر اجرای این قانون هستند و در صورتیکه این طرح اعمال نشود، قطعا گوشی هایی که خریداری و انبار شده، روی دستشان می ماند و باز هم کالای قاچاق در بازار افزایش می یابد و فروشندگان کالاهای قانونی قدرت رقابت با قاچاق چی را نخواهند داشت.
با این حال تا دیروز مورخ 16 دی ماه جاری ظاهرا هیچ گوشی رجیستر نشده ای از کار نیفتاده و بازار فعلا روزهای آرامش را می گذراند. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم تا یکی دو روز آینده چه اتفاقی می افتد و آیا طرح رجیستری گوشی های موبایل اعمال می شود یا باز هم وعده اجرای آن به هفته یا ماه دیگری موکل خواهد شد. 
با این حال بازاریان پیش بینی می کنند که طرح رجیستری باز هم اجرا نخواهد شد و احتمالا تا یکی دو روز آینده هم خبری از عملیاتی شدن این طرح نخواهد شد و این موضوع باعث ورشکستگی شرکت هایی خواهد شد که به واردات قانونی گوشی های آیفون اقدام کرده اند.
این در حالی است که رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران پیش بینی کرد که سه هزار گوشی تلفن همراه از نشان تجاری اپل به دلیل ورود غیر قانونی به کشور بر اساس تصمیم مسوولان از روز شنبه (دیروز) خدمات شبکه تلفن همراه را دریافت نخواهند کرد و گوشی های آنها با محدودیت برقراری ارتباط مواجه خواهند شد.
مهدی محبی ادامه داد: طبق گفته مسوولان، خارج شدن شبکه تلفن همراه از چنین گوشی هایی به دلیل اجرای مرحله دوم طرح رجیستری بوده که از چهاردهم آذرماه امسال به مرحله اجرا درآمده است.
محبی گفت: شهروندانی که گوشی های آنان از خدمات شبکه تلفن همراه باز خواهند ماند، برای دریافت وجه خود به فروشگاهی که آنجا خرید کرده اند، مراجعه کنند؛ در صورت خودداری فروشگاه از بازگرداندن مبالغ مشتریان، مردم می توانند به محل اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران واقع در خیابان حافظ جنب ساختمان بورس کوچه شهید حسنی مراجعه کرده و اقدام های لازم را آنجا پیگیری کنند.
مرحله پایش بازار به گفته محمدجواد آذری تنها تلاش داشت با رصد بازار تلفن همراه کشور آمار دقیقی از انواع گوشی های تلفن همراهی که وارد کشور می شوند چه از راه قانونی و چه از راه های غیرقانونی به دست آورد و علاوه بر آن همه گوشی های فعال در شبکه تلفن همراه کشور را رجیستر کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اوایل آبان ماه امسال اعلام کرد که تاکنون 60 درصد گوشی های فعال شبکه تلفن همراه کشور رجیستر شده اند.
آذری جهرمی این وعده را داد که مرحله پایش بازار تا آخر هفته دوم آبان به پایان می رسد و از ابتدای هفته سوم آبان وارد مرحله عملیاتی می شود.
وی ادامه داد: با پایان یافتن مرحله نخست وارد فاز عملیاتی و اجرایی ثبت و شناسه دار کردن گوشی های موبایل در شبکه ارتباطی کشور می شویم تا ساماندهی بازار از گوشی های قاچاق اجرایی شود.
گوشی تلفن همراه یکی از کالاهای اصلی قاچاق به کشور است که به گفته سید محمود سفار رییس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی گفت: قاچاقچیان گوشی های تلفن همراه سالیانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال از واردات غیرقانونی خود سود می برند.
تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می شود که تنها 2 میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و 2 میلیون و 300 هزار دستگاه نیز از سایر روش های وارداتی نظیر ورود همراه مسافر تامین می شود.
به گفته رییس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، 95 درصد تلفن های همراه موجود در بازار قاچاق است.
تازه ترین آمار گمرک از واردات تلفن همراه به کشور تا نیمه دی ماه نشان می دهد که واردات انواع گوشی های تلفن همراه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2 برابر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :