آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230040
تاریخ انتشار : 17 دی 1396 10:41
تعداد بازدید : 681

رییس اتاق بازرگانی تهران:

تقابل با شبکه های اجتماعی به زیان اقتصاد و اشتغال است

رییس اتاق بازرگانی تهران در نشست خبری دومین دوره اهدای نشان کارآفرین امین الضرب گفت: قطعا اقتصاد دنیا به سمت کارآفرین های شبکه های نوین اجتماعی پیش می رود و یکی از راه های ایجاد اشتغال در سال های آتی فعالیت های اینترنتی و کسب و کارهای نوین است و مقابله با اینها به ضرر اقتصاد کشور است و اقتصاد را دچار مشکل می کند، بنابراین باید ضعف های آن را برطرف کرد، نه با آن مقابله کرد.

فناوران -  مسعود خوانساری ضمن گلایه از ابراز ناامیدی از سوی برخی رسانه ها و احزاب گفت: شبکه های اجتماعی اشکالاتی دارد اما مزایای آنها بیش از ایرادت شان است؛ لذا باید راهکاری برای بخش هایی که نکات منفی شبکه های مجازی است، پیدا کنیم، چراکه هر گونه تقابل با فضای مجازی مطمئنا به ضرر اقتصاد و اشتغال است.
وی ادامه داد: اگر ما هم در اتاق بازرگانی بگوییم که وضع خراب است، قوه قضاییه هم مرتب بگوید که وضعیت مناسب نیست یا اینکه بچه های بعضی از مسوولان در قاچاق نقش دارند، آن وقت جوانان چه امیدی خواهند داشت. ما در اتاق بازرگانی می خواهیم این را بگوییم که در عین مشکلات، می توان امید ایجاد کرد.
رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: البته ما نمی گوییم که نباید نقد صورت گیرد. مطالبه گری از دولت، مجلس و قوه قضاییه از ویژگی های اتاق بازرگانی است. البته فساد و مشکلات وجود دارد اما باید هم نکات منفی را مطرح کرد و هم نکات مثبت را. اگر بخواهیم فساد را در جامعه به حداقل برسانیم جز شفافیت، راهی نداریم. در این صورت است که دستگاه قضایی هم می تواند به راحتی برخورد کند. امروز شبکه های اینترنتی بهترین راه برای شفافیت است.
رییس اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره فیلتر شدن شبکه های اجتماعی به دلیل مسایل اخیر و تاثیر آن روی کسب و کارهای نوین گفت: اتفاقا در جلساتی که پیش از این با فعالان استارت آپ ها برگزار شده بود، این افراد نگران بودند که با خلاقیت رشد پیدا می کنند، اما با کوچک ترین اتفاقی ممکن است تمام سرمایه خود را از دست بدهند و ما هم به عنوان بخش خصوصی باید حامی این افراد باشیم. خوانساری در ادامه گفت: البته این شبکه ها از اشکالاتی هم برخوردار است اما مزایای آنها بیش از ایرادت شان است. زمانی درباره ماهواره خیلی سخت گرفته می شد اما بعد متوجه شدیم که این کار عملی نیست. بستن شبکه های اجتماعی هم راه حل درستی نیست و باید راهکاری برای آن بخش هایی که نکات منفی شبکه های مجازی است، پیدا کنیم. هر گونه تقابل با فضای مجازی مطمئنا به ضرر اقتصاد و اشتغال است.
وی افزود: البته براساس اعلام دولت و وزیر ارتباطات فیلتر شدن شبکه های مجازی موقتی است و اگر قرار است ادامه دار باشد، دولت در این باره مسوول است و ما هم به هیچ وجه ادامه دار بودن این مساله را به صلاح نمی دانیم و البته دولت هم به دنبال این مساله نیست. 
وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره برگزاری دومین دوره جایزه امین الضرب اظهار کرد: ۱۳۴ سال قبل حاج محمد حسن امین الضرب از تجار زمان خود، انجمن وکلای تجار را راه اندازی کرد و با ضرب سکه و ایجاد بانک کسی بود که اولین تشکل صنفی را قبل از انقلاب مشروطه به وجود آورد و بیش از یک قرن پیش تجارت و صنعت را در کشور پایه گذاری کرد.
رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: ما سعی کردیم در اتاق بازرگانی تهران بدون اعمال سلیقه و سفارش بهترین کارآفرینان را که کارهای خلاقانه انجام داده اند، انتخاب کنیم؛ روالی که در سال گذشته هم وجود داشت و بهترین ها انتخاب شدند. امسال هم سعی کردیم جلسات هیات داوران به صورت غیرمتمرکز انجام شود و همه پیشنهادات برای هیات داوران ارسال شد و با چند مرحله پایش بهترین ها انتخاب شدند.
خوانساری اضافه کرد: آمادگی ما برای این دوره بهتر از سال قبل است. امسال سعی کردیم زندگینامه کسانی را که سال قبل نشان دریافت کردند، در قالب کتابی رونمایی کنیم. همچنین تمبری را به مناسبت صدوسی وچهارمین سالگرد اتاق بازرگانی ضرب کردیم.
وی افزود: عمدتا هدف ما از این همایش ایجاد امید و کارآفرینی در جامعه است. افرادی که به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شده اند، فعالیت شان را از صفر شروع کردند و امروز باعث افتخار کسب و کار کشور هستند.
رییس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: سال گذشته عمدتا از پیشکسوتان صنعت تجارت تقدیر شد اما امسال در بخش کسب و کارهای نوین و استارت آپ ها هم تقدیر خواهیم داشت. از جوانانی که فعالیت های خلاقانه و نوآورانه داشته اند نیز تقدیر خواهد شد.
براساس این گزارش، دومین دوره اهدای نشان کارآفرین امین الضرب روز دوشنبه (۱۸ دی ماه) در تالار وحدت برگزار می شود و طی این مراسم به۱۰ نفر از کارآفرینان برتر نشان امین الضرب و تندیس اهدا می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :