آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230052
تاریخ انتشار : 17 دی 1396 11:3
تعداد بازدید : 420

دور جدید انسداد حساب شرکت های ایرانی در چین

در حالیکه چندی پیش چین، حساب دانشجویان ایرانی را مسدود کرده بود؛ اکنون بانک های این کشور، در تازه ترین اقدام حساب شرکت های فعال ایرانی را با سابقه بالا در شهرهای مختلف این کشور بسته اند.

مهر - ساز ناکوک چینی ها برای ایران چند ماهی هست که نواخته می شود؛ چینی ها در تجارت با ایران، دیگر آن چشم بادامی های سابق نیستند که حاضر باشند همه کار کنند تا بازار ایران را به دست بگیرند و با ایرانی ها مراوده داشته باشند. اکنون آنها روش های متنوعی را برای کاهش تجارت خود با ایران به دست گرفته و اتفاقا شاهرگ مبادلات تجاری یعنی روابط بانکی را نشانه گرفته اند.
این اولین باری نیست که چین، حساب ایرانی ها را در این کشور مسدود می کند و البته هر بار هم بهانه ای جدید برای آن می آورد. در گذشته که چینی ها حساب دانشجویان ایرانی و برخی تجار را مسدود کرده بودند، دلیل اصلی شان اجرای برخی قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی بود و اکنون بار دیگر در اقدامی جداگانه، به تازگی حساب شرکت های ایرانی فعال در این کشور با سوابق بالا را مسدود کرده است.
اکنون برخی تجار با دریافت اخطارهایی از سوی برخی بانک های چینی مواجه شده اند که مسدود کردن حساب ها را خبر می دهد و البته از تغییراتی در سیاست این کشور در مقابل ایران حرف می زنند که شاید آینده درخشانی را پیش روی تجارت خارجی دو کشور قرار ندهد. پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این رابطه گفت: حساب های شرکت های ایرانی ثبت شده در چین یک به یک در بانک های چینی در حال بسته شدن است و موضوع تنها منحصر به دانشجویان و اشخاص حقیقی ایرانی نیست.
وی افزود: حتی شرکت هایی که از ١٥–١٠ سال پیش در چین ثبت شده اند، مشمول این رفتار جدید بانک های چینی شده‎اند. تجار ایرانی به کارمندان چینی خود متوسل شده اند و شرکت های جدیدی به نام آنان تاسیس می کنند و به امید امانتداری آنها دارایی خود را به نام شان می ‎زنند.
در همین حال، رییس اتاق بازرگانی تهران نیز با بیان برگزاری جلسه با وزیر امور خارجه در خصوص بسته شدن حساب ایران در چین گفت: چینی ها علت بستن حساب ایرانی‎ها را پولشویی اعلام می کنند.
مسعود خوانساری اظهار داشت: بانک های چینی علت اصلی انسداد حساب های شرکت‎ها و تجار ایرانی را اجرای قواعد مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریست عنوان می کنند که در این رابطه پیگیری ها در حال انجام است.
رییس اتاق بازرگانی افزود: هفته آینده در جلسه ای با آقای ظریف و معاونان ایشان، موضوع را بررسی و پیگیری خواهیم کرد.
وی درباره تغییر جهت چینی ها مبنی بر کنار گذاشتن ایرانی ها از پروژه جاده ابریشم  گفت: ایران باید دیپلماسی فعال‎تری در این زمینه داشته باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :