آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230055
تاریخ انتشار : 17 دی 1396 11:8
تعداد بازدید : 402

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی:

هزینه بانک ها در خدمات پرداخت سه برابر درآمدشان از این بخش است

به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، سهم کارمزد در پرتفوی درآمد بانک ها ۱۷درصد است، هر چند بخش زیادی از این رقم به فعالیت تجاری اختصاص دارد؛ اما بانک ها در بخش خدمات خرد زیان ده هستند.

ایبنا- ناصر حکیمی با بیان این مطلب گفت: در حالی که درآمد بانک ها از بخش خدمات پرداخت الکترونیکی سالانه کمتر از ۲ تا ۳هزار میلیارد تومان است اما باید حدود ۶ یا ۷هزار میلیارد تومان هزینه در این بخش انجام دهند.
وی درباره طرح اخذ کارمزد از پایانه های فروش اظهار داشت: از زمانی که موضوع ملی شدن بانک های کشور مطرح شد، بانک ها از بنگاه هایی که باید بر مبنای اقتصادی فعالیت کنند به ادارات تخصصی برای جذب منابع تبدیل شدند. بنابر این عمده کسب و کار بانک ها در جهت جذب منابع بود. وی ادامه داد: البته این مساله همراه با گسترش و توسعه خدمات بانکی بود و همین امر سبب شد که رقابت عجیبی میان بانک ها برای افزایش درآمد ایجاد شود و در این بین ارائه خدمات نیز قربانی سیاست جذب منابع شد.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: البته این در حالی است که در سطح بین الملل ارائه خدمات موجب رقابت بین بانک ها می شود و هیچگاه بانک ها و موسسات اعتباری برای کسب سپرده یا منافع از تبلیغات استفاده نمی کنند. اما این ساختار همچنان در کشور ادامه دارد که نیازمند اصلاح است.
این مقام مسوول در بانک مرکزی اظهار داشت: در حالی که سهم سپرده ها بر مبنای نقدینگی تغییری نکرده یک رقابت کشنده بین بانک ها شکل گرفته تا سهم خود را از یک میزان ثابت افزایش یا کاهش دهند.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: این رقابت باعث شده تا شاهد هزینه های سنگینی در شبکه بانکی باشیم. در طول دهه۸۰ نیز با وجود اینکه بعضی بانک های خصوصی خدمات خود را بر مبنای کارمزد ارائه می کردند بانک های بزرگ دولتی اینگونه نبودند.
وی با تاکید بر اینکه این رقابت ایجاد شده به شدت هزینه های سیستم بانکی را افزایش داده است، اظهار داشت: البته این رقابت ممکن است در کوتاه مدت برای یک بانک سودآوری داشته باشد؛ اما در دراز مدت همه بانک ها به این سمت حرکت خواهند کرد که در کل نظام بانکی هزینه همه بانک ها افزایش خواهد یافت.
حکیمی افزود: شبکه بانکی در حال حاضر برای کسب درآمد با مشکلاتی مواجه هستند و اگر روند زیان دهی فعالیت ها اصلاح نشود، بانک های ما با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد و دلیل این موضوع رقابت مخرب بانک ها برای افزایش سهم سپرده است.
وی اظهار داشت: هزینه ها در حال حاضر به شدت برای بانک ها آزار دهنده و کارمزدها یک جریان یک طرفه هستند. البته افزایش آن بار اجتماعی دارد و به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :