آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230185
تاریخ انتشار : 18 دی 1396 10:9
تعداد بازدید : 807

اعتیاد به بازی های دیجیتال از این پس رسما بیماری است

سازمان بهداشت جهانی دیروز اعلام کرد که «اختلال بازی های دیجیتال» را به عنوان بیماری به رسمیت خواهد شناخت چراکه متخصصان در زمینه خطر اعتیاد به این بازی ها اتفاق نظر دارند.


فناوران- به گفته طارق یاسارویچ، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، در ویرایش یازدهم طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD–11) که تابستان سال ۱۳۹۷ منتشر می شود این بیماری گنجانده خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی ویرایش جدید طبقه بندی بین المللی بیماری ها را بر عهده دارد و برای آن از نظر متخصصان در سراسر دنیا استفاده می کند. به گفته یاسارویچ، در حال حاضر تعریف این نوع اعتیاد عبارت است از الگوی رفتاری مربوط به بازی های دیجیتال یا ویدیویی که مشخصه آن ضعف اراده و اختیار و اولویت دادن زیاد به بازی در قیاس با فعالیت های دیگر– به حدی که بازی بر دیگر علائق فرد مقدم باشد. از علائم دیگر می توان به تداوم و حتی بیشتر بازی کردن با وجود پیامدهای منفی اشاره کرد. دستوالعمل اولیه که هنوز نهایی نشده می گوید برای چنین تشخیصی فرد باید حداقل یک سال اشتغال غیرعادی ذهنی با بازی داشته باشد و در این صورت این اختلال به عنوان رفتار اعتیادآور طبقه بندی خواهد شد.
هر چند گفته شده است به دلیل گسترش وسیع بازی های آنلاین، این اختلال بیشتر دامنگیر جوانان می شود سایارویچ گفت هنوز زود است که گستره مشکل را پیش بینی کنیم. اختلال بازی های دیجیتال مفهومی نسبتا جدید است و هنوز اطلاعات کافی در مورد این بیماری و عوامل انتشار آن در سطح جمعیتی گردآوری نشده است. 
یاسارویچ گفت با اینکه شواهد محکم هنوز وجود ندارند، اما متخصصان هم عقیده هستند که مساله ای وجود دارد و گنجاندن این اختلال در طبقه بندی بین المللی بیماری ها مناسبترین اقدام در حال حاضراست. 
وی افزود: کسانی هستند که درخواست کمک دارند و به رسمیت شناختن این اختلال به تحقیقات بیشتر و تخصیص منابع برای مبارزه با این مشکل کمک بسزایی می کند. 
راهنمای تشخصیص و آماری اختلالات ذهنی (DSM)، راهنمای مرجع بیماری های روانی که انجمن روانپزشکان آمریکا منتشر می کند در ویرایش پنجم خود که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، برای نخستین بار اختلال بازی های اینترنتی را در زمره بیماری های روانپزشکی وارد کرد، اما آن را در بخش اختلالاتی قرار داد که هنوز رسما پذیرفته نشده و نیاز به مطالعات بیشتر دارد. با این حال برخی متخصصان در کارآمدی تعریف اختلال بازی های اینترنتی که 5–DSM مطرح کرده ابراز تردید کرده اند و آن را سردرگم خوانده اند و انتقاد کرده اند که رویکرد در مورد این اعتیاد شبیه اعتیاد به مواد مخدر بوده در حالی که نباید چنین باشد.
گزارش شده است که سازمان بهداشت جهانی زیر فشار بسیار شدید کشورهای آسیایی قرار داشته تا این نوع اعتیاد را به رسمیت بشناسد.  چین از سال ۲۰۰۸ اعتیاد به اینترنت را به عنوان بیماری به رسمیت شناخت و از آن زمان به بعد اردوگاه های بازپروی برای نوجوانان معتاد به اینترنت راه اندازی کرد. در این اردوگاه ها سعی می شود با سختگیری زیاد و فعالیت بدنی شدید، اعتیاد نوجوانان را ترک دهند. به روش های این اردوگاه ها هم از نظر انسانی و هم از نظر کارآمدی بشدت انتقاد شده است.
در کره جنوبی که داشتن موبایل برای شاگردان ابتدایی پدیده ای عادی است، از سال ۲۰۱۵ اردوگاه ‎ ترک اعتیاد برای نوجوانان راه اندازی شده است و از سال ۲۰۱۱ قانونی موسوم به قانون سیندرلا وجود دارد که بازی آنلاین را از ساعت ۱۲ شب تا شش صبح برای افراد زیر ۱۶ سال ممنوع می کند اما به نظر می رسد آنها که خیلی مشتاق بازی هستند راهی برای دور زدن آن می یابند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :