آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230186
تاریخ انتشار : 18 دی 1396 10:9
تعداد بازدید : 658

مسوولان مربوطه پاسخگو نیستند

آیفون های ثبت نشده همچنان زنگ می خورند

در حالی که از یکی دو روز گذشته اخباری مبنی بر از کار افتادن گوشی های رجیستر نشده آیفون منتشر شده بود، اما بررسی اظهارات فروشندگان گوشی های رجیسترنشده نشان می دهد تاکنون مراجعه و اعتراضی از بابت قطع گوشی های فروخته شده نداشته اند.


ساحره چمنی
saherehchamani@
روز شنبه بود که رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران اعلام کرد که سه هزار گوشی تلفن همراه از نشان تجاری اپل به دلیل ورود غیر قانونی به کشور بر اساس تصمیم مسوولان از عصر امروز خدمات شبکه تلفن همراه را دریافت نخواهند کرد. اما حالا بعد از گذشت دو روز از زمان اعلام شده هنوز هیچ گزارشی مبنی بر قطع سرویس های شبکه تلفن همراه به بازار گزارش نشده است.

 مسوولان ذیربط پاسخگو نیستند
بازاریان ادعا می کنند درحالی که تعداد زیادی گوشی قاچاق از چهاردهم آذرماه تاکنون به فروش رسیده و تقریبا همه این گوشی ها هنگام فعال سازی پیامکی مبنی بر رجیستر نشدن در شبکه اپراتوری کشور دریافت کرده اند، اما گوشی های مذکور ظاهرا بدون مشکل کار می کنند و گزارشی تاکنون از قطع خدمات موبایلی اعلام نشده است.
با این حال موضوع را از نایب رییس اتاق اصناف تهران جویا شدیم که پاسخی نداشت و پس از صحبت کوتاهی اقدام به قطع مکالمه کرده و دیگر پاسخگو نبود.
در همین راستا بازاریان ادعا می کنند که نه تنها فروشندگان موضوع رجیستری گوشی های موبایل را جدی نگرفته اند که حتی خریداران هم به قضیه ثبت و شناسه دار بودن گوشی اهمیتی نمی دهند و معتقدند که این موضوع منتفی است و اتفاقی برای گوشی های شان نمی افتد.

 مشکلات جدیدی که پیش بینی نشد
به گفته برخی فروشندگان قانونی گوشی، از زمانی که رجیستری گوشی های موبایل مطرح شد، بخشی از درآمدهای فروش گوشی ها نیز مختل شده است. آنها ادعا می کنند که تا پیش از این بسیاری از افراد استطاعت خرید گوشی های نو آیفون را نداشتند و به دنبال گوشی های دست دوم بودند که با قیمت کمتری آنها را خریداری کنند. به این ترتیب یک کسب وکار دیگر هم در ایران ایجاد شده بود که عده ای البته از مسیر قانونی یک سری گوشی های دست دوم از سایر کشورها وارد می کردند و به شکل دست دوم و با قیمت مناسبی در اختیار مشتری قرار می گرفت.
اما اکنون و با اجرای طرح رجیستری و پیش بینی نکردن راهکاری برای این مدل گوشی ها، فروشندگان بخش بزرگی از مشتریان و حتی درآمد خود را از دست داد ه اند. از سوی دیگر فروشندگان ادعا می کنند که نه تنها موقع فروش گوشی های نو قانونی و گارانتی دار با پیامک هایی مبنی بر رجیستر نشدن گوشی در شبکه اپراتوری روبه رو می شوند که حتی پس از ریست فکتوری یا حتی تعویض سیم کارت هم پیامک های مشابهی دریافت می کنند و پس از تماس با مراجع ذیربط، پاسخ قانع کننده ای دریافت نمی کنند.
برخی از فروشندگان هم ادعا می کنند که تا پیش از اجرای این طرح، گوشی هایی که مشکل سخت یا نرم افزاری داشتند به کشورهایی مثل امارات، مالزی یا انگلیس ارسال می کردند و در صورت لزوم با هزینه ای تقریبا یک چهارم قیمت کل گوشی، تعویض می شد، اما با اجرای طرح رجیستری امکان تعویض گوشی نیز وجود ندارد چرا که پس از دریافت مجدد گوشی، لازم است دوباره مالیات و عوارض گمرکی پرداخت شود که به این شکل نه برای فروشنده و نه برای مالک گوشی، به صرفه نیست. 
در نمونه ای دیگر از مواردی که در اجرای طرح رجیستری پیش بینی نشده است، تا پیش از این هنگام بروز مشکلاتی مثل سوختن دستگاه، فروشنده می توانست با تعویض قطعه ای از گوشی، مشکل دستگاه را برطرف کند، اما این موضوع باعث تغییر IMEI گوشی می شود که با اجرای طرح رجیستری، امکان ثبت مجدد کد IMEI برای این گوشی ها در نظر گرفته نشده است؛ بنابراین هر گوشی که با چنین مشکلاتی روبه رو شود قطعا امکان فعال سازی مجدد در شبکه را نخواهد داشت و گوشی جدید محسوب می شود. 
بر این اساس به نظر می رسد طرح رجیستری گوشی های موبایل که به فاز اجرایی رسیده، با باگ ها و مشکلات بزرگی همراه است. اگرچه هنوز گزارشی مبنی بر قطع سرویس گوشی ها منتشر نشده، اما به نظر می رسد درصورتیکه این موضوع اجرایی شود، بازار موبایل نه تنها نابسامان تر خواهد شد، بلکه مشکلاتی که پس از اجرای طرح بروز می کند قطعا صدای مشتریان، فروشندگان و واردکنندگان را هم درخواهد 
آورد.
به همین منظور برای دریافت پاسخ سوالاتی که برای کاربران، فروشندگان، تعمیرکاران و مسافران در رابطه با طرح رجیستری و نحوه اجرای آن دارند سراغ مسوولان ذیربط این طرح رفتیم که به شکلی یکسویه صرفا اخبار و اطلاعاتی را در اختیار خبرگزاری ها و سایت های عمدتا کم اطلاع قرار می دهند. لیکن همانطور که در متن حاضر ذکر شد، پاسخی برای این مشکلات و اظهارات خودشان نداشتند.
با این تفاسیر باید منتظر بمانیم و ببینیم تا یکی دو روز آینده چه اتفاقی می افتد و تا آن زمان مجددا نتایج و تبعات اجرای طرح رجیستری را از مجریان آن پیگیری خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :