آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230675
تاریخ انتشار : 23 دی 1396 9:34
تعداد بازدید : 785

در راستای تکمیل نقایص طرح رجیستری

سامانه اظهار گوشی مسافری را ه اندازی شد

در جهت واردات قانونی گوشی و نیز تسهیل واردات گوشی به شکل مسافری، سامانه ای برای اظهار گوشی از این طریق راه اندازی شد.

فناوران – در حال حاضر هر نفر در سال مجاز به وارد کردن مسافری یک عدد گوشی است که برای تسهیل کار، سامانه اظهارنامه گمرکی ویژه گوشی مسافری را ه اندازی شد. اما این سیستم برای دورزدن رجیستری به کار نمی آید زیرا اگر مسافری بودن گوشی اثبات نشود حق گمرکی پرداختی، پس داده نمی شود.
حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اوایل دی ماه اعلام کرده بود که تغییراتی در فرآیند ثبت گوشی مسافری در گمرک برای بهبود روند فعلی، اعمال خواهد شد. 
وی گفته بود که سامانه ای توسط گمرک طراحی خواهد شد و به مسافران مهلتی حدود 10 روز تا دو هفته برای ثبت گوشی داده می شود تا مسافران به محض ورود به کشور نیازمند ثبت گوشی نباشند.

 راه اندازی سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه
حمیدرضا دهقانی نیا نیز مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: با هماهنگی گمرک مقرر شد فرصتی برای ثبت گوشی مسافران در نظر گرفته شود تا مسافرانی که به هر دلیل به هنگام ورود به کشور گوشی خود را ثبت نکرده اند، به شرطی که کمتر از 7 روز از زمان وارد شدنشان به کشور گذشته باشد، بتوانند در سامانه گمرک گوشی خود را ثبت کنند.
اکنون اما در تازه ترین اطلاع رسانی رسمی کمیته اجرای رجیستری گوشی موبایل، خبر راه اندازی سامانه اظهارنامه گمرکی (تلفن همراه) برای ثبت شناسه بین المللی گوشی تلفن همراه اعلام شد.
بنابراعلام این کمیته، مسافرانی که به هر دلیلی در هنگام ورود به کشور، موفق به اظهار تلفن همراه خود و پرداخت حقوق گمرکی آن نشده اند، از این پس می توانند با مراجعه به این سامانه گمرک، حقوق گمرکی تلفن همراه را پرداخت و شناسه گوشی را ثبت کنند.

 حداکثر مهلت مسافران برای ثبت گوشی 
بنابر تصمیمی که توسط گمرک گرفته شده است، مسافران فقط تا 30 روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سامانه تلفن همراه خود را ثبت کنند و درصورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه ای در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت.
افرادی که از طریق این سامانه اقدام به پرداخت حقوق گمرکی و ثبت تلفن همراه خود می کنند، لازم است کد پیگیری و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت تلفن همراه، نزد خود نگه دارند.

 فقط گوشی های مسافری ثبت می شوند
پس از درخواست ثبت شناسه تلفن همراه در این سامانه به آدرس http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister?0، گمرک ایران صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می کند و در صورت تائید، این اطلاعات را برای سامانه همتا ارسال می کند. متقاضیان باید دقت کنند که در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، نه تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمی شود، بلکه وجه پرداختی نیز تحت هیچ شرایطی به فرد مسترد نمی شود. لذا تنها افرادی که تلفن همراه خود را «به صورت مسافری» وارد کشور کرده اند، از این طریق اقدام کنند.
در خصوص سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه به گوشی های مسافری، پیش از این دهقانی نیا نیز به سوء استفاده کنندگان احتمالی هشدار داده بود که راه اندازی این سامانه به معنی امکان ثبت کردن قانونی گوشی های قاچاق و غیرقانونی نخواهد بود و قاچاقچیان امیدوار به دور زدن قانون از این مسیر ایجاد نشوند. زیرا در این سامانه تمامی شرایط مسافر بودن واردکننده در بازه زمانی اعلام شده از جمله زمان ورود به کشور و پرواز به دقت بررسی می شود.

 صاحبان گوشی مسافری نگران نباشند
این کمیته همچنین اعلام کرده انتقال اطلاعات از سامانه گمرک به سامانه همتا ممکن است اندکی زمان بر باشد و تلفن همراه به محض پرداخت حقوق گمرکی، در سامانه همتا ثبت نخواهد شد.
در این باره دهقانی نیا نیز توضیح داده بود: ممکن است برخی مسافران در گمرک عوارض گوشی را پرداخته و فرآیند رجیستری را تکمیل کرده باشند، اما پس از قراردادن سیم کارت در گوشی پیغام «این گوشی در سامانه گمرک ثبت نشده» را دریافت کرده اند.
 افرادی که اطمینان دارند، فرآیند ثبت در گمرک را به طور کامل انجام داده اند و اطلاعات گوشی آنها توسط کارمند گمرک دقیق ثبت شده مطمئن باشند که این پیغام ناشی از تاخیر در دریافت اطلاعات در گمرک است و مشکلی برای گوشی آنها پیش نخواهد آمد.

 هر مسافر فقط سالی یک گوشی
طبق قوانین گمرکی کشور هر نفر در سال مجاز به ورود یک عدد گوشی طبق قانون مسافری است و واردات یک عدد گوشی مسافری از معافیت 80 دلاری برخوردار است.
در حال حاضر گوشی های برند اپل، موتورلا، بلک بری و گوگل پیکسل(و نه گوگل) مشمول رجیستری شده اند و اعمال مقررات رجیستری تنها روی این برندها انجام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :