آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230714
تاریخ انتشار : 23 دی 1396 10:49
تعداد بازدید : 526

افزایش قیمت ارز به نفع همه صادرکنندگان نیست

عضو هیات رییسه اتاق ایران معتقد است که افزایش بهای دلار بر صادرات بخشی از تولیدات داخلی اثر منفی می گذارد و ارزآوردی را کاهش می دهد. این موضوع نیز به کاهش عرضه ارز دامن می زند.

اتاق ایران - کیوان کاشفی اظهار کرد: پیش بینی نوسانات نرخ دلار موضوع پیچیده ای نیست. به عقیده کارشناسان مسایل اقتصادی، اگر دولت سیاست های خاصی در این زمینه پیش نگیرد، شاهد ادامه بالا رفتن قیمت دلار خواهیم بود.کاشفی درباره دلایل بالا رفتن نرخ دلار افزود: کشور ما همواره دارای یک نرخ تورم است. با وجود کنترل شدن قیمت ها، اکنون این شاخص به 10 درصد رسیده است. این امر باعث می شود قیمت تمام شده تولیدات ما هر سال نسبت به دیگر کشورها که نرخ تورم کمتر و یا صفر دارند، بالا برود. به همین میزان هم قدرت صادرات (وارد شدن ارز) را از دست می دهیم با ادامه پیدا کردن این روند، به یک باره شاهد پرش نرخ ارز خواهیم شد.
عضو هیات رییسه اتاق ایران ادامه داد: از سوی دیگر دلار به عنوان یک کالا تابع عرضه و تقاضا است و در شرایط کنونی عرضه و تقاضای این کالا از حالت تعادل خارج شده که نتیجه آن بالا رفتن قیمت دلار است. اکنون میران تقاضا برای دلار در بازار، بیشتر از واردات آن به داخل کشور است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :