آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232405
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1396 11:34
تعداد بازدید : 577

میلی روباتی که داروها را در بدن جابه جا می کند

در سال های اخیر روبات های کوچک متعددی برای حرکت در بدن انسان و انتقال دارو طراحی شده اند اما یک میلی روبات جدید دستاوردهای تازه ای در این زمینه داشته است.

ایسنا- میلی روبات یادشده بسیار منعطف است و قادر به خزیدن، شنا کردن، پرش و راه رفتن برای جابه جایی در بافت های مختلف بدن و رساندن دارو به مقصد تعیین شده است. این روبات علاوه بر تحویل دارو می تواند زخم های داخل بدن را مداوا کند یا شریان های مسدودشده را باز کند. کاری که تا به حال روبات های بدن پیما قادر به انجام آن نبوده اند. 
عملکرد این روبات کوچک مبتنی بر رفتارهای برخی انواع حلزون ها یا باکتری ها است که از توانایی های حرکتی بسیار متنوعی برخوردار هستند. روبات مذکور که تنها چهار میلی متر طول دارد، نوعی سیلیکون منعطف است و مانند یک کرم و از طریق نزدیک کردن دو بخش انتهایی خود به هم و سپس باز کردن آنها حرکت می کند. علاوه بر این، ریزذره های مغناطیسی در این روبات کار گذاشته شده است تا خزیدن، غوطه ور شدن و شنای آن در بافت های مایع بدن انسان تسهیل شود. این روبات در آینده از طریق پوست به داخل بدن انسان تزریق خواهد شد و ردگیری آن در درون بافت های انسانی به سادگی ممکن خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :