آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232490
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1396 10:13
تعداد بازدید : 416

پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد؛ قیمت‌ها پاشنه آشیل شدند

ثبت بزرگترین رکود جهانی در بازار موبایل

میزان فروش گوشی به شکل بی سابقه ای در طول سه ماهه چهارم سال 2017 با کاهش همراه شد و کارشناسان این موضوع را در نتیجه افزایش میانگین قیمت گوشی های هوشمند رخ داده است.

فناوران - آمارها نشان داده که درخواست برای گوشی های هوشمند حتی در بازار چین با کاهش همراه شده است و اپل در فصل پاییز 5 میلیون دستگاه گوشی کمتری فروخت.
بر اساس آمار ارایه شده از سوی موسسه استراتژی آنالیتیکس، بازار گوشی های هوشمند در فصل پاییز امسال با کاهش فروش 9 درصدی همراه شده و این بزرگ ترین رقم در تاریخ گوشی های هوشمند بی سابقه بوده است؛ حتی میزان فروش آیفون هم یک درصد کاهش یافته و کاربران ترجیح داده اند که مدت طولانی تری از گوشی های شان استفاده کنند. با توجه به کاهش فروش 5 میلیونی گوشی های اپل نسبت به سال قبل، ظاهرا افزایش قیمت آیفون در این میزان کاهش فروش بی تاثیر نبوده است و کارشناسان آیفون X هزار دلاری را عامل این میزان کاهش می دانند.
سامسونگ و سایرین نیز به تبعیت از اپل اقدام به افزایش میزان قیمت گوشی های شان کردند و ظاهرا این موضوع روی بازار اکثر تولیدکنندگان نیز تاثیرگذاشته است.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی استراتژی آنالیتیکس، فروش گوشی در سه ماهه چهارم سال 2017 از 438/7 میلیون به 400/2 میلیون دستگاه کاهش یافت. به این ترتیب این میزان کاهش فروش در تاریخ گوشی های هوشمند بی سابقه بوده است.
گزارش ها حاکی است که این میزان کاهش فروش در نتیجه کاهش درخواست 16 درصدی در بازار بزرگ چین اتفاق افتاده است.امسال بازار جهانی به سوی طرحی گوشی هایی با نمایشگر بدون حاشیه پیش رفت و این مدل ابتدا با گلکسی S8 و سپس با آیفون X ترند شد.
از سوی دیگر تولیدکنندگان به سوی ارایه دوربین های بهتر پیش رفتند و بعد از آن کاربرد هوش مصنوعی در گوشی های هوشمند در حال همه گیر شدن است.
سال گذشته مدیر محصول گوگل اعلام کرد که در گوشی های هوشمند دوربین به سطح قابل قبولی رسیده است و حالا زمان تمرکز روی سایر قابلیت های گوشی های هوشمند است و قابلیت های دیگر باید روی تصمیم خریداران اثر بگذارد و به نوعی آنها را تشویق به خرید گوشی کند.
از سوی دیگر میزان فروش آیفون طی پنج دوره در هشت فصل گذشته با کاهش همراه شده است. به این ترتیب اگر اپل قصد افزایش میزان فروش گوشی هایش را داشته باشد نیاز است که گوشی های ارزان تری راهی بازار کند و قیمت گوشی هایش را کاهش دهد.
با وجود کاهش میزان فروش گوشی در طول سه ماهه پایانی سال، میزان فروش گوشی در کل سال 2017 به 1/5 میلیارد دستگاه رسید که نسبت به سال قبل با رشد 1/3 درصدی همراه بود.
البته اگر نگاهی به فروش گوشی در سال های اخیر بیندازیم سال 2015 میزان فروش گوشی سال به سال با افزایش 158 میلیونی و 12/3  درصد رشد همراه بود و این رقم در سال 2016 با افزایش 3/3 درصدی و رقم 48 میلیونی روبه رو شد. به این ترتیب آمارها نشان می دهد که بازار گوشی در کشورهای توسعه یافته، اشباع شده است و خریداران گوشی های شان را به روز می کنند و متقاعد کردن خریداران برای فروش گوشی سخت تر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :