آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232492
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1396 10:15
تعداد بازدید : 487

تفکیک ترافیک اینترنت به عهده سایت‌های داخلی گذاشته شد

متقاضیان تخفیف 50 درصدی بروند IPهای شان را ثبت کنند

سرانجام و با اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اعمال تخفیف 50 درصدی برای سایت های داخلی روی دوش صاحبان سایت ها قرار گرفت.

فناوران - روز جمعه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که فهرست 500 سایت منتخب که کاربران آنها از تخفیف 50 درصدی اینترنت بهره مند می شدند، باطل شده و از این پس همه سایت هایی که سرورشان در ایران قرار دارد مشمول این طرح خواهند شد. 
پس از این صحبت ها روز گذشته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سامانه ای را اعلام کرد که براساس آن سایت های داخلی در صورت اعلام IP، می توانند مشمول این تخفیف شوند. به این ترتیب هرچند امکان استفاده از این تخفیف برای همه سایت های داخلی فارهم شده و رانت 500 سایت سابق برداشته شد، اما همچنان این شیوه با سوالات و اشکالات زیادی مواجه است.

شیوه ثبت نام سایت ها
براساس خبری که روابط عمومی وزارت فاوا منتشر کرد، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره گفت: ارایه دهندگان خدمات اینترنت پرسرعت ثابت موظف هستند درباره پهنای باند، سرعت و تعرفه ارایه خدمات به مشترکین، مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را به صورت دقیق اجرا کنند.
مجید حقی با بیان مصوبه 266 کمیسیون تنظیم مقررات گفت: بر همین اساس پهنای باند سرویس در ۹۵ درصد زمان دریافت سرویس باید با پهنای باند خریداری شده از سوی مشترک منطبق باشد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مسیرهای اتصال مشترکین به مراکز مخابراتی کیفیت متفاوتی دارند و امکان ارایه سرعت های متفاوت به این کیفیت وابسته است، شرکت های ارایه کننده خدمات موظف هستند با بررسی دقیق، سرعت های واگذاری را امکان سنجی کرده و پس از آن برای واگذاری به مشترکان اقدام کنند. 
حقی افزود: اعمال هزینه حداقل نیم بها برای استفاده از ترافیک سایت های داخلی در مقایسه با ترافیک بین الملل از موارد دیگری است که شرکت های ارایه کننده خدمات اینترنتی باید آن را رعایت کنند. 
وی درباره تولید محتوای داخلی نیز گفت: تمامی تولیدکنندگان محتوای داخلی که محصولات آنها در داخل کشور میزبانی می شود، می توانند با مراجعه به پورتال سازمان فناوری اطلاعات ایران به آدرس ito.gov.ir یا با استفاده از لینک icip.ito.gov.ir دامنه و آدرس عددی IP خود را ثبت کنند. 
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مشترکان خدمات اینترنت پرسرعت ثابت درصورت بروز تخلف یا وجود مشکل در دریافت سرویس می توانند شکایت خود را در سامانه ۱۹۵ ثبت کرده و پاسخگویی به آن را پیگیری کنند.
 مسوولیت، روی دوش صاحبان سایت!
ظاهرا سامانه ثبت دامنه های اینترنتی با میزبانی داخلی را سازمان فناوری اطلاعات راه اندازی کرده است.
در این سامانه راهنمای خاصی مشاهده نمی شود اما صفحه نخست آن نوشته شده است: « سامانه ثبت درخواست و ایجاد لیست سفید برای اعلام آدرس IP دارندگان ترافیک متقاضی اعمال تعرفه ترجیحی با داشتن قابلیت به روز رسانی آدرس های IP از سوی دارندگان ترافیک مذکور».در ادامه نیز آمده است: توجه داشته باشید مسوولیت اطلاعات وارد شده به سامانه از جمله نشانی IP و به روز رسانی مرتب آن به عهده ثبت نام کنندگان است.

 توضیحات رییس رگولاتوری
روز گذشته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در گروه تلگرامی روابط عمومی وزارت فاوا توضیحات بیشتری در این باره داد و نوشت: فهرست 500 سایت داخلی اعلام شده در واقع اجتماع همه سایت هایی بود که سرویس دهندگان اینترنت اعلام کرده بودند. در ابتدای اجرای تعرفه ترجیحی برای ترافیک داخلی این موضوع به اختیار سرویس دهندگان گذاشته شده بود و سازمان نیز اجتماع همه این سایت ها را به همه اعلام کرد و درنتیجه این فهرست 500تایی را سازمان انتخاب نکرده بود. 
حسین فلاح جوشقانی افزود: اما برای اینکه این امکان به همه داده شود به همه سرویس دهندگان اعلام شده است که تمام ترافیک دریافتی از ixp و nin داخلی باید محسوب شود که در حال حاضر رعایت می شود. در ضمن سازمان فناوری اطلاعات سایتی را برای ثبت نام سایت های داخلی اعلام کرده است و همه سرویس دهندگان موظفند بر اساس آدرس های این سایت ترافیک داخلی را محاسبه کنند. وی ادامه داد: همه دارندگان محتوای داخلی می توانند در این سایت ثبت نام و آدرس خود را اعلام کنند و اگر تغییری هم در آدرس داشتند به موقع اعلام کنند تا سرویس دهندگان بتوانند ترافیک آن ها را بر اساس تعرفه ترجیحی محاسبه کنند.

 انتقاد از عملکرد روابط عمومی
رییس سازمان تنظیم مقررات با بیان اینکه جایگاه تنظیم مقررات در استیفای حقوق مردم بسیار جایگاه مهمی است و انتظار حضور فعال و به موقع روابط عمومی سازمان و عکس العمل تعاملی و بهنگام از سوی روابط عمومی کاملا بحق است گفت: واقعیت این است که اقدامات زیادی در سازمان صورت می پذیرد ولی به دلیل عدم خبررسانی به موقع انعکاس درستی پیدا نمی کند. 
وی افزود: امیدواریم با ترکیب جدید در روابط عمومی سازمان این موضوع مهم محقق خواهد شد.

 توضیحاتی درباره مصوبه 266
فلاح جوشقانی همچنین درباره مصوبه 266 گفت: ویژگی بسیار مهم این مصوبه غیر حجمی بودن و تضمین سرعت در آن است و در متن مصوبه هم بر تضمین سرعت در 95درصد تاکید شده است لذا همه سرویس دهندگان موظفند که این موضوع را رعایت کنند. موارد بسیاری از تخلف و عدم رعایت تا کنون دیده شده که با نظارت و تذکر برطرف شده است و الان هم مواردی ممکن است وجود داشته باشد که لازم است نظارت سازمان به موقع عمل کند.
وی ادامه داد: آستانه منصفانه، حجم نیست به زبان ساده ظرفی است که آستانه مصرف مشترکان را تعیین می کند. بدین معنی که به میزان ترافیک بین المللی که مشترک مصرف می کند، حجم مصرفی مشترک در این ظرف ریخته می شود اما سرویس دهنده موظف است حداکثر نصف مصرف ترافیک داخلی مشترک را در این ظرف بریزد. با این وصف به محض پرشدن این ظرف، مشترک به آستانه رسیده و بر اساس مصوبه سرویس دهنده می تواند سرعت وی را به حداقل 128 محدود کند. با توجه به اینکه سرویس دهنده های مختلف روش های مختلفی را در سایت های خود اعلام می کردند که همه هم درست بود طی نامه ای به همه سرویس دهنده ها اعلام شد که باید به منظور وحدت رویه در سایت های خود آستانه مصرف را طوری اعلام کنند که اگر مشترک صرفا ترافیک بین الملل استفاده کرد به میزان مصرف منصفانه اعلامی سرویس بگیرد و اگر صرفا داخلی استفاده کرد به میزان دو برابر استفاده کند و اگر ترکیبی استفاده کرد روش محاسبه به صورتی که توضیح دادم باشد.
 وی با اذعان بر اینکه مطمئنا مصوبه ایراداتی دارد که باید بر اساس بازخورد از اجرا برطرف شود، گفت: یکی از موارد مشترکانی هستند که سرعت بالا می خواهند ولی مصرف کم دارند با توجه به اینکه کیفیت مناسب و حق انتخاب از حقوق مشترکان است، این موضوع همانگونه که مقام وزارت هم گفت در دستور کار است و در این خصوص نیز تمهیداتی انجام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :