آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232590
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1396 8:49
تعداد بازدید : 597

خطرات آشکار و نهان اقتصاد دیجیتالی برای بازار کار آلمان

بر اساس مطالعات صورت گرفته، افزایش نقش اقتصاد دیجیتالی در بخش های تولیدی و خدمات باعث از بین رفتن میلیون ها فرصت شغلی در آلمان می شود. علت این موضوع افزایش نقش روبات ها و آلگوریتم ها در اقتصاد است.


فناوران- بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، تا سال ۲۰۲۲ حدود 3 میلیون و 400 هزار فرصت شغلی در آلمان در اثر افزایش نقش روبات ها و الگوریتم ها از بین خواهد رفت. این پدیده یک موضوع جدی است که به باور کارشناسان از نظر سیاستمداران این کشور به دور مانده است.
روزنامه فرانکفورتر آلگماینه روز جمعه گذشته گزارشی درباره نقش اقتصاد دیجیتالی در بازار کار آلمان منتشر کرده است. این گزارش مستند به اطلاعاتی است که از سوی اتحادیه آی تی «بیتکوم» (Bitkom) تهیه شده است.

 خطری برای بانک ها و شرکت های بیمه
بیتکوم این اطلاعات را از طریق نظرسنجی از ۵۰۰ شرکت آلمانی گرد آورده است. بر اساس این اطلاعات ۱۰ درصد کل فرصت های شغلی آلمان تا سال ۲۰۲۲ از بین خواهد رفت. افزون بر آن یک چهارم شرکت های آلمانی که بیست شاغل و بیشتر دارند، موجودیت خود را در اثر دیجیتالی شدن اقتصاد در خطر می بینند.
بر اساس گزارش بیتکوم، در شرایط کنونی ۲۰ هزار نفر در بخش فن آوری ارتباطات فعالیت می کنند. این در حالی است که شمار شاغلان همین بخش در اواسط دهه ۱۹۹۰ حدود ۲۰۰ هزار نفر بوده است. به این ترتیب، گسترش نقش اقتصاد دیجیتالی در بخش فناوری ارتباطات باعث از بین رفتن ۹۰ درصد مشاغل این بخش ظرف دو دهه گذشته شده است.
آخیم برگ، ریيس بیتکوم، پیکان خطر اقتصاد دیجیتالی را در شرایط کنونی متوجه بانک ها، شرکت های بیمه و همچنین صنایع شیمیایی و داروسازی می داند.
بر اساس همین گزارش، پیامدهای دیجیتالی شدن اقتصاد و تولید هنوز از نگاه بسیاری از مردم آلمان به دور مانده است. حتی بسیاری از شرکت ها در شرایط کنونی از کمبود نیروهای متخصص در عرصه اقتصاد دیجیتالی سخن می گویند. اما شرکت های فعال در عرصه آی تی هشدار می دهند که این وضعیت دوامی ندارد و به زودی بسیاری از فرصت های شغلی در سایه روند دیجیتالی شدن اقتصاد و تولید از بین خواهند رفت.

 خواب سیاست
آخیم برگ از کم توجهی سیاستمداران آلمان به پدیده اقتصاد دیجیتالی انتقاد می کند و می گوید: در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، موضوع تقریبا همه جلسات به هوش مصنوعی مربوط می شد. اما به نظر می رسد که این خبر هنوز به گوش سیاستمداران آلمان نرسیده است. 
رییس بیتکوم در عین حال به مذاکرات بین اتحاد دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی با حزب سوسیال دموکرات پیرامون تشکیل دولت ائتلاف بزرگ اشاره کرده و از بی توجهی احزاب بزرگ آلمان به پدیده اقتصاد دیجیتالی سخن می گوید. در متن پایه تشکیل ائتلاف بزرگ آلمان تنها پاراگراف کوتاهی به موضوع تصمیم آلمان درباره ایجاد یک اینترنت پرسرعت تا سال ۲۰۲۵ اشاره شده است. به باور رییس بیتکوم، سیاست در آلمان خود را درگیر مسایلی نظیر سطح دستمزد پزشکان و مستمری بازنشستگی کرده و از مساله مهمی چون نقش فزاینده اقتصاد دیجیتالی در بازار کار کشور غافل بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :