آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232637
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1396 11:15
تعداد بازدید : 582

تماس ویدیویی کوانتومی آینده ارتباطات را ایمن می کند

یک سال پس از اینکه چین ماهواره «میکیوس» را به فضا پرتاب کرد، یک کنفرانس ویدیویی بین چین و اروپا برقرار شد. این تماس 75 دقیقه ای با استفاده از تکنولوژی کوانتومی صورت گرفت تا کاربرد این روش ارتباطی را نشان دهد.

آنا- چین در سال 2016 ماهواره میکیوس را به فضا پرتاب کرد؛ این ماهواره از آن زمان تاکنون چندین شاهکار قابل توجه را به ثبت رسانده است که توانایی‎های تکنولوژی کوانتومی را به رخ می کشد.
اولین شاهکار ماهواره میکیوس ارسال یک فوتون از فاصله 500 کیلومتری به ایستگاه زمینی خود در تبت بود.
در ماه اوت 2017، این ماهواره با استفاده از رمزنگاری کوانتومی به زمین اطلاعات فرستاد که نشان دهد این ماهواره کوانتومی قابلیت ارسال اطلاعات بدون هک مجازی را دارد. یک ماه بعد، در روز 29 سپتامبر از میکیوس برای برقراری تماس ویدئویی بین آکادمی علوم چین و آکادمی علوم وین استفاده شد که 7600 کیلومتر از هم فاصله دارند.
تماس 75 دقیقه ای میکیوس شامل ارسال اطلاعات و عکس بین دو ایستگاه چین و اروپا می شد. حالا دانشمندان می خواهند بررسی کنند که این تماس ویدئویی کوانتومی چگونه امکان پذیر شده است.
از فوتون ها برای ارسال یک کلید کوانتومی استفاده شد تا هر دو آکادمی توانایی شرکت در تماس ویدئویی کوانتومی را داشته باشد. ابتدا میکیوس یک سری از فوتون هایی را که در الگوهای غیرقابل پیش بینی حرکت می کردند، به ایستگاه زمینی چینی می فرستاد. سپس وقتی که زمین می چرخید و ایستگاه اتریش در نزدیکی این ماهواره قرار می گرفت، میکیوس یک سری دیگر فوتون ارسال می کرد.
ارسال کننده در مدار زمین و دریافت کننده روی سطح زمین قرار دارند که به صورت تصادفی مجموعه ای از شماره های صفر و یک در یک الگوی منحصربه فرد دریافت می کنند که به عنوان یک کلید کوانتومی عمل می کند.
بنابراین اگر شخص سومی در حین این تماس ویدئویی می توانست کلید کوانتومی را رصد کند، بلافاصله قابل توجه قرار می گرفت.
اگر چنین موقعیتی پیش بیاید، از کلید کوانتومی استفاده نمی شود تا وقتی که هر دو تیم اطمینان حاصل کنند که کلیدهای آنها ازسوی شخص دیگری رصد نشده است.
در مرحله آخر با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری پیشرفته یک لینک امن برای ارتباط ویدئویی به ایستگاه های زمینی فرستاده شد. در این تماس 75 دقیقه ای دو گیگابایت اطلاعات انتقال یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :